Kraj Francja

Stolica: Paryż
Powierzchnia: 675 417 km²
Ludność: 65 700 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Napięcie: 220 V
Język: francuski
Wiza: wiza nie jest wymagana

Alzacja

Bretania

Kraina przepięknych plaż, świetnych kurortów, tajemniczych mehirów i legendy o królu Arturze.

Informacje ogólne

Chociaż Bretania różni się kulturowo od reszty kraju wielu turystów właśnie w tym regionie planuje spędzić urlop. Zachęcają ich do tego piaszczyste plaże położone na skalistym wybrzeżu, urocze rybackie miasteczka, a także celtyckie legendy krążące po okolicach. Właśnie celtyckie korzenie czynią Bretanię tajemniczym, ale interesującym regionem. Najpiękniejszy półwysep we Francji dysponuje doskonałą bazą hotelową oraz licznymi atrakcjami turystycznymi.

Półwysep Bretoński ulokowany jest w północno-zachodniej Francji nad Oceanem Atlantyckim i leży w sąsiedztwie oceanicznego Prądu Zatokowego, który gwarantuje mu łagodny klimat i słoneczne lata. Bretanię przecina Masyw Armorykański z kilkoma wysokimi szczytami, a sam region graniczy z Normandią i Doliną Loary dzieląc się na cztery mniejsze departamenty. Krainę łąk i żywopłotów charakteryzują wspaniałe kurorty słynące z przepysznych owoców morza.

Bretania dzięki swojej historii jest krainą baśni i legend, między innymi o św. Graalu, czarnoksiężniku Merlinie czy Tristanie i Izoldzie, a zamieszkująca ją ludność posługuje się językiem bretońskim sięgającym swoimi korzeniami czasów celtyckich. Na terenie półwyspu można natknąć się na intrygujące budowle zwane mehirami i dolmenami, które w przeszłości służyły jako miejsca pochówku zmarłych oraz do odprawiania obrzędów religijnych. Celtowie osiedlili się na tych ziemiach około 500 r .p.n.e., w późniejszych wiekach Bretanię do swojego imperium przyłączył Karol Wielki, a tereny na których utworzono początkowo Marchię Bretońską i średniowieczne hrabstwo Bretanii były przez kilka stuleci tematem sporu Francuzów i Anglików. Region na stałe przyłączono do Francji dopiero w 1532 r.

Stolicą regionu jest miasto Rennes, które taką funkcję przejęło od innej miejscowości, Nantes, dopiero w XVI w. Nazwa miasta wzięła się od plemienia Redonów, które osiedliło się przed wiekami na ważnych strategicznie ziemiach. Ceglany mur wybudowano, by bronić się przed częstymi najazdami barbarzyńców, a kres średniowiecznym wojnom w tej krainie położyły zaręczyny Anny Bretońskiej z królem Francji Karolem VIII. Kiedy do miasta zaczęli zjeżdżać studenci na nowopowstające uczelnie w XVIII w. nastąpił silny rozwój kulturalny, natomiast gospodarczego znaczenia Rennes nabrało dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Starsze dzielnice miasta oddzielone są od nowszych zabudowań płynącą częściowo pod ziemią rzeką Vilaine, a turyści najtłumniej zbierają się przeważnie na wielkim Place de la Marie, by z tego miejsca rozpocząć wycieczkę po niezwykłym mieście. W tym miejscu na uwagę zasługuje budynek ratusza oraz gmach opery, warto przespacerować się w kierunku Place de la Palais z imponującym budynkiem Palais de Justice oraz przeciąć niezwykłą arterię rozciągającą się między tymi placami, jaką jest rue St-Georges z ciekawymi, starymi domami. Miasto można podziwiać z niezwykłego miejsca, jakim jest wzniesienie Mont Thabor z pięknymi ogrodami dającymi wytchnienie w upalne dni, ogrodem botanicznym oraz oranżerią; niedaleko tych terenów znajdują się monumentalne schody oraz wspaniała promenada La Motte a Madame. Najbardziej znanymi i rozpoznawalnymi budynkami w mieście są Parlament de Bretagne mieszczący się w XVII-wiecznym budynku oraz Bazylika Saint-Sauveur z ciekawym ołtarzem w postaci baldachimu. Będąc już na Starym Mieście warto przespacerować się w okolicę katedry św. Piotra wznoszącej się na niewielkim placyku niedaleko place des Lices, na którym przed wiekami urządzano turnieje rycerskie, natomiast obecnie znajduje się wokół niego wiele ciekawych atrakcji turystycznych takich jak hala targowa Les Halles Martenota z XIX w. czy most zwodzony Mordelaises Gate z dwiema wieżami. Po zwiedzeniu tych miejsc na pysznym obiedzie najlepiej zatrzymać się przy rue St-Michel, gdzie apetycznymi zapachami zapraszają do swych wnętrz przytulne karczmy i restauracje. W mieście znajduje się także kilka ciekawych muzeów, wiele interesujących kościołów, oraz liczne puby i dyskoteki z muzyką na żywo, które usatysfakcjonują turystów lubiących zabawę do białego rana. Rennes można również zwiedzić z poziomu rzeki za sprawą wynajętej motorówki, którą warto również popłynąć nieco dalej w kierunku kanału St-Martin.

Carnac – kurort położony nad błękitnymi wodami zatoki Quiberon zachęca turystów długimi, piaszczystymi plażami i ciekawą okolicą. Doskonałe hotele zapewniają komfortowy wypoczynek, wielu turystów można spotkać w dzielnicy Cagnac-Plage z nadmorskimi bulwarami i dostępem do piaszczystego nabrzeża doskonale nadającego się do wielogodzinnego wygrzewania się na plaży i uprawiania sportów wodnych wszelkiego typu. Miasteczko jest również ważnym ośrodkiem kultury megalitycznej i zyskało miano bretońskiego Stonehenge, dzięki występującym w okolicy formom skalnym. Historię magicznych kamieni i związanych z nimi legend warto poznać w miejscowych muzeach.

St Pol de Leon – niewielki kurort, którego atutem jest malownicze położenie wśród zielonych  terenów, krajobrazowej linii brzegowej oraz pięknych widoków na bezkres błękitu nieba i wody. Miasteczko rozpoznawalne jest dzięki wysokiej dzwonnicy należącej do świątyni Chapelle du Kreisker.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Saint Malo – kurort cieszący się dużą popularnością wśród wypoczywających dzięki wspaniałym plażom, słynnym fortyfikacjom i doskonałej bazie noclegowej. Przed wiekami miasto było siedzibą biskupstwa, dużym portem oraz ośrodkiem handlowym. Godzinami można spacerować wzdłuż murów miejskich położonych przy samej piaszczystej plaży, która doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych. Ze spacerowego traktu rozpościerają się piękne widoki na ocean, port i okoliczne wysepki. Na turystach największe wrażenie robi Grande Porte – wielka brama oraz warowny zamek wzniesiony w XV w.  Historię miasta i okolic można poznać w Musee d'Histoire de la Ville et du Pays Malouin, a rodzice z dziećmi znajdą mnóstwo atrakcji w Aquarium Intra-Muros z wieloma akwariami prezentującymi rozmaite stworzenia oceaniczne. W wolnym czasie można również zwiedzić Fort Narodowy i Fort Miejski, wybrać się na okoliczną wyspę Ile du Grand Be czy sfotografować katedrę św. Wincentego.

Dinard – do niewielkiego kurortu przed laty zaczęli przybywać Anglicy i Amerykanie, by w celach rekreacyjnych i uzdrowiskowych wypoczywać na wspaniałych plażach. W tym czasie powstały imponujące rezydencje, pałace i hotele. W mieście działa malownicza marina, wykwintne restauracje i lokale gastronomiczne serwujące owoce morza. Turyści mogą spacerować po tzw. Księżycowej Promenadzie oraz wypoczywać na niezwykłej, szerokiej i piaszczystej Grande Plage zwanej również Plage de l'Ecluse. W wolnym czasie warto zwiedzić dwa przylądki Pointe de Moulinet i Pointe Malouine, efektowne kasyno oraz Pałac Kongresowy. Jeżeli ktoś dysponuje większą ilością czasu powinien wybrać się na wycieczkę za miasto, by zobaczyć imponującą tamę na rzece Rance. Przy głównych plażach działają wypożyczalnie sprzętów sportowych i rekreacyjnych, a okolica doskonale nadaje się do żeglowania, pływania na desce, nartach wodnych i katamaranach.

Perros Guirec – ekskluzywny kurort doceniany przez turystów poszukujących idealnego miejsca do wygrzewanie się na piaszczystych plażach. Okoliczne skały pięknie kontrastują z błękitem morza, z punktu widokowego Pointe du Chateau najlepiej widać wspaniałą, piaszczystą Plage de Trestrignel i imponującą Plage de Trestraou. W kurorcie wiele budynków wzniesiono z różowego granitu wydobywanego w okolicy, a lokalną historię można poznać w Muzeum Historii i Tradycji Bretanii. Miejscowe firmy organizują rejsy wzdłuż wybrzeża, na którego wodach ścigają się żaglówki, katamarany, motorówki i windsurferzy. Okoliczną atrakcją, której nie można przegapić jest Szlak Celników – malownicza ścieżka położona wśród różowych skał, zielonych łąk i punktów widokowych na okoliczne wysepki wyrastające z morza. Co jakiś czas można natknąć się na ukryte w zatoczkach piękne, piaszczyste i żwirowe plaże.

Roscoff – niewielkie miasteczko portowe spełniające funkcje kurortu i uzdrowiska, będące jednocześnie doskonałym punktem wypadowym na okoliczną wyspę Batz. Turyści przybywają tłumnie do kurortu, by korzystać z jego leczniczych dobrodziejstw, które gwarantują okoliczne wody z najróżniejszymi odmianami wodorostów. Nad kurortem góruje renesansowa wieża kościoła Notre-Dame-de-Kroaz-Baz, a największym zainteresowaniem cieszy się Centrum Oceanograficzne z interesującym akwarium. Wielu wczasowiczów można zobaczyć, jak wygrzewają się na piaszczystej Plage du Poul Luz położonej na wschód od starego portu oraz sąsiedniej Plage Pors Ar Gored. Wielu turystów wybiera się na wyspę Batz, na którą promem płynie się zaledwie 20 minut, a warto popłynąć takim rejsem, by przyjemnie spędzić czas na piaszczystych plażach. Atrakcją wyspy jest ogród botaniczny z wieloma gatunkami egzotycznych roślin.

Lorient – miasto znane z dostępu do piaszczystych plaż położonych w Larmor-Plage oraz dobrej bazy noclegowej. Krajobraz Lorient kształtują w znacznej mierze porty: wojenny, handlowy, rybacki i jachtowy, natomiast w cytadeli starego portu można zwiedzić dwa muzea poświęcone Wschodnio- Indyjskiej Kompanii Handlowej.

Kuchnia

Kuchnia francuska nie bez powodu budzi uznanie wśród turystów poszukujących kulinarnych doświadczeń, gdyż standardy przygotowywania posiłków zarówno w restauracjach, jak i prywatnych domach są na wyższym poziomie niż w większości innych krajów. Jedzenie jest ważnym elementem życia codziennego, celebrowanym na każdym kroku. Przyjemność jedzenia została przywieziona z Włoch za sprawą księżnej Katarzyny Medycejskiej, rozwinęła się podczas rewolucji francuskiej, a zaistniała na świecie za sprawą filozoficznego traktatu napisanego we Francji pt.: „Filozofia smaku”. Każdy turysta o wyrafinowanym smaku z pewnością znajdzie coś dla swojego podniebienia dzięki bardzo urozmaiconej kuchni związanej z rolniczym i klimatycznym zróżnicowaniem kraju, a także położeniem w sąsiedztwie Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego.

Francuzi jadają wszystko począwszy od mięs takich jak wołowina, wieprzowina, jagnięcina, drób, poprzez sery i ryby, a skończywszy na wyrobach mącznych, owocach i warzywach. Najczęściej są to trzy posiłki dziennie jadane również poza domem – wyjście do restauracji jest niemałą przyjemnością. Lekkie śniadania (petit dejeuner) składają się najczęściej z filiżanki kawy, herbaty lub gorącej czekolady z rogalikiem – croissant, bułką drożdżową – brioche lub bagietką – baguette. Popularne jest również słodkie pieczywo viennoiseries podawane z masłem i konfiturą. Czas obiadu (dejeuner) to przeważnie pora między 12 a 14:30, natomiast kolacje (diner, souper) celebruje się od 19 do późnych godzin wieczornych. Są to spotkania z rodziną i przyjaciółmi charakteryzujące się długimi rozmowami.

Jeżeli ktoś nie ma czasu na obiad chwyta w rękę baguette crudites – bagietkę z sałatą i surowymi warzywami lub po prostu idzie do bistro na stek z frytkami. Turyści próbujący kupić pieczywo przekonają się, że wybór nie jest prosty z racji jego różnorodności i wielu rodzajów. Chleb jada się do każdego posiłku, podobnie jak bagietki, ale tylko świeże. Główny posiłek składa się najczęściej z towarzyszącej aperitifowi zakąski (amuse gueule), przystawki (hors d'oeuvre), dania głównego (plat principal), sera (fromage) i deseru (dessert). Nieodłącznym elementem jest kieliszek lub lampka jakiegoś alkoholu, zwykłe napoje gazowane lub soki uchodzą za przejaw kulinarnej ignorancji. W restauracjach bardzo często do aperitifu podaje się amuse-bouches w postaci koreczków, oliwek, pistacji lub małych, francuskich ciasteczek. Na deser Francuzi chętnie konsumują mus czekoladowy – mousse au chocolat, budyń z jabłkami – creme caramel lub po prostu owoce – fruits, a także rozmaite sery pleśniowe. Pod koniec posiłku kelnerzy często serwują małą, mocną kawę i kieliszek mocnego alkoholu digestif (koniak, armaniak, calvados lub regionalna wódka owocowa), który ma wspomóc trawienie.

Napiwki we Francji to poważna sprawa. Chociaż obsługa jest wliczona w cenę posiłku i nazywa się service compris, to dodatkowo należy zostawić napiwek w przyjętej wysokości 7-10%.

Przy wyborze restauracji warto na samym początku zwrócić uwagę na menu i fakt zawarcia w nim potraw regionalnych, ich brak może świadczyć o niekompetencji restauratora, więc jeżeli ktoś chce spróbować prawdziwej, regionalnej kuchni powinien mieć to na uwadze. Wiele dobrych restauracji oferuje własne wersje lokalnych dań.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Francuzi, na szczęście dla turystów, pieczołowicie zwracają uwagę na świeżość dań i produktów, dlatego półmisek świeżych małż i gotowanych skorupiaków zawsze pachnie morzem, a dzięki szybkiemu obrotowi towarów potrawy zawsze są świeże.

Każdy region jest w gruncie rzeczy zdefiniowany przez lokalne wyroby, najlepsze produkty można znaleźć na obleganych targach, bardzo często ich sprzedawcy mają w zanadrzu jakiś ciekawy przepis, który później można sprawdzić bawiąc się w kulinarnego podróżnika. Wiele ciekawych produktów kupuje się na przydrożnych straganach, mogą to być świeżo zerwane owoce lub konfitury własnej produkcji, marynowane oliwki czy miód ze swojskich pasiek. Turyści zajadają się domowymi serami, warzywami prosto z ogrodów, a także degustują rozmaite trunki przydomowej destylarni.

Jednym z atutów kulinarnych Francji są sery uwielbiane przez każdego podróżnika. Wytwarza się je w rozmaitych rozmiarach i kształtach, układa w wiklinowych koszach, zawija w liście orzecha lub kasztanów. Oferty regionalne prześcigają się jedna za drugą, w wielu miejscach można nabyć kremowy camembert, ser maziowy, pleśniowy, pikantny ser kozi, sery niebieskie, specjały wytwarzane przez mnichów i wiele innych, których koneserzy doliczyli się blisko trzystu, a wciąż powstają nowe odmiany.

Podobnie jest z narodowym trunkiem, jakim jest wino, a podróż do Francji jest świetną okazją, by poznać wiele ciekawych gatunków. Winnice ciągną się kilometrami w większości regionów, a nawet w samej stolicy. Tereny z winnicami określane są mianem apelacji, natomiast samo wino związane jest ze stylem życia i stanowi nieodłączny element każdego posiłku. Najbardziej znane regiony, gdzie produkuje się najlepsze wina to Bordeaux, Szampania, Burgundia i Beaujolais, natomiast najszlachetniejsze odmiany winogron to Cabernet Sauvignon, Pinot Noir i Chardonnay. Zamawiając wina w restauracjach należy pamiętać o podstawowych kategoriach win, takich jak: blanc – białe przykładowo o zapachu kopru włoskiego i anyżu, rose – różowe, na przykład o lekko owocowym zapachu, ambra – bursztynowe o aromacie orzechów, skórki pomarańczy i miodu, rubis – rubinowe o aromatach wiśni i jagód oraz tulie – o ceglanym odcieniu. Najlepszymi szczepami są Muscat, Macebeu, Malvoisie i Grenache. Przed podróżą najlepiej zaopatrzyć się w fachowy poradnik dotyczący win, by później nie mieć problemu przy doborze ulubionego trunku. Warto również zainteresować się wcześniej, gdzie można znaleźć najlepsze winiarnie prowadzące degustacje i oferujące najlepsze wina regionalne.

Północne wybrzeże specjalizuje się w połach ryb i owoców morza, więc w wielu tawernach na stołach przed turystami stawiana jest zupa rybna cotriade lub potrawa łącząca małże, ostrygi, langusty i kraby zwana plateau des fruits de mer. Niewrażliwi kulinarnie turyści mogą zamówić talerz obłożony pająkami morskimi araignees de mer lub jeżowcami, krewetkami i homarami. Miłośnicy mięsa również znajdą coś dla siebie, wiele tawern serwuje tradycyjne danie jednogarnkowe z golonki wieprzowej, bekonu, wołowiny, warzyw i gotowanego ciasta z mąki gryczanej kig ha farz, popularna jest także parzona kiełbasa wieprzowa z białą kapustą saucisse aux choux i rodzaj pasztetu rillettes. Jak w każdym regionie Francji w wielu miejscach można nabyć spaniałe sery, jak na przykład białe sery pleśniowe neufchatel, gournay i pont-l'Eveque. Popularne są również sery o czerwonej florze bakteryjnej – livarot i maroilles. Tylko w Bretanii można skosztować naleśników z mąki gryczanej zwanych galettes ze słonym nadzieniem lub z mąki pszennej crepes, podawane na słodko.

Obyczaje

Francja jest nowoczesnym państwem, wyróżniającym się na tle innych stylem życia, otwarciem na działania społeczno-kulturalne, a także tradycje, z którymi żaden mieszkaniec tego wspaniałego kraju nie chce się rozstawać. Różnice mentalne z pewnością można dostrzec podróżując po prowincjach, wypoczywając w miejscowościach letniskowych czy też zwiedzając duże miasta.Mieszkańcom Francji podoba się poczucie bezpieczeństwa, brak wulgarności, życiowa pewność i stabilizacja, chociaż szczycą się tym, że od lat uważają się za społeczeństwo bezklasowe.

Domostwa odzwierciedlają najczęściej styl życia swoich właścicieli, gości zaprasza się najczęściej na kolację, a nie na popołudniową herbatkę. Jeżeli trafi się do francuskiego domu warto wziąć z sobą butelkę wina lub słodycze i należy pamiętać, że Francuzi są bardzo gościnni, niemniej uwielbiają poruszać trudne tematy dotyczące religii i obecnej sytuacji politycznej, a impulsywna konwersacja przy stole jest wręcz obowiązkowym elementem spotkania. Słynna zasada konwenansu towarzyskiego savoir-vivre nakazuje zaangażowania się w rozmowę i wysłuchania poglądów swojego rozmówcy. Siadając do stołu warto pamiętać, że to jego właściciel wyznacza odpowiednie miejsce, najczęściej po swojej prawicy, w dobrym tonie leży sięgnięcie po lampkę wina dopiero wtedy, gdy gospodarz wzniesie toast.

Pozdrowienie i powitanie są we Francji bardziej rozpowszechnione i przyjacielskie niż w Polsce, dlatego nie należy się dziwić, gdy w każdym sklepie, na rogu ulicy, w parku czy instytucji usłyszy się przyjazne bonjour madame/monsieur czy salut!; normalnością są również często słyszane pardon czy merci. Przy powitaniu i żegnaniu Francuzi często całują kobiety w policzek, a mężczyźni zwyczajnie podają sobie rękę.

Narodowym obyczajem, z którym bardzo często można się zetknąć w wielu parkach i na wyznaczonych terenach jest gra w kule – petanque. Kibice i gracze tej charyzmatycznej dyscypliny zbierają się wieczorami w wielu miejscach i rzucają ołowianymi kulami popijając przy tym pastis – likier o smaku anyżowym. Otwartość Francuzów na przyjaciół i nowe znajomości jest powszechna. Często umawiają się na wspólne grillowanie, degustację wina, urządzają pikniki i organizują wspólne wyjścia do restauracji.

Jeżeli turyści mają zacięcie do polowań z pewnością we Francji znajdą sprzymierzeńców tego specyficznego hobby. Francuzi uwielbiają polować w różnych formach, z nagonką, łukiem oraz z sokołem, towarzyszą temu najczęściej myśliwskie imprezy i biesiady.

Francuzi przywiązuję wielką wagę do tradycji i folkloru. W gronie rodziny i bliskich, najczęściej ustnie, przekazują z pokolenia na pokolenie legendy, przesądy, przysłowia, pieśni i tańce. Podróżując po poszczególnych regionach można zwrócić uwagę na ciekawe różnice występujące pomiędzy zachowaniem ludzi. Lista obchodzony świąt, obrzędów religijnych i towarzyszących im imprez jest bardzo długa. Francję zamieszkują w większości katolicy, więc w gronie rodzinnym obchodzi się Boże Narodzenie, chociaż przez różnorodność kulturową Francja uchodzi za kraj wielowyznaniowy. Podobnie świętuje się daty zakończenia dwóch wojen światowych, w których Francja odegrała niemałą rolę (8 maj i 11 listopad), a także 14 lipca – dzień wyzwolenia Bastylii, kiedy na terenie całego kraju odbywają się liczne imprezy, festyny, koncerty i przedstawienia. Karnawał jest również obchodzony hucznie, ulice zapełniają się tłumnymi pochodami zakończonymi pokazami fajerwerków. Na mapie Francji zapisały się także ważne ośrodki kultów religijnych, do których pielgrzymują wierni z całego świata, a święte miejsca bardzo często wymienia się w przewodnikach jako atrakcyjne turystycznie; najbardziej znane to Lourdes, Lisieux, Chartes i Le Puy. Bardzo często obchodzone są również lokalne święta jak na przykład święto lawendy w Prowansji, dzień sera i uroczystość kwitnących cytryn w Szampanii, święto ostryg w Cental czy kiszonej kapusty w Alzacji.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jedną z ciekawych tradycji jest corrida – walki byków organizowane według hiszpańskich zasad z udziałem słynnych torreadorów. W wielu miejscach można znaleźć specjalne areny przystosowane dla tego niebezpiecznego widowiska. Popularna jest również „pogoń za kokardą”, kiedy młodzi mężczyźni próbują wyrwać bykowi przymocowaną pomiędzy rogami wstęgę. Specjalnie dla turystów przygotowywane są bardziej bezpieczne wersje zabawy, kiedy byka zastępuje krowa lub młody cielak.

Jak w każdym kraju, również we Francji obowiązują pewne zasady związane z zachowaniem się w restauracjach. Chociaż opłata za obsługę wliczona jest do rachunku service compris, za normalność przyjęło się zostawianie dodatkowych napiwków, najczęściej wysokości 7-10% zapłaconej kwoty. W kawiarniach i barach można zostawić napiwek na specjalnym talerzyku ustawionym na kontuarze. Turyści zostawiają również napiwki taksówkarzom, przewodnikom i pokojówkom hotelowym.

We Francji, podobnie jak w Polsce, obowiązują ścisłe zasady dotyczące palenia papierosów. Zakaz palenia obowiązuje we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, zadaszonych placach, restauracjach, kawiarniach, środkach komunikacji itp. Palić można w wyznaczonych do tego miejscach zwanych espace fumeur.

Warto również pamiętać o pewnych zasadach przy kupowaniu napojów. W przypadku piwa należy poprosić o małe piwo „un demi” lub duże „un serieux”, przy zamawianiu piwa w języku angielskim czy niemieckim przez nieporozumienie można dostać litrowy dzban. Podobnie jest z kawą, należy uważać na samo określenie „kawa”, lepiej poprosić czarną „un expresso” lub białą „un creme”.

Zwiedzając muzea warto pamiętać, że fotografowanie ich wnętrz jest często możliwe, ale dopiero po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, natomiast zwiedzając zabytki sakralne dobrze jest być odpowiednio ubranym, niemniej pod tym względem Francuzi nie są tak restrykcyjni, jak inne narody udostępniające turystom swoje świątynie.

Aktywny wypoczynek

Długie, szerokie i piaszczyste plaże to raj dla miłośników sportów wodnych, począwszy od nurkowania przez windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo do nart wodnych, latania na spadochronie za motorówką czy pływania na „bananie”. Szerokie plaże często zagospodarowane są w części na boiska do piłki plażowej lub nożnej, a odbywające się na nich liczne konkursy sportowe z pewnością uatrakcyjnią wypoczynek. Na całym wybrzeżu znajduje się wiele wspaniałych portów, w których można wypożyczyć jachty lub wybrać się na zorganizowane rejsy. Wiele agencji turystycznych organizuje również połowy ryb na pełnym morzu. Dużym powodzeniem cieszy się  nurkowanie: zarówno snorkeling, jak i schodzenie pod wodę z akwalungiem, a duża ilość podwodnych jaskiń przyciąga najbardziej zaawansowanych nurków. W każdej nadmorskiej miejscowości można uzyskać informacje na temat wypożyczenia sprzętu i najlepszych miejsc do nurkowania.

We Francji istnieje perfekcyjnie rozbudowana baza obiektów sportowych, nie brakuje wypożyczalni sprzętów turystycznych i rekreacyjnych, a morskie wybrzeże można podziwiać z balonów, paralotni, spadochronów czy awionetek.

Wycieczki Fakultatywne

Vitre – ciekawe miasto, w którym zachowały się pokaźne zamki pełniące ważne role w okresie średniowiecza. Warto przespacerować się starówką doskonale obrazującą architekturę okresu średniowiecza i zwiedzić najciekawszy zamek Chateau Vitre otoczony głęboką fosą ze zwodzonym mostem. Turyści pojawiający się na dziedzińcu zachwycają się wspaniałymi arkadami oraz ratuszem zachowującym średniowieczny wygląd, mimo iż został zbudowany dopiero w 1913 r. Po zwiedzeniu zamku można wybrać się na obiad w rejon starówki Vitre, w której zachowały się piękne uliczki, stare domy i renesansowe kamienice. Pod żadnym pozorem nie wolno ominąć wspaniałej promenady zbudowanej specjalnie dla turystów, którzy podczas przyjemnego spaceru mogą podziwiać mury miejskie oraz masywną basztę.

Dinan – turyści często wybierają się do ciekawego miasteczka z jednodniową wizytą, by zobaczyć imponujące mury obronne z basztami i bramami oraz ciekawą, idealnie nadającą się do spacerów starówkę. Atrakcją miasta jest dawny port ze starym mostem oraz brukowane uliczki skrywające w swoim labiryncie lokale gastronomiczne serwujące lokalną kuchnię. Miasto nabrało znaczenia w XVIII w., kiedy na dużą skalę rozwinęło się tkactwo i zaczęli do niego zjeżdżać kupcy z najodleglejszych zakątków kraju. Starówkę ozdabiają piękne domy oraz wkomponowana w nie Wieża Zegarowa Tour de l'Horloge z galerią widokową, z której najlepiej ogląda się miasto. Jednym z ciekawszych zabytków jest Bazylika Zbawiciela będąca zlepkiem stylów architektonicznych z przyległymi do niej, pięknymi ogrodami zachęcającymi do wypoczynku i spaceru. Panoramiczny widok na dolinę rzeki Race i dzielnicę portową można podziwiać z wieży św. Katarzyny. Warto również zajść do Muzeum Zamkowego umieszczonego w niewielkim zamku oraz przespacerować się zabytkowym mostem Vieux Pont pochodzącym z XV w.

Cap Frehel – podróżnicy poszukujący wspaniałych widoków nie będą zawiedzeni, gdy zobaczą złowrogo wyglądające klify na przylądku Frehel, o które z impetem rozbijają się morskie fale. Uroku miejscu dodaje malownicza latarnia, a okolicę warto zwiedzić korzystając z kilku ścieżek spacerowych prowadzących na urwiska.

Wyspa Brehat – podróżując po Bretanii warto wybrać się na malowniczą wysepkę oferującą turystom świetne tereny spacerowe i szlaki do uprawiania turystyki rowerowej, skromną, ale dobrą bazę noclegową oraz doskonałe warunki do żeglowania. Uroku wyspie dodają ciekawe zabytki w postaci niewielkiej cytadeli, wzgórza z kaplicą św. Michała, starego młyna oraz oryginalnej dzwonnicy miejscowego kościoła.

Wyspa d'Ouessant – Francuzi uważają, że w tym zakątku świata i na tej wyspie kończy się ziemia. Wycieczka w to ciekawe miejsce obfituje przede wszystkim we wspaniałe widoki na strome skały i klify, o które rozbijają się morskie fale. Na wyspie działa komunikacja autobusowa, dla turystów wyznaczono wiele ciekawych tras pieszych i rowerowych. Atrakcją wyspy są dwie malowniczo położone latarnie wskazujące drogę żeglarzom przemierzającym kanał La Manche. Po zobaczeniu wyspiarskiego skansenu oraz Muzeum Latarni Morskich i Sygnałów możne oddać się upragnionemu wypoczynkowi na piaszczystych plażach Plage de Corz, Plage Ar Lan i Plage du Yuzin.

Wycieczka szlakiem kalwarii – kalwarie to dużych rozmiarów rzeźby przedstawiające sceny Męki Pańskiej wchodzące w skład zespołów sakralnych (kościół, kostnica i tzw. brama triumfalna). Historia tych niezwykłych miejsc sięga XVI i XVII w., kiedy sztuka sakralna przeżywała złoty okres. Warto wybrać się na wycieczkę związaną właśnie z tymi niecodziennymi budowlami, które można spotkać w takich miejscowościach jak Saint-Thegonnec, Pleyben i Plougastel-Daoulas.

Hualgoat – z zabytkowym miastem wiąże się wiele legend celtyckich, a wśród nich ta najbardziej znana o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu. Okolica słynie z przepięknych lasów, a na turystów czekają takie atrakcje jak interesujące, tematyczne szlaki po terenach związanych z legendą. Przebywa się tajemnicze szczeliny, groty, doliny, kopalnię srebra i szlaki wokół malowniczego jeziora. W mieście oprócz XVI-wiecznego kościoła nie ma wielu zabytków, niemniej we wszystkich jego zakątkach można wyczuć ducha legendy o poszukiwaczach zaginionego św. Graala.

Wyspa Belle – turyści często wybierają się na wyspę, na której krajobraz składają się skalne doliny urywające się nad wodą oraz białe domy rozsiane wśród malowniczych pól. Najciekawszym miejscem jest miasteczko portowe Le Palais z cytadelą Vaubana, w której mieści się Muzeum Historyczne. Warto również wybrać się na wybrzeże na północnym-zachodzie wyspy, gdzie o majestatyczne klify z ogromną siłą rozbijają się tony wody. Przy okazji można zwiedzić kilka interesujących grot, zrobić zdjęcia malowniczej latarni morskiej lub zanurzyć stopy w delikatnym piasku plaż znajdujących się we wszystkich zakątkach wyspy. Na Belle można dostać się promami wypływającymi z portu w miejscowości Quiberon, a zwiedza się ją najlepiej na rowerze, który bez problemu można wypożyczyć w miejscowościach na wyspie.

Vannes – nastrojowa starówka, zabytkowa katedra i imponujące mury są atrakcjami przyciągającymi turystów do miasteczka położonego w malowniczej okolicy. Przed wiekami było to skrzyżowanie ważnych szlaków lądowych i morskich, dlatego wybudowano w nim fortyfikacje; później pełniło również funkcję stolicy regionu i właśnie w nim podpisano unię Księstwa Bretanii z Francją w 1532 r. Starówka zamknięta jest w murach, a najwięcej ciekawych domów można oglądać na place St-Pierre. Najważniejszym zabytkiem w mieście jest katedra św. Piotra, a spacerując wzdłuż murów warto dojść do wzgórza z Parc de la Garenne z widokową promenadą. Na całej długości obwarowań rozciągają się piękne ogrody, ciekawe są tzw. Stare Pralnie oraz Ogród Motyli leżący nieopodal Akwarium, w którym przy okazji można podpatrzyć życie morskich stworzeń.

Rejsy po Zatoce Morbihan – jedno z najpiękniejszych miejsc w Bretanii, które można zwiedzać na zorganizowanych wycieczkach. Turyści mogą podziwiać niezwykłą zatokę z łódek, motorówek i statków wycieczkowych. Wielu podróżników decyduje się również na piesze wędrówki po zachwycających okolicach. Zwiedzać można wiele niezamieszkałych wysepek z wieloma formami skalnymi, jakimi są tajemnicze mehiry, natomiast miłośnicy ornitologii mogą wypożyczyć lornetki, by obserwować różnorodne gatunki ptactwa.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Nantes – historyczna stolica Bretanii z wieloma atrakcjami i zabytkami gwarantującymi przyjemne spędzenie wolnego czasu. Miasto jest prężnie działającym ośrodkiem naukowym i gospodarczym z pięknymi parkami, ogrodami i zaskakującą atmosferą. Dzięki licznym odpływom i kanałom rzeki Loary Nantes zwane jest „Wenecją Zachodu”, a więc już sam spacer po nadrzecznych bulwarach może budzić wiele turystycznych emocji. Nantes ma ponad 2000-letnią historię, jego nazwa pochodzi od galijskiego plemienia Namnetes, które w tym miejscu założyło osadę, ale zostało podbite przez wojska Juliusza Cezara. Przez wieki najeżdżali je Saksonii, Normanowie i Frankowie, przełomowym momentem dla miasta był X w., w którym niejaki Alain Krzywobrody – potomek bretońskich władców, przegnał najeźdźców i ustanowił miasto stolicą księstwa. Nantes rozsławił „edykt nantejski” wprowadzający zasady tolerancji religijnej, a także krwawe rozprawienie się z powstańcami z czasów rewolucji francuskiej. Po II wojnie światowej miasto postawiło na rozwój kulturalny. Stare Miasto rozciąga się na północ od Loary, w samym jego centrum dumnie wznosi się Zamek Książąt Bretanii – renesansowy obiekt goszczący przed laty wielu królów, interesująca jest także katedra św. Piotra i Pawła z wnętrzami kryjącymi grobowiec króla Franciszka II i jego żony. Stare lampiony i rzeźby można podziwiać w historycznym pasażu handlowym Passage de Pomeraye, natomiast turyści często zaglądają do Domu Kapituły oraz na Place de Royale z ciekawymi, XVIII-wiecznymi domami. Miasto słynie z ogrodów i parków, którymi można spacerować godzinami, dla turystów najciekawszym jest ogród botaniczny Jardin des Plantes i zadziwiający ogród japoński. Większość ogrodów można zwiedzać na wynajętych rowerach. Jeżeli ktoś zapragnie dodatkowych atrakcji może skierować się w okolice Muzeum Juliusza Verne'a, gdzie na pasjonatów historii czeka niszczyciel „Maille-Breze” zacumowany przy nadbrzeżu Loary. Po wielu dzielnicach Nantes można przemieszczać się za pośrednictwem tramwajów wodnych, a sam taki kurs może okazać się niemałą atrakcją. Miasto z racji swojej kulturalnej otoczki oferuje turystom wiele sezonowych wydarzeń i imprez związanych z dobrą muzyką, teatrem i sztuką w każdej postaci.

Caen – gwarne i nowoczesne miasto z bogatą historią tragiczną w skutkach. Początki osady sięgają XI w., kiedy swoją rezydencję w tym miejscu wraz z zamkiem postawił Wilhelm Zdobywca i ufundował dwa opactwa, które do dziś są wizytówką turystyczną miasta. W XVI w. miejski port był świadkiem wielu morskich wypraw, w kolejnych wiekach miasto było areną starć katolików z protestantami, a historią ostatecznie wydała wyrok na większość zabudowań podczas II wojny światowej i lądowania wojsk sprzymierzonych na plażach Normandii w 1944 r. Chociaż miasto poważnie ucierpiało turyści zaglądają do niego z miłą chęcią, by podziwiać historyczne opactwa zachowane w dobrym stanie, w tym najbardziej znane Abbaye aux Hommes – wspaniały romańsko-normański klasztor męski, nad którym dumnie górują dwie imponujące wieże oraz Abbaye aux Dames – klasztor żeński z romańską bazyliką ozdobioną wieżą-latarnią. Wędrówka po pięknym mieście nie powinna ominąć którejś z świetnych restauracji oraz Starego Miasta z malowniczą ulicą Rue du Vaugueux z niewielkimi domami z muru pruskiego. Można na niej znaleźć ciekawe sklepy z pamiątkami i podziwiać niecodzienną zabudowę. Oprócz Muzeum Poczty i Telekomunikacji ważnym punktem turystycznym Caen jest Miejsce Pamięci – Muzeum dla Pokoju, poświęcone II wojnie światowej oraz okresowi „zimnej wojny”. Muzeum organizuje między innymi wycieczki na słynne plaże alianckiego desantu. Miłośnicy dawnych fortyfikacji powinni również zajrzeć na niewysokie wzgórze wznoszące się w centrum miasta z zamkiem wybudowanym przez Wilhelma Zdobywcę, w którym można zwiedzić skarbiec, kaplicę, muzeum poświęcone sztuce oraz podziwiać niezapomniane widoki na miasto i okolicę.

Bayeux – spokojne miasteczko skrywające wiele ciekawych zabytków, którym warto poświęcić czas. Turyści najczęściej zaglądają do miasta, by zobaczyć gobelin z Bayeux – niesamowitą, średniowieczną tkaninę, na której w postaci komiksu przedstawiono dzieje podboju Anglii przez Wilhelma Zdobywcę. Wykonali ją prawdopodobnie tkacze z Canterbury w 1077 r. i do dziś jest silnym magnesem przyciągającym ciekawskich podróżników. Obecnie fascynujące dzieło znajduje się w Ośrodku Wilhelma Zdobywcy, w którym organizowane są ciekawe pokazy multimedialne uszlachetniające wiedzę na temat gobelinu, chociaż wcześniej było wystawione w miejscowej katedrze Notre Dame w ciekawym prezbiterium. W mieście można zwiedzić ponadto Musee Baron Berard z galerią malarstwa z różnych epok oraz ciekawe Muzeum Bitwy o Normandię przybliżające zwiedzającym wiedzę na temat walk z okresu II wojny światowej.

Plaże Alianckiego Desantu – wielu turystów interesujących się historią przyjeżdża do Normandii specjalnie po to, by na własne oczy zobaczyć jak wyglądało miejsce najbardziej znanego lądowania wojsk sprzymierzonych na morskim wybrzeżu. 6 czerwca 1944 podczas słynnego D-Day na odcinku wybrzeża między Ouistreham i Arromanches-les-Bains wylądowały wojska alianckie, wśród których walczyli między innymi Francuzi, Brytyjczycy, Kanadyjczycy i Polacy. Po „najdłuższym dniu” udało się przełamać silny opór niemieckiej obrony, a plaże o kryptonimach Sword, Juno, Gold, Omaha i Utah oraz cała operacja „Overlord” dumnie zapisały się w historii II wojny światowej. W okolicy można znaleźć między innymi Muzeum Desantu, Muzeum – Miejsce Pamięci Plaży Omaha oraz wiele eksponatów i miejsc przypominających krwawe zmagania.

Coutances – wspaniała gotycka katedra, uważana za jedną z najpiękniejszych we Francji powstała w 1274 r., charakteryzująca się wyniosłą fasadą, pięknymi witrażami i kunsztownie ozdobionym wnętrzem jest wizytówką pięknego miasta, do którego często zaglądają turyści, by podziwiać ten cud architektury. Nazwa miasta pochodzi od słowa Constantia, którego przed wiekami używano na cześć rzymskich imperatorów. Oprócz katedry na uwagę turystów zasługuje świątynia Eglise St-Pierre z ogromną wieżą oraz zielone tereny Jardin des Plantes zachęcające do odpoczynku po zwiedzaniu niezwykłych kościołów, gdzie oddychać można świeżym powietrzem, podziwiając jednocześnie egzotyczne rośliny rosnące wśród cedrów i sekwoi.

Mont-Saint-Michel – wielka atrakcja turystyczna Francji od lat przyciągająca miłośników niecodziennych miejsc. Jeden z największych obiektów sakralnych w Europie, jakim jest opactwo Saint-Michele i miasteczko położone u jego stóp wznosi się na skalistej wyspie połączonej ze stałym lądem groblą, która jest częściowo zalewana podczas przypływów. Pierwszy klasztor tego miejsca powstał w czasie, gdy biskupowi miasta Avranches objawił się św. Michał Archanioł, natomiast obecny budynek to efekt prac prowadzonych przez 500 lat od XI do XVI w. W czasie wojny stuletniej warowne mury obroniły opactwo przed Anglikami mimo długiego oblężenia, klasztor był w swojej historii również więzieniem, a do jego pierwotnych właścicieli, czyli mnichów, trafił dopiero w 1969 r. Miejsce jest zadziwiające, odpływy odsłaniają piaszczyste dno morza wokół klasztoru, a przypływy gwałtownie zalewają opuszczone wcześniej tereny, co zachwyca i jednocześnie wprawia w osłupienie. Potężne wzgórze zwieńczone jest romańsko-gotyckim klasztorem z imponującą iglicą widoczną z wielu zakątków Normandii, okoliczną zatokę można podziwiać z klasztornego „wielkiego tarasu”, natomiast najważniejszym miejscem jest Eglise Abbatiale, czyli opacki kościół. Po północnej stronie rozpościera się część zwana La Merveille z klasztornymi salami i krużgankami, które można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Nie sposób pominąć tego miejsca podróżując po Normandii, a przy okazji można zwiedzić okoliczne miasteczko z kilkoma muzeami, potężnymi obwarowaniami i restauracjami serwującymi dobre jedzenie. Zwiedzając okolicę należy uważać, żeby podczas odpływu nie wybrać się na zbyt daleki spacer w morze, gdyż przypływy w tym miejscu są nadzwyczaj szybkie i może zabraknąć czasu, by dotrzeć do stałego lądu.

Tours – duże miasto z szerokimi, wielkomiejskimi bulwarami i ożywioną atmosferą środowiska akademickiego przypominającą Paryż. Nazwa miasta pochodzi od celtyckiego plemienia Turonów, które osiedliło się na tych ziemiach przed podbojami rzymskimi. Od V w. miasto stało się ośrodkiem kultu św. Marcina, który był założycielem klasztoru Marmoutier i do jego grobu pielgrzymowali wierni. Podczas II wojny światowej Tours pełniło rolę stolicy Francji, a część zabudowy znacznie ucierpiała podczas bombardowań. Turyści zaglądają do miasta, by spojrzeć na magiczne zdobienia fasady gotyckiej katedry św. Gatiena oraz zwiedzić niebywałą starówkę. Jej sercem jest Place Plumereau zabudowany domami z muru pruskiego, wśród których warto przysiąść, by w pięknych okolicznościach wypić lampkę wina. Zwiedzający miasto zachwycają się renesansowym budynkiem Hotel Gouin, w którym mieści się Muzeum Archeologiczne, natomiast spacerować można godzinami po krętych uliczkach zabudowanych słynnymi domami szachulcowymi (z muru pruskiego) oraz dzielnicach położonych przy samej Loarze. Jeżeli ktoś ma więcej czasu powinien obejrzeć gotycki kościół św. Juliana, zwiedzić Muzeum Cechowe oraz zatrzymać się na chwilę przy wieżach Karola Wielkiego i Zegarowej, które są pozostałościami po słynnej bazylice św. Marcina.

Angers – duże miasto do którego warto zajechać z racji jego historycznego charakteru, było bowiem stolicą dawnej Andegawenii, oraz z powodu potężnej fortecy otoczonej kilkunastoma basztami. W historii miasta zapisał się pewien historyczny epizod ciekawy dla Polaków. To właśnie w Angers od października 1939 do czerwca 1940, kiedy to skapitulowała Francja, swoją siedzibę miał rząd i prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie. Turyści przybywający do miasta oprócz poszukiwania polskich śladów mogą zwiedzić wyglądające ponuro ruiny wielkiego zamku, stare miasto z katedrą św. Maurycego ozdobioną pięknymi średniowiecznymi witrażami, a także ciekawą miejską zabudowę, wśród której dominują domy z muru pruskiego. Spacer po mieście jest niezwykle przyjemny i relaksujący, po drodze mija się wystawne ogródki restauracji, ciekawe domy takie jak Maison d'Adam i Hotel Pince, liczne muzea tematyczne oraz romańskie i gotyckie kościoły. Nie zaszkodzi zapoznać się z historią zacnego trunku jakim jest słynny likier pomarańczowy w Muzeum Cointreau, by później na własnym podniebieniu przekonać się czy napój produkowany wyłącznie w Angres jest tak wyborny, jak piszą o nim w książki.

Chartres – miasto położone na ważnym szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela ma w sobie niepowtarzalny urok. Pradawna osada wzniesiona w tym miejscu była uważana za centrum druidyzmu – religii starożytnych Celtów, a w IV w. stanowiła już centrum chrześcijańskiego biskupstwa, w którym przy murach miejskich wzniesiono pierwszą katedrę. W jej wnętrach w 1594 r. koronowano króla Francji Henryka z Nawarry i chociaż miasto ucierpiało podczas wojen  religijnych jego rozwój nastąpił w momencie wybudowania linii kolejowej do Paryża w 1849 r. W Chartres znajduje się wiele ciekawych zabytków, z których najważniejszym jest katedra Notre-Dame wzniesiona na malowniczym wzgórzu w sąsiedztwie rzeki Eure. Wzgórze miało symbolizować obecność i siłę bóstw, a na ruinach starej świątyni romańskie w latach 1194-1260 wzniesiono niezwykła katedrę, zwaną „pałacem stylów”, wpisaną po latach na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na uwagę zasługuje wspaniała rozeta, dwie niesymetryczne wieże oraz witraże zbudowane z setek malutkich szybek, przez które dostają się promienie słoneczne tworzące we wnętrzu niespotykany klimat. Turyści godzinami podziwiają Portal Królewski, mistyczne ozdoby, liczne symboliczne elementy oraz otoczoną aurą tajemniczości figurkę Czarnej Madonny, która przechowywana jest w świątynnej krypcie, podobnie jak wiele ciekawych skarbów sakralnych. Oprócz niezwykłej katedry warto również zwiedzić średniowieczną starówkę, Musee des Beaux-Arts z kolekcją obejmującą sztukę dawną i nowoczesną oraz Muzeum Witraży. Turyści spacerujący po mieście zwracają uwagę na piękne, stare domy, smakują niezwykłej kuchni, a także interesują się ciekawą architekturą starych pralni i młynów.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Bretanii ?
Sezon letni zaczyna się tu już w maju i trwa do połowy października, kiedy temperatura powietrza przekracza 25oC. Mimo wysokich temperatur w środku lata temperatura nie jest zbyt uciążliwa dzięki morskiej bryzie, jednak jest odczuwalna w głębi lądu i dużych miastach. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, w kurortach można spotkać najwięcej turystów, którym nie przeszkadzają wyższe ceny niż poza sezonem. Wielu podróżników decyduje się również na odwiedziny tej części Francji wiosną i jesienią, które są dogodnymi porami roku na zwiedzanie zabytków i urlop spędzony w spokojniejszej atmosferze.

W Bretanii ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, z którymi warto zapoznać się przed planowaniem urlopu. Jednym z nich jest lipcowy festiwal Tombees de la Nuit w Rennes, podczas którego odbywają się liczne konkursy, koncerty i zabawy. Muzykę rockową można posłuchać na Transsmusicales de Rennes natomiast jazzu na Jazz a l'Ouest. Ciekawy jest także Yaouank – festiwal kultury bretońskiej, w trakcie którego całe miasto pogrąża się w zabawia do samego rana. Do lokalnych atrakcji należy także lipcowy festiwal Jazz w Vannes oraz trzydniowe święto kultury bretońskiej Fetes d'Arvor, kiedy miasto zalewają liczne imprezy, pochody, pokazy starodawnego rzemiosła oraz zabawa do białego rana. Również Santes przyciąga turystów wieloma wydarzeniami np.: imprezą kulturalną Estuaire Nantes Saint-Nazaire, sierpniowym Festiwalem Średniowiecza oraz festynem promującym celtycką kulturę w sierpniu – Celtomania.

Jaka waluta obowiązuje we Francji i jakie są orientacyjne ceny?
We Francji obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i infrastrukturę turystyczną.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Bretanii?
Zakup pamiątek nie stanowi żadnego problemu. W każdym kurorcie i większym mieście znajdują się bardziej lub mniej wyszukane sklepy oferujące ciekawe przedmioty. Do najbardziej poszukiwanych pamiątek należą: ceramika z Rouen, koronki z Alencon, kryształy z Baccarat, a także regionalne wina, których ilość w każdym regionie może zawrócić w głowie. Turyści z wakacji przywożą wspaniałe kulinarne przysmaki, jak rozmaite sery, ciastka maślane, kiełbasy, słynną musztardę Dijon lub butelkę oliwy. Wiele regionów może pochwalić się doskonałymi wyrobami garncarskimi, fajansowymi, szkłem artystycznym, wyrobami skórzanymi, wikliną i porcelaną. Turystki powinny rozglądać się za modnymi torebkami i apaszkami, w ekskluzywnych sklepach nie brakuje również oszałamiających, francuskich perfum. Za markowymi ubraniami najlepiej rozglądać się w sklepach oferujących posezonową wyprzedaż towarów. Podróżniczą kolekcję powinny również ozdobić miniaturki znanych, francuskich budowli jak Wieża Eiffela czy katedra Notre Dame.

Jaki czas obowiązuje we Francji?
We Francji obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

Jak poruszać się po Bretanii?
Region ma dobre drogi krajowe biegnące wzdłuż wybrzeża, łączące główne miasta oraz autostrady z Rennes do sąsiednich regionów. Między miejscowościami turystycznymi i głównymi miastami istnieje wiele połączeń autobusowych, a nawet kolejowych. Jeżeli planujemy odbyć nieco dalszą podróż szybką koleją warto kupić bilet wcześniej, gdyż w dniu wyjazdu przeważnie brakuje miejsc. Sieć kolejowa we Francji jest jedną z najlepiej rozwiniętych w Europie, a szybkie pociągi TGV łączą główne miasta wybrzeża z centrum i południem kraju. Między niektórymi miejscowościami, jak np.: Saint-Malo i Dinard kursują morskie autobusy.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W większych miejscowościach można wypożyczyć auto i samemu zwiedzić okolicę, jak również jest to wygodne rozwiązanie jeżeli przyjechaliśmy samochodem do Francji. Polskie prawo jazdy jest wszędzie akceptowane, jednak należy pamiętać, że jeżeli poruszamy się samochodem z obcą rejestracją nie podlegamy kredytowaniu mandatów, czyli mandat musi być zapłacony na miejscu lub przed wyjazdem z kraju, gdyż nie zezwala się na opuszczenie kraju z długiem wobec państwa.

Jakie plaże są w Bretanii?
Plaże Bretanii są w większości bezpłatne, bardzo dobrze zagospodarowane rekreacyjnie, piaszczyste i łagodnie nachylone do morza. Istnieje tu szeroki wachlarz ofert prywatnych firm zajmujących się wypożyczaniem sprzętu wodnego, motorówek, jachtów i skuterów. Na plażach organizowane są liczne zawody sportowe, konkursy i beach party.

Większość kurortów dysponuje przyjemnymi, piaszczystymi plażami z łagodnym zejściem do wody. Piaszczyste nabrzeże dostępne jest w dzielnicy Cagnac-Plage w kurorcie Cagnac, za najlepsze plaże w Bretanii uchodzą piaszczyste plaże położone przy kurorcie Saint Malo, szeroka plaża, doskonale zagospodarowana z drobnym piaskiem jest atutem miejscowości Dinard, wspaniałe, piaszczyste plaże Plage de Trestrignel i Plage de Trestraou znajdują się w Perros Guirec, a piaszczyste plaże w Roscoff mają właściwości lecznicze. Wielu turystach wybiera się na okoliczne wyspy, na które często kursują promy, a plaże zadziwiają swoim pięknem i drobnym piaskiem idealnie nadającym się do plażowania.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne we Francji?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia we Francji?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są we Francji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym nas do pobytu na terenie Francji jest dowód osobisty lub paszport (o ile nie posiadamy dowodu). Obowiązują nas te same co w innych krajach Unii Europejskiej przepisy dewizowe oraz nie ma obowiązku meldunkowego, jeżeli nasz pobyt na terenie kraju nie przekracza 90 dni.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasad i konsulatów we Francji.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Francuskiej
Francja, Paryż, 1, Talleyrand, 75007
Tel.: +33 143173405 Tel. dyżurny: +33 680580220 Faks: +33 143173507
paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.paryz.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Instytut Polski w Paryżu
Francja, Paryż, 31, rue Jean Goujon, 75008
Tel.: +33 1 53 93 90 10 Faks: +33 1 45-62-07-90
info@institutpolonais.fr
www.institutpolonais.fr

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Rennes
Francja, Rennes, 4 H Avenue des Peupliers - Technoparc, 35510 Cesson Sevigne
Tel.: (00-33-2) 998-381-82 Faks: (00-33-2) 998-391-95
consulat@dories.com

Burgundia

Dolina Garonny

Dolina Loary

Korsyka

Lazurowe Wybrzeże

Lotaryngia

Masyw Centralny

Nicea

Normandia

Paryż

Pireneje

Północna Francja

Szampania

Zatoka Biskajska

Francja: Alzacja , Bretania , Burgundia , Dolina Garonny , Dolina Loary , Korsyka , Lazurowe Wybrzeże , Lotaryngia , Masyw Centralny , Nicea , Normandia , Paryż , Pireneje , Północna Francja , Szampania , Zatoka Biskajska

Wybierz region Alzacja , Bretania , Burgundia , Dolina Garonny , Dolina Loary , Korsyka , Lazurowe Wybrzeże , Lotaryngia , Masyw Centralny , Nicea , Normandia , Paryż , Pireneje , Północna Francja , Szampania , Zatoka Biskajska