Kraj Francja

Stolica: Paryż
Powierzchnia: 675 417 km²
Ludność: 65 700 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Napięcie: 220 V
Język: francuski
Wiza: wiza nie jest wymagana

Alzacja

Bretania

Burgundia

Dolina Garonny

Dolina Loary

Historyczna kraina Francji z pięknymi zamkami i niekończącymi się winnicami.

Informacje ogólne

Niezwykła kraina od wieków przyciągała, arystokrację, hrabiów i dworzan pragnących przebywać w pobliżu królów, dlatego budowano wspaniałe zamki tworzące niezwykłe zespoły architektoniczne, okazałe domy wznoszące się obok królewskich pałaców oraz bajeczne rezydencje, które tworzą niespotykaną harmonię wraz z sielskim krajobrazem. Przed laty niezwykłe posiadłości były dostępne tylko dla wybranych, obecnie mogą je zwiedzać turyści wypoczywający w Dolinie Loary i podróżujący przez malowniczy zakątek Francji. Wiele zamków ma rodowód średniowieczny, niezwykle atrakcyjnie prezentują się twierdze w Angres, Chinon, i Loches, chociaż w całej dolinie przepięknej rzeki wzniesiono ich kilkaset. Zwiedzanie Doliny Loary jest niezwykłym przeżyciem, kiedy w przerwach podziwiania wspaniałych zamków można rozkoszować się wybornym winem i od lat niezmienionym pejzażem wspaniałej Loary.

Areną, która posłużyła za teren do budowy zachwycających budowli jest malownicza dolina rzeki Loary, która bierze swój początek w górach Cevennen, przecina góry w krainie Velay i tworzy granicę między historyczną Burgundią i Owernią. Następnie Loara licząca ponad tysiąc kilometrów dużym łukiem osiąga swój najbardziej wysunięty na północ obszar w okolicach Orleanu. W tym miejscu rzeka jest szeroka, pełna piaszczystych mierzei i zakoli skrywających mnóstwo rozmaitych gatunków zwierząt. Płynąc dalej przez Masyw Armorykański Loara dociera do Bretanii, gdzie w pobliżu kurortu Saint-Nazaire wpływa do Atlantyku.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Najbardziej znana na świecie kraina zamków przyciąga turystów tajemniczymi legendami, zaskakującą architekturą oraz przyrodą wokół której rodziła się historia Francji. Pierwszymi znanymi osadnikami nad Loarą byli Celtowie, których przepędził Juliusz Cezar z wojskiem rzymskim pozostawiając po sobie miasta z bitymi drogami i wspaniałymi akweduktami. Od V w. dolinę zamieszkiwali Frankowie, plemiona Hunów, Saracenów, a także Normanów. Okres renesansu, rozkwitu kultury, nauki i sztuki nastąpił wraz z panowaniem Karolingów oraz rządami francuskich królów od roku 1216, którzy na swoje nieszczęście ustąpili pola Anglikom. Losy regionu przesądziło zbrojne wystąpienie Joanny d'Arc, która objęła dowództwo nad wojskiem i 8 maja 1429 r. przerwała angielskie oblężenie Orleanu. Od tego czasu nad Loarą zaczęto budować niezwykłe zamki, które stały się areną walk podczas rewolucji francuskiej. W 1870 r. pod Orlean dotarły wojska pruskie, a sama linia Loary po wielu latach stała się areną zmagań podczas II wojny światowej.

W pobliżu stolicy regionu – Orleanu – Loara osiąga swój najdalej wysunięty na północ punkt. Miasto zasłynęło w historii jako miejsce wielkiego sukcesu Joanny d'Arc zwanej Dziewicą Orleańską i jest najchętniej odwiedzanym miejscem w Dolinie Loary. Pierwsza osada powstała na malowniczych terenach w I w. p.n.e. i wiąże się z historią celtyckich plemion. Rzymscy najeźdźcy wybudowali w tym miejscu następne miasto Aurelianum, które stało się ważnym węzłem komunikacyjnym. W 498 r. zdobył je król Franków Chlodwig i zwołał pierwszy we Francji synod biskupów. Królowie często opuszczali Paryż, by spędzać czas w Orleanie, w którym wybudowano ważne szkoły i pojawiali się wybitni uczeni. W okresie wojny stuletniej Orlean stał się ostatnim bastionem Francuzów walczących z Anglikami – oblężone miasto uwolniła niespełna dwudziestoletnia Joanna d'Arc, która za swoje czyny spłonęła na stosie. Miasto było również centrum protestantyzmu w okresie wojen religijnych między hugenotami i katolikami, a także areną licznych zmagań militarnych w okresie wojny francusko-pruskiej z 1870 r. oraz poważnie ucierpiało w trakcie nalotów z czasów II wojny światowej. Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od starówki z górującą nad nią katedrą św. Krzyża reprezentującą styl gotycki, w jej wnętrzach można podziwiać między innymi witraże ze scenami z życia Joanny d'Arc. Przy katedrze wznosi się Muzeum Sztuk Pięknych szczycące się wspaniałymi dziełami mistrzów malarstwa z różnych wieków. Nie sposób przegapić centrum z Place du Martori i imponującym pomnikiem Dziewicy Orleańskiej, na którego cokole również można dostrzec sceny z życia narodowej bohaterki Francji. Skoro miasto jest silnie napiętnowane przez tę historyczną postać koniecznie trzeba zajść do Maison de Jeanne d'Arc – rekonstrukcji budynku, w którym mieszkała słynna buntowniczka. Do pozostałych atrakcji turystycznych należą rezydencje Hotel Groslot z wybudowany stylu renesansowym oraz Hotel Cabu z ekspozycją mieszczącego się w nim Muzeum Archeologicznego i Historycznego Orleanii. W Orleanie życie płynie wolno, podobnie jak spokojna Loara, którą najlepiej podziwiać z Mostu Królewskiego.

Kuchnia

Kuchnia francuska nie bez powodu budzi uznanie wśród turystów poszukujących kulinarnych doświadczeń, gdyż standardy przygotowywania posiłków zarówno w restauracjach, jak i prywatnych domach są na wyższym poziomie niż w większości innych krajów. Jedzenie jest ważnym elementem życia codziennego, celebrowanym na każdym kroku. Przyjemność jedzenia została przywieziona z Włoch za sprawą księżnej Katarzyny Medycejskiej, rozwinęła się podczas rewolucji francuskiej, a zaistniała na świecie za sprawą filozoficznego traktatu napisanego we Francji pt.: „Filozofia smaku”. Każdy turysta o wyrafinowanym smaku z pewnością znajdzie coś dla swojego podniebienia dzięki bardzo urozmaiconej kuchni związanej z rolniczym i klimatycznym zróżnicowaniem kraju, a także położeniem w sąsiedztwie Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego.

Francuzi jadają wszystko począwszy od mięs takich jak wołowina, wieprzowina, jagnięcina, drób, poprzez sery i ryby, a skończywszy na wyrobach mącznych, owocach i warzywach. Najczęściej są to trzy posiłki dziennie jadane również poza domem – wyjście do restauracji jest niemałą przyjemnością. Lekkie śniadania (petit dejeuner) składają się najczęściej z filiżanki kawy, herbaty lub gorącej czekolady z rogalikiem – croissant, bułką drożdżową – brioche lub bagietką – baguette. Popularne jest również słodkie pieczywo viennoiseries podawane z masłem i konfiturą. Czas obiadu (dejeuner) to przeważnie pora między 12 a 14:30, natomiast kolacje (diner, souper) celebruje się od 19 do późnych godzin wieczornych. Są to spotkania z rodziną i przyjaciółmi charakteryzujące się długimi rozmowami.

Jeżeli ktoś nie ma czasu na obiad chwyta w rękę baguette crudites – bagietkę z sałatą i surowymi warzywami lub po prostu idzie do bistro na stek z frytkami. Turyści próbujący kupić pieczywo przekonają się, że wybór nie jest prosty z racji jego różnorodności i wielu rodzajów. Chleb jada się do każdego posiłku, podobnie jak bagietki, ale tylko świeże. Główny posiłek składa się najczęściej z towarzyszącej aperitifowi zakąski (amuse gueule), przystawki (hors d'oeuvre), dania głównego (plat principal), sera (fromage) i deseru (dessert). Nieodłącznym elementem jest kieliszek lub lampka jakiegoś alkoholu, zwykłe napoje gazowane lub soki uchodzą za przejaw kulinarnej ignorancji. W restauracjach bardzo często do aperitifu podaje się amuse-bouches w postaci koreczków, oliwek, pistacji lub małych, francuskich ciasteczek. Na deser Francuzi chętnie konsumują mus czekoladowy – mousse au chocolat, budyń z jabłkami – creme caramel lub po prostu owoce – fruits, a także rozmaite sery pleśniowe. Pod koniec posiłku kelnerzy często serwują małą, mocną kawę i kieliszek mocnego alkoholu digestif (koniak, armaniak, calvados lub regionalna wódka owocowa), który ma wspomóc trawienie.

Napiwki we Francji to poważna sprawa. Chociaż obsługa jest wliczona w cenę posiłku i nazywa się service compris, to dodatkowo należy zostawić napiwek w przyjętej wysokości 7-10%.

Przy wyborze restauracji warto na samym początku zwrócić uwagę na menu i fakt zawarcia w nim potraw regionalnych, ich brak może świadczyć o niekompetencji restauratora, więc jeżeli ktoś chce spróbować prawdziwej, regionalnej kuchni powinien mieć to na uwadze. Wiele dobrych restauracji oferuje własne wersje lokalnych dań.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Francuzi, na szczęście dla turystów, pieczołowicie zwracają uwagę na świeżość dań i produktów, dlatego półmisek świeżych małż i gotowanych skorupiaków zawsze pachnie morzem, a dzięki szybkiemu obrotowi towarów potrawy zawsze są świeże.

Każdy region jest w gruncie rzeczy zdefiniowany przez lokalne wyroby, najlepsze produkty można znaleźć na obleganych targach, bardzo często ich sprzedawcy mają w zanadrzu jakiś ciekawy przepis, który później można sprawdzić bawiąc się w kulinarnego podróżnika. Wiele ciekawych produktów kupuje się na przydrożnych straganach, mogą to być świeżo zerwane owoce lub konfitury własnej produkcji, marynowane oliwki czy miód ze swojskich pasiek. Turyści zajadają się domowymi serami, warzywami prosto z ogrodów, a także degustują rozmaite trunki przydomowej destylarni.

Jednym z atutów kulinarnych Francji są sery uwielbiane przez każdego podróżnika. Wytwarza się je w rozmaitych rozmiarach i kształtach, układa w wiklinowych koszach, zawija w liście orzecha lub kasztanów. Oferty regionalne prześcigają się jedna za drugą, w wielu miejscach można nabyć kremowy camembert, ser maziowy, pleśniowy, pikantny ser kozi, sery niebieskie, specjały wytwarzane przez mnichów i wiele innych, których koneserzy doliczyli się blisko trzystu, a wciąż powstają nowe odmiany.

Podobnie jest z narodowym trunkiem, jakim jest wino, a podróż do Francji jest świetną okazją, by poznać wiele ciekawych gatunków. Winnice ciągną się kilometrami w większości regionów, a nawet w samej stolicy. Tereny z winnicami określane są mianem apelacji, natomiast samo wino związane jest ze stylem życia i stanowi nieodłączny element każdego posiłku. Najbardziej znane regiony, gdzie produkuje się najlepsze wina to Bordeaux, Szampania, Burgundia i Beaujolais, natomiast najszlachetniejsze odmiany winogron to Cabernet Sauvignon, Pinot Noir i Chardonnay. Zamawiając wina w restauracjach należy pamiętać o podstawowych kategoriach win, takich jak: blanc – białe przykładowo o zapachu kopru włoskiego i anyżu, rose – różowe, na przykład o lekko owocowym zapachu, ambra – bursztynowe o aromacie orzechów, skórki pomarańczy i miodu, rubis – rubinowe o aromatach wiśni i jagód oraz tulie – o ceglanym odcieniu. Najlepszymi szczepami są Muscat, Macebeu, Malvoisie i Grenache. Przed podróżą najlepiej zaopatrzyć się w fachowy poradnik dotyczący win, by później nie mieć problemu przy doborze ulubionego trunku. Warto również zainteresować się wcześniej, gdzie można znaleźć najlepsze winiarnie prowadzące degustacje i oferujące najlepsze wina regionalne.

Dolina Loary jest regionem rolniczym, który zajmują głównie pola uprawne, winnice, tereny hodowlane i łowieckie, sady oraz przede wszystkim bogata w ryby rzeka, dlatego w menu wielu restauracji turyści mogą znaleźć cały wachlarz oferowanych ryb słodkowodnych, jak na przykład szczupak – brochet czy węgorz – anguille. Popularna jest również dziczyzna (sarna, dzik, bażant, perliczka) najlepiej smakująca w połączeniu ze szparagami. Podróżując po Dolinie Loary nie sposób nie spróbować słynnych żabich udek cuisses de grenouille i kiszek wieprzowych wypełnionych podrobami andouillettes. Pamiątką regionalną może być wyśmienity ocet vinaigrtte, z którego słynie Orlean. Warto spróbować również charakterystycznego w smaku małego serka pleśniowego z koziego mleka crottin de Chavignol lub poczuć smak prawdziwej przyjemności jaką jest tarte Tatin – placek z jabłkami w karmelu. Po kulinarnej uczcie najlepiej sięgnąć po butelkę wina z apelacji Gros Plant, Bonnezeaux, Coteau de l'Aubance czy Saumur. W winach czerwonych specjalizuje się głównie apelacja Chinon, a w białych Vouvray – przy ogromie gatunków istniejących na francuskim rynku, na urlop z pewnością lepiej jest przeznaczyć kilka dni więcej.

Obyczaje

Francja jest nowoczesnym państwem, wyróżniającym się na tle innych stylem życia, otwarciem na działania społeczno-kulturalne, a także tradycje, z którymi żaden mieszkaniec tego wspaniałego kraju nie chce się rozstawać. Różnice mentalne z pewnością można dostrzec podróżując po prowincjach, wypoczywając w miejscowościach letniskowych czy też zwiedzając duże miasta.Mieszkańcom Francji podoba się poczucie bezpieczeństwa, brak wulgarności, życiowa pewność i stabilizacja, chociaż szczycą się tym, że od lat uważają się za społeczeństwo bezklasowe.

Domostwa odzwierciedlają najczęściej styl życia swoich właścicieli, gości zaprasza się najczęściej na kolację, a nie na popołudniową herbatkę. Jeżeli trafi się do francuskiego domu warto wziąć z sobą butelkę wina lub słodycze i należy pamiętać, że Francuzi są bardzo gościnni, niemniej uwielbiają poruszać trudne tematy dotyczące religii i obecnej sytuacji politycznej, a impulsywna konwersacja przy stole jest wręcz obowiązkowym elementem spotkania. Słynna zasada konwenansu towarzyskiego savoir-vivre nakazuje zaangażowania się w rozmowę i wysłuchania poglądów swojego rozmówcy. Siadając do stołu warto pamiętać, że to jego właściciel wyznacza odpowiednie miejsce, najczęściej po swojej prawicy, w dobrym tonie leży sięgnięcie po lampkę wina dopiero wtedy, gdy gospodarz wzniesie toast.

Pozdrowienie i powitanie są we Francji bardziej rozpowszechnione i przyjacielskie niż w Polsce, dlatego nie należy się dziwić, gdy w każdym sklepie, na rogu ulicy, w parku czy instytucji usłyszy się przyjazne bonjour madame/monsieur czy salut!; normalnością są również często słyszane pardon czy merci. Przy powitaniu i żegnaniu Francuzi często całują kobiety w policzek, a mężczyźni zwyczajnie podają sobie rękę.

Narodowym obyczajem, z którym bardzo często można się zetknąć w wielu parkach i na wyznaczonych terenach jest gra w kule – petanque. Kibice i gracze tej charyzmatycznej dyscypliny zbierają się wieczorami w wielu miejscach i rzucają ołowianymi kulami popijając przy tym pastis – likier o smaku anyżowym. Otwartość Francuzów na przyjaciół i nowe znajomości jest powszechna. Często umawiają się na wspólne grillowanie, degustację wina, urządzają pikniki i organizują wspólne wyjścia do restauracji.

Jeżeli turyści mają zacięcie do polowań z pewnością we Francji znajdą sprzymierzeńców tego specyficznego hobby. Francuzi uwielbiają polować w różnych formach, z nagonką, łukiem oraz z sokołem, towarzyszą temu najczęściej myśliwskie imprezy i biesiady.

Francuzi przywiązuję wielką wagę do tradycji i folkloru. W gronie rodziny i bliskich, najczęściej ustnie, przekazują z pokolenia na pokolenie legendy, przesądy, przysłowia, pieśni i tańce. Podróżując po poszczególnych regionach można zwrócić uwagę na ciekawe różnice występujące pomiędzy zachowaniem ludzi. Lista obchodzony świąt, obrzędów religijnych i towarzyszących im imprez jest bardzo długa. Francję zamieszkują w większości katolicy, więc w gronie rodzinnym obchodzi się Boże Narodzenie, chociaż przez różnorodność kulturową Francja uchodzi za kraj wielowyznaniowy. Podobnie świętuje się daty zakończenia dwóch wojen światowych, w których Francja odegrała niemałą rolę (8 maj i 11 listopad), a także 14 lipca – dzień wyzwolenia Bastylii, kiedy na terenie całego kraju odbywają się liczne imprezy, festyny, koncerty i przedstawienia. Karnawał jest również obchodzony hucznie, ulice zapełniają się tłumnymi pochodami zakończonymi pokazami fajerwerków. Na mapie Francji zapisały się także ważne ośrodki kultów religijnych, do których pielgrzymują wierni z całego świata, a święte miejsca bardzo często wymienia się w przewodnikach jako atrakcyjne turystycznie; najbardziej znane to Lourdes, Lisieux, Chartes i Le Puy. Bardzo często obchodzone są również lokalne święta jak na przykład święto lawendy w Prowansji, dzień sera i uroczystość kwitnących cytryn w Szampanii, święto ostryg w Cental czy kiszonej kapusty w Alzacji.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jedną z ciekawych tradycji jest corrida – walki byków organizowane według hiszpańskich zasad z udziałem słynnych torreadorów. W wielu miejscach można znaleźć specjalne areny przystosowane dla tego niebezpiecznego widowiska. Popularna jest również „pogoń za kokardą”, kiedy młodzi mężczyźni próbują wyrwać bykowi przymocowaną pomiędzy rogami wstęgę. Specjalnie dla turystów przygotowywane są bardziej bezpieczne wersje zabawy, kiedy byka zastępuje krowa lub młody cielak.

Jak w każdym kraju, również we Francji obowiązują pewne zasady związane z zachowaniem się w restauracjach. Chociaż opłata za obsługę wliczona jest do rachunku service compris, za normalność przyjęło się zostawianie dodatkowych napiwków, najczęściej wysokości 7-10% zapłaconej kwoty. W kawiarniach i barach można zostawić napiwek na specjalnym talerzyku ustawionym na kontuarze. Turyści zostawiają również napiwki taksówkarzom, przewodnikom i pokojówkom hotelowym.

We Francji, podobnie jak w Polsce, obowiązują ścisłe zasady dotyczące palenia papierosów. Zakaz palenia obowiązuje we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, zadaszonych placach, restauracjach, kawiarniach, środkach komunikacji itp. Palić można w wyznaczonych do tego miejscach zwanych espace fumeur.

Warto również pamiętać o pewnych zasadach przy kupowaniu napojów. W przypadku piwa należy poprosić o małe piwo „un demi” lub duże „un serieux”, przy zamawianiu piwa w języku angielskim czy niemieckim przez nieporozumienie można dostać litrowy dzban. Podobnie jest z kawą, należy uważać na samo określenie „kawa”, lepiej poprosić czarną „un expresso” lub białą „un creme”.

Zwiedzając muzea warto pamiętać, że fotografowanie ich wnętrz jest często możliwe, ale dopiero po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, natomiast zwiedzając zabytki sakralne dobrze jest być odpowiednio ubranym, niemniej pod tym względem Francuzi nie są tak restrykcyjni, jak inne narody udostępniające turystom swoje świątynie.

Aktywny wypoczynek

Region nie ma bezpośredniego dostępu do morza, więc formy aktywnego spędzania wolnego czasu głównie wiążą się z turystyką pieszą, rowerową i dyscyplinami, które można uprawiać w halach sportowych. Coś dla siebie na pewno znajdą turyści poszukujący skoku adrenaliny. W wielu miejscach można uprawiać paralotniarstwo, skoki na linie, kanioning, a także wybrać się do czeluści nieprzebytych jaskiń. Długie i spokojne rzeki można znaleźć w wielu miejscach, więc dzięki doskonałej infrastrukturze turystycznej bez problemu można uprawiać kajakarstwo na wielodniowych lub kilkugodzinnych spływach. Liczne strumienie, jeziora i rzeki są także świetnymi terenami do uprawiania wędkarstwa. Na terenach w głębi lądu dużą popularnością cieszy się piłka nożna, w wielu miejscach można znaleźć świetnie przygotowane boiska. Wyścigi konne należą do jednej z największych pasji Francuzów, więc bez problemu turyści znajdą stadniny koni z doskonale przygotowanymi wierzchowcami. Z racji odbywającego się we Francji Tour de France wielkim zainteresowaniem cieszy się kolarstwo, które można uprawiać praktycznie wszędzie, a także na specjalnie przygotowanych torach. We Francji istnieje perfekcyjnie rozbudowana baza obiektów sportowych, nie brakuje wypożyczalni sprzętów turystycznych i rekreacyjnych, a malownicze tereny można podziwiać z balonów, paralotni, spadochronów czy awionetek. Ciekawą formą spędzania aktywnie czasu jest gra w golfa, wspaniałych pól dla tej dyscypliny sportu w kraju nie brakuje, wystarczy tylko dopytać o szczegóły w centrach informacji turystycznej.

Wycieczki Fakultatywne

Zamek w Amboise – miejsce wzniesienia miasta i zamku od wieków miało znaczenie strategiczne i było świadkiem wielu zbrojnych starć nękających na przestrzeni wieków Dolinę Loary. Pozostałością po walecznych czasach jest wspaniały zamek, którego obecna forma pochodzi z XV w. Turyści podczas zwiedzania wyobrażają sobie, jak wyglądało przed wiekami życie książąt, kiedy na dziedziniec wjeżdżały konne powozy, z okien baszt na przystojnych królów spoglądały piękne szlachcianki, a zamkowe kuchnie przyrządzały w tym czasie dziczyznę pochodzącą prosto z wystawnych polowań. Oprócz przestronnych zamkowych wnętrz turyści mogą wybrać się na dodatkową wycieczkę po lochach i murach obronnych, a także podziwiać organizowane od wielu lat przedstawienia typu „światło i dźwięk”. Warto również zajrzeć do muzeum z ciekawymi wynalazkami zgromadzonymi za sprawą Leonarda da Vinci, który również zaglądał czasami do Amboise.

Zamek Chenonceau – zachwycająca budowla uważana za jeden z najpiękniejszych zamków w Dolinie Loary. Jedno ze skrzydeł zamku przerzucone jest przez rzekę Cher niczym baśniowy most, co podkreśla dodatkowo walor turystyczny miejsca. Zamek wzniesiono w XVI w., rezydował w nim król Franciszek I, a Henryk II ofiarował go w prezencie swojej kochance Dianie de Poitiers, którą z kolei delikatnie usunęła po śmierci króla jego małżonka Katarzyna Medycejska. Do czasów dzisiejszych przetrwały meble z różnych epok, wspaniałe dekoracje, wiele ozdobionych pomieszczeń oraz niebywałe ogrody i duży park krajobrazowy typu angielskiego – tajemne miejsce westchnień wielu kochanków.

Zamek Montresor – zamek powinien znaleźć się na szlaku turystów z Polski za sprawą polskiej rodziny, która sprawowała nad nim pieczę i zostawiła po sobie wiele cennych pamiątek. Na jego budowę wybrano malowniczą skałę dumnie wznoszącą się nad rzeką Indrois. Obecne zabudowania pochodzą z końca XV w., natomiast w rękach polskiego emigranta Ksawerego Branickiego zamek pozostawał od roku 1849. Los chciał, że zamek przejęli w późniejszych wiekach jego potomkowie, którzy zbratali się z rodziną Mikołaja Reja z Nagłowic, a więc polskie tradycje na ziemi francuskiej zakorzeniły się bardzo mocno. Wnętrza zamku przetrwały w niezmienionej formie od czasów pierwszego polskiego właściciela, turyści mogą podziwiać liczne, polskie pamiątki historyczne w postaci rozmaitych dzieł sztuki i sprzętów codziennego użytku. Warto również zajrzeć na okoliczny cmentarz, na którym spoczywa wielu przedstawicieli pierwszych rodów Rzeczypospolitej.

Zamek Azay-le-Rideau – niewielki choć niezwykle uroczy zamek nazywany „diamentem doliny Indre” – rzeki będącej dopływem Loary. Budowla wygląda baśniowo, zachwyca wszystkich odwiedzających niewielką wysepkę, na której została wzniesiona wśród rzecznych rozlewisk nadających jej dodatkowego uroku. Elegancki zamek wybudowano w latach 1518-1524 na planie litery „L”, zdobią go narożniki z niewielkimi wieżyczkami, wspaniała loggia otwartych arkad ozdobionych królewskimi emblematami oraz niezwykłe wnętrza skrywające cenne meble i ozdobne sale. Po zwiedzeniu magicznego zamku warto przespacerować się po przepięknym parku poprzecinanym kanałami podkreślającymi jego walory.

Zamek Chambord – ogromna twierdza będąca przykładem wczesnej architektury renesansowej, zawdzięczająca bajkowy charakter ozdobnym kominom z białego kamienia. Budowę zamku zarządził król Franciszek I, a chętnie do niego zaglądał w późniejszym okresie król Ludwik IV. Dla Polaków ważnym epizodem w historii zamku jest fakt, że przez kilka lat mieszkał w nim król Stanisław Leszczyński. W trakcie zwiedzania turyści zatrzymują się na pięknych tarasach i zwiedzają kilometry sal zamkowych, w których łatwo się zgubić. Wielu turystów wybiera opcję podziwiania zamku z poziomu fosy, gdyż zamkowa wypożyczalnia oferuje łodzie i rowerki wodne. Wokół zamku wyznaczono największy w Europie rezerwat otoczony murem, którego część zajmują szlaki piesze, rowerowe i konne. Istnieje również możliwość zwiedzenia okolicy jeepem na zorganizowanej wycieczce.

Zamek Cheverny – w odróżnieniu od innych zamków w Dolinie Loary Cheverny charakteryzuje się stylem barokowym i precyzyjnymi proporcjami architektonicznymi. Budowla bardziej przypomina pałac i niewiele ma wspólnego z warownym charakterem, niemniej jego wnętrza mają oryginalny wystrój i prezentują pełne przepychu boazerie, kominki, zachwycające obrazy oraz cenne meble. Zwiedzić można między innymi Zbrojownię z kolekcją uzbrojenia, Wielki Salon z okazałym kominkiem czy Komnatę Królewską z XVII-wiecznymi gobelinami. Turyści interesujący się myślistwem powinni zajrzeć do Sali Trofeów ozdobionej myśliwskimi trofeami i tysiącami poroży.

Blois – starówka pięknego miasta ciągnie się wzdłuż skarpy nad Loarą. Już w czasach rzymskich istniała w tym miejscu osada, która w późniejszych czasach stała się stolicą potężnego hrabstwa. Najważniejszym zabytkiem w mieście jest zamek Chateau Blois, który był świadkiem morderstwa księcia de Guise oraz ostoją wygnanego Gastona Orleańskiego – brata króla Ludwika XIII. Z pierwotnego zamku do czasów dzisiejszych przetrwała tylko średniowieczna wieża Foix i tzw. Sala Stanów, gdzie przed wiekami zbierały się francuskie Stany Generalne. Spacer po zamku pobudza wyobraźnię, turyści mogą zobaczyć apartamenty Katarzyny Medycejskiej (między innymi tajemny gabinet z licznymi skrytkami w ścianach) i pokoje, w których mieszkał król Henryka III. Ponadto zamek prezentuje wspaniałe kolekcje malarskie w Muzeum Sztuk Pięknych. Cały kompleks zamkowy słynie z efektownych pokazów „światło i dźwięk” rozbudzających okolicę wieczornymi porami. Starówka samego miasta również oferuje wiele atrakcji, turyści mogą zapoznać się z dziwacznymi przedmiotami w Muzeum Magii, zwiedzić katedrę św. Ludwika reprezentującą późny gotyk oraz ogród Jardin de l'Eveche dający wytchnienie w upalne dni oraz możliwość podziwiania widoków na Loarę i XVIII-wieczny most. Wokół miasta wyznaczono wiele ciekawych szlaków rowerowych i pieszych, które prowadzą do okolicznych zamków Chaumont, Cheverny i Chambord.

Vendome – do miasta warto zajrzeć z krótką wizytą, by zobaczyć starówkę, w okolicach której wznosi się niesamowite opactwo Benedyktynów. Założył je w 1035 r. hrabia Godfryd II Martel, a do czasów dzisiejszych przetrwały pozostałości budynków klasztornych, potężna wieża i fragmenty murów kościoła. Turyści mogą podziwiać tzw. gotyk płomienisty objawiający się w kunsztownie wykonanych koronkowych zdobieniach i pieczołowitych wykończeniach. Jeżeli ktoś ma ochotę bliżej zapoznać się z historią opactwa powinien udać się do Muzeum Vendome. W mieście znajdują się również ruiny zamku, z okolic których najlepiej spojrzeć turystycznym okiem na klasztor i starówkę.

Tours – duże miasto z szerokimi, wielkomiejskimi bulwarami i ożywioną atmosferą środowiska akademickiego przypominającą Paryż. Nazwa miasta pochodzi od celtyckiego plemienia Turonów, które osiedliło się na tych ziemiach przed podbojami rzymskimi. Od V w. miasto stało się ośrodkiem kultu św. Marcina, który był założycielem klasztoru Marmoutier i do jego grobu pielgrzymowali wierni. Podczas II wojny światowej Tours pełniło rolę stolicy Francji, a część zabudowy znacznie ucierpiała podczas bombardowań. Turyści zaglądają do miasta, by spojrzeć na magiczne zdobienia fasady gotyckiej katedry św. Gatiena oraz zwiedzić niebywałą starówkę. Jej sercem jest Place Plumereau zabudowany domami z muru pruskiego, wśród których warto przysiąść, by w pięknych okolicznościach wypić lampkę wina. Zwiedzający miasto zachwycają się renesansowym budynkiem Hotel Gouin, w którym mieści się Muzeum Archeologiczne, natomiast spacerować można godzinami po krętych uliczkach zabudowanych słynnymi domami szachulcowymi (z muru pruskiego) oraz dzielnicach położonych przy samej Loarze. Jeżeli ktoś ma więcej czasu powinien obejrzeć gotycki kościół św. Juliana, zwiedzić Muzeum Cechowe oraz zatrzymać się na chwilę przy wieżach Karola Wielkiego i Zegarowej, które są pozostałościami po słynnej bazylice św. Marcina.

Angers – duże miasto do którego warto zajechać z racji jego historycznego charakteru, było bowiem stolicą dawnej Andegawenii, oraz z powodu potężnej fortecy otoczonej kilkunastoma basztami. W historii miasta zapisał się pewien historyczny epizod ciekawy dla Polaków. To właśnie w Angers od października 1939 do czerwca 1940, kiedy to skapitulowała Francja, swoją siedzibę miał rząd i prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie. Turyści przybywający do miasta oprócz poszukiwania polskich śladów mogą zwiedzić wyglądające ponuro ruiny wielkiego zamku, stare miasto z katedrą św. Maurycego ozdobioną pięknymi średniowiecznymi witrażami, a także ciekawą miejską zabudowę, wśród której dominują domy z muru pruskiego. Spacer po mieście jest niezwykle przyjemny i relaksujący, po drodze mija się wystawne ogródki restauracji, ciekawe domy takie jak Maison d'Adam i Hotel Pince, liczne muzea tematyczne oraz romańskie i gotyckie kościoły. Nie zaszkodzi zapoznać się z historią zacnego trunku jakim jest słynny likier pomarańczowy w Muzeum Cointreau, by później na własnym podniebieniu przekonać się czy napój produkowany wyłącznie w Angres jest tak wyborny, jak piszą o nim książki.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Most w Briare – niezwykła konstrukcja stworzona przez Gustawa Eiffela w miejscu, gdzie boczny kanał Loary przecina rzekę. Legendarny most uchodzi za jeden z najdłuższych na świecie.

Rennes – nazwa miasta wzięła się od plemienia Redonów, które osiedliło się przed wiekami na ważnych strategicznie ziemiach. Ceglany mur wybudowano, by bronić się przed częstymi najazdami barbarzyńców, a kres średniowiecznym wojnom w tej krainie położyły zaręczyny Anny Bretońskiej z królem Francji Karolem VIII. Kiedy do miasta zaczęli zjeżdżać studenci na nowopowstające uczelnie w XVIII w. nastąpił silny rozwój kulturalny, natomiast gospodarczego znaczenia Rennes nabrało dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Starsze dzielnice miasta oddzielone są od nowszych zabudowań płynącą częściowo pod ziemią rzeką Vilaine, a turyści najtłumniej zbierają się przeważnie na wielkim Place de la Marie, by z tego miejsca rozpocząć wycieczkę po niezwykłym mieście. W tym miejscu na uwagę zasługuje budynek ratusza oraz gmach opery, warto przespacerować się w kierunku Place de la Palais z imponującym budynkiem Palais de Justice oraz przeciąć niezwykłą arterię rozciągającą się między tymi placami, jaką jest rue St-Georges z ciekawymi, starymi domami. Miasto można podziwiać z niezwykłego miejsca, jakim jest wzniesienie Mont Thabor z pięknymi ogrodami dającymi wytchnienie w upalne dni, ogrodem botanicznym oraz oranżerią; niedaleko tych terenów znajdują się monumentalne schody oraz wspaniała promenada La Motte a Madame. Najbardziej znanymi i rozpoznawalnymi budynkami w mieście są Parlament de Bretagne mieszczący się w XVII-wiecznym budynku oraz Bazylika Saint-Sauveur z ciekawym ołtarzem w postaci baldachimu. Będąc już na Starym Mieście warto przespacerować się w okolicę katedry św. Piotra wznoszącej się na niewielkim placyku niedaleko place des Lices, na którym przed wiekami urządzano turnieje rycerskie, natomiast obecnie znajduje się wokół niego wiele ciekawych atrakcji turystycznych takich jak hala targowa Les Halles Martenota z XIX w. czy most zwodzony Mordelaises Gate z dwiema wieżami. Po zwiedzeniu tych miejsc na pysznym obiedzie najlepiej zatrzymać się przy rue St-Michel, gdzie apetycznymi zapachami zapraszają do swych wnętrz przytulne karczmy i restauracje. W mieście znajduje się także kilka ciekawych muzeów, wiele interesujących kościołów, oraz liczne puby i dyskoteki z muzyką na żywo, które usatysfakcjonują turystów lubiących zabawę do białego rana. Rennes można również zwiedzić z poziomu rzeki za sprawą wynajętej motorówki, którą warto również popłynąć nieco dalej w kierunku kanału St-Martin.

Vitre – ciekawe miasto, w którym zachowały się pokaźne zamki pełniące ważne role w okresie średniowiecza. Warto przespacerować się starówką doskonale obrazującą architekturę okresu śre-dniowiecza i zwiedzić najciekawszy zamek Chateau Vitre otoczony głęboką fosą ze zwodzonym mostem. Turyści pojawiający się na dziedzińcu zachwycają się wspaniałymi arkadami oraz ratuszem zachowującym średniowieczny wygląd, mimo iż został zbudowany dopiero w 1913 r. Po zwiedzeniu zamku można wybrać się na obiad w rejon starówki Vitre, w której zachowały się pięk-ne uliczki, stare domy i renesansowe kamienice. Pod żadnym pozorem nie wolno ominąć wspaniałej promenady zbudowanej specjalnie dla turystów, którzy podczas przyjemnego spaceru mogą po-dziwiać mury miejskie oraz masywną basztę.

Chartres – miasto położone na ważnym szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela ma w sobie niepowtarzalny urok. Pradawna osada wzniesiona w tym miejscu była uważana za centrum druidyzmu – religii starożytnych Celtów, a w IV w. stanowiła już centrum chrześcijańskiego bi-skupstwa, w którym przy murach miejskich wzniesiono pierwszą katedrę. W jej wnętrach w 1594 r. koronowano króla Francji Henryka z Nawarry i chociaż miasto ucierpiało podczas wojen  religijnych jego rozwój nastąpił w momencie wybudowania linii kolejowej do Paryża w 1849 r. W Chartres znajduje się wiele ciekawych zabytków, z których najważniejszym jest katedra Notre-Dame wzniesiona na malowniczym wzgórzu w sąsiedztwie rzeki Eure. Wzgórze miało symbolizować obecność i siłę bóstw, a na ruinach starej świątyni romańskie w latach 1194-1260 wzniesiono nie-zwykła katedrę, zwaną „pałacem stylów”, wpisaną po latach na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na uwagę zasługuje wspaniała rozeta, dwie niesymetryczne wieże oraz witraże zbudo-wane z setek malutkich szybek, przez które dostają się promienie słoneczne tworzące we wnętrzu niespotykany klimat. Turyści godzinami podziwiają Portal Królewski, mistyczne ozdoby, liczne symboliczne elementy oraz otoczoną aurą tajemniczości figurkę Czarnej Madonny, która przecho-wywana jest w świątynnej krypcie, podobnie jak wiele ciekawych skarbów sakralnych. Oprócz nie-zwykłej katedry warto również zwiedzić średniowieczną starówkę, Musee des Beaux-Arts z kolek-cją obejmującą sztukę dawną i nowoczesną oraz Muzeum Witraży. Turyści spacerujący po mieście zwracają uwagę na piękne, stare domy, smakują niezwykłej kuchni, a także interesują się ciekawą architekturą starych pralni i młynów.

Nantes – historyczna stolica Bretanii z wieloma atrakcjami i zabytkami gwarantującymi przyjemne spędzenie wolnego czasu. Miasto jest prężnie działającym ośrodkiem naukowym i gospodarczym z pięknymi parkami, ogrodami i zaskakującą atmosferą. Dzięki licznym odpływom i kanałom rzeki Loary Nantes zwane jest „Wenecją Zachodu”, a więc już sam spacer po nadrzecznych bulwarach może budzić wiele turystycznych emocji. Nantes ma ponad 2000-letnią historię, jego nazwa pochodzi od galijskiego plemienia Namnetes, które w tym miejscu założyło osadę, ale zostało podbite przez wojska Juliusza Cezara. Przez wieki najeżdżali je Saksonii, Normanowie i Frankowie, przełomowym momentem dla miasta był X w., w którym niejaki Alain Krzywobrody – potomek bretońskich władców, przegnał najeźdźców i ustanowił miasto stolicą księstwa. Nantes rozsławił „edykt nantejski” wprowadzający zasady tolerancji religijnej, a także krwawe rozprawienie się z powstańcami z czasów rewolucji francuskiej. Po II wojnie światowej miasto postawiło na rozwój kulturalny. Stare Miasto rozciąga się na północ od Loary, w samym jego centrum dumnie wznosi się Zamek Książąt Bretanii – renesansowy obiekt goszczący przed laty wielu królów, interesująca jest także katedra św. Piotra i Pawła z wnętrzami kryjącymi grobowiec króla Franciszka II i jego żony. Stare lampiony i rzeźby można podziwiać w historycznym pasażu handlowym Passage de Pomeraye, natomiast turyści często zaglądają do Domu Kapituły oraz na Place de Royale z ciekawymi, XVIII-wiecznymi domami. Miasto słynie z ogrodów i parków, którymi można spacerować godzinami, dla turystów najciekawszym jest ogród botaniczny Jardin des Plantes i zadziwiający ogród japoński. Większość ogrodów można zwiedzać na wynajętych rowerach. Jeżeli ktoś zapragnie dodatkowych atrakcji może skierować się w okolice Muzeum Juliusza Verne'a, gdzie na pasjonatów historii czeka niszczyciel „Maille-Breze” zacumowany przy nadbrzeżu Loary. Po wielu dzielnicach Nantes można przemieszczać się za pośrednictwem tramwajów wodnych, a sam taki kurs może okazać się niemałą atrakcją. Miasto z racji swojej kulturalnej otoczki oferuje turystom wiele sezonowych wydarzeń i imprez związanych z dobrą muzyką, teatrem i sztuką w każdej postaci.

Wersal – pełen przepychu pałac królewski leżący u wrót Paryża zachwyca swoim przepychem od kilku stuleci. Na miejscu pałacu myśliwskiego Ludwika XIII jego następca, Ludwik XIV postanowił w 1661 r. zbudować swoją rezydencję. Pracami kierowali najwybitniejsi architekci owego czasu tworząc jedne z najwspanialszych dzieł architektonicznych Francji. Wersal to duże miasto z wytwornym pałacem, które co roku odwiedzają miliony turystów. W historycznym miejscu podpisywano prze laty ważne traktaty, a pałacowe komnaty były świadkiem podejmowania ważnych dla Francji decyzji. W obecnych czasach cały teren obejmuje zespół muzealny, na który składa się sam pałac, rezydencje, wspaniały park, posiadłość Marii Antoniny i wiele innych podrzędnych budynków. Na Dziedzińcu Królewskim dumnie wznosi się konny pomnik Ludwika XIV, idą dalej po kolejnym dziedzińcu wyłożonym marmurowymi płytami dociera się do najstarszej części pałacu, która pierwotnie była zameczkiem myśliwskim, a dziś jest największym pałacem Europy. Tłumy turystów przewijają się przez skrzydło południowe, by dostać się do kaplicy królewskiej oraz sali opery pałacowej, której widownia pomieści kilkaset osób. Zachwycają pełne przepychu apartamenty reprezentacyjne noszące nazwy wywodzące się z mitologii rzymskiej, jak np.: salon Obfitości czy salon Apollina. W całym kompleksie znajduje się kilkaset pomieszczeń, z których każde ma swoją historię, intrygę i niepowtarzalne wnętrze. Imponująca jest Galeria Lustrzana, Sypialnia Króla, liczne salony ozdobione obrazami czy kunsztownie wykonane kaplice. Z apartamentów często korzystał Napoleon Bonaparte, w pałacu przez pewien czas urzędowała Maria Leszczyńska, wiele pamiątek pochodzi również z czasów Marii Antoniny i Marii Teresy. Uczta dla oczu powinna zakończyć się w wersalskich ogrodach zajmujących olbrzymie tereny ozdobione basenami, fontannami, rzeźbami i bujną roślinnością. W miejscu tym można spędzić wiele godzin rozkoszując się pięknem kwiatów, drzew i artystycznych form ogrodniczego mistrzostwa. Spacer prowadzi do wspaniałych pałaców Grand Trianon i Petit Trianom, natomiast będąc w mieście dodatkowo można zobaczyć między innymi stajnie królewskie oraz katedrę St-Louis.

Disneyland Paris – kraina baśni i przygód – jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc we Francji, w którym uciechom i rozrywkom mogą oddawać się zarówno dzieci, jak i dorośli. Dla turystów przygotowano setki atrakcji, z których można korzystać dzięki wielu rozwiązaniom biletowym. Chociaż zmorą odwiedzających bajkowe miejsce są długie kolejki wielu turystów jest tak zachwyconych światem zabaw, że odwiedza Disneyland kilka razy. Po parku jeździ kolejka, która zabiera entuzjastów dobrej zabawy do tematycznych miejsc jak chociażby zamek Śpiącej Królewny, Labirynt Alicji w Krainie Czarów czy Fabryka Marzeń. Małymi uliczkami paradują postaci z filmów Disneya, w Krainie Przygód można przejechać się kolejką przez Świątynię Zagłady znaną z filmów o Indiana Jonesie, maluchy zapominają o świecie w Krainie Fantazji, a dorośli przypominają sobie dziecięce marzenia w Krainie Odkryć. Różnorodne atrakcje często ulegają zmianie i na ich miejsce powstają, nowe, jeszcze bardziej zadziwiające, czasami sezonowe, a także stanowiące stałe punkty parku.  Disneyland zabiera turystów w niezwykły świat, w którym na wiele godzin mogą zapomnieć o codzienności. Oprócz dziesiątek rozmaitych i tematycznych atrakcji na terenie parku funkcjonuje ogrom sklepów z pamiątkami, restauracji, butików, a także działają hotele z możliwością noclegu przez kilka dni.

Park Asterixa – drugi po Disneylandzie, wspaniale urządzony park rozrywki z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Galijska osada oddalona około 30 km na północ od Paryża podzielona jest na kilka sekcji tematycznych, gdzie turyści mogą wyszaleć się i zabawić w Mieście Rzymskim, Antycznej Grecji czy Paryskiej Ulicy. Rozbawionym gościom towarzyszą zawsze Asterix i Obelix, a moc wrażeń zapewniają dodatkowo kolejki górskie, diabelskie młyny i karuzele. Dla turystów przygotowano wiele różnorodnych imprez tematycznych, których ogrom gwarantuje co najmniej kilkudniową zabawę.

Paryż – stolica wielu wiele, które są możliwe do poznania wyłącznie za sprawą osobistych odwiedzin w mieście sztuki, kultury, niepowtarzalnych zabytków oraz szerokiej gamy atrakcji przeznaczonych dla turystów pragnących poczuć kwintesencję Francji. Niebywała architektura z niecodziennymi rozwiązaniami, chodniki wyglądające jak sceny teatralne, romantyczne zaułki, niepowtarzalna atmosfera oraz kilkadziesiąt dzielnic, których nie sposób zwiedzić nawet w ciągu jednego tygodnia. Miasto prezentuje dorobek wielu cywilizacji, na każdym kroku można obcować z historią, by później zasiąść w wytwornej restauracji i zmierzyć się ze swoimi rozważaniami nad lampką najlepszego szampana. Poznawanie Paryża to czasochłonne zajęcie i trudno jednoznacznie stwierdzić, który zabytek jest najważniejszy. Koniecznie trzeba zobaczyć wszystkie symboliczne budowle z których Paryż słynie. Jedną z nich jest katedra Notre-Dame i jej okolica. Sama katedra jest perłą architektury gotyckiej, której budowa trwała dwieście lat, a jej budowę w 1163 r. zlecił biskup Paryża. Pierwsi władcy Francji rezydowali w Pałacu Sprawiedliwości. Koniecznie trzeba zajść do okazałej twierdzy Conciergerie i zwiedzić jeden z najwspanialszych zabytków gotyckich, jakim jest dwukondygnacyjna kaplica Sainte-Chapelle. Przy okazji warto zajrzeć na wyspę St-Louise będącą między innymi ośrodkiem polskich emigracji, ze słynnymi pałacami Hotel Lambert i Hotel de Lauzun, Biblioteką Polską, Muzeum Adama Mickiewicza, kościołem St-Louis-en-l’Ile i wieloma wykwintnymi restauracjami, w których można odpocząć po zwiedzeniu interesujących miejsc. Najbardziej znaną i rozpoznawaną arterią jest prowadząca od Luwru do pl. Etoile (oficjalnie plac Charlesa-de-Gaulle’a) oś miasta, czyli długie na 2 kilometry Pola Elizejskie z  trasą spacerową, ekskluzywnymi hotelami, restauracjami, teatrami, sklepami i kawiarniami. Pola Elizejskie ciągną się do placu Charlesa-de-Gaulle’a z pomnikiem narodowym Francji jakim jest Łuk Tryumfalny – wielkie osiągnięcie klasycyzmu czasów cesarskich, od którego odchodzi 12 ulic z przytulnymi kawiarenkami i sklepami. Najbardziej dostojnym pałacem miasta jest Luwr – dawna rezydencja królewska i jedno z najbogatszych muzeów świata. Turystów zachwyca rozległy dziedziniec przez pałacem oraz wirtuozerska szklana piramida, przez którą prowadzi wejście do muzeum. Godny polecenia jest Panteon, czyli miejsce pamięci i pochówku narodowych bohaterów Francji, a także Ogród Luksemburski z wieloma atrakcjami turystycznymi, jak chociażby Fontanna Obserwatorium, zbytkowa karuzela czy teatrzyk kukiełkowy. Jedną z najbardziej znanych dzielnic Paryża jest Montmartre – historyczne wzgórze, po którym przechadza się wielu artystów, a turyści pozują ulicznym malarzom. W tajemniczych zakamarkach mieszczą się przytulne restauracje, winiarnie i kawiarnie, w dzielnicy mieszkały wybitne osobistości ze świata sztuki oraz francuska elita. Dodatkowo mogą zwiedzić imponującą bazylikę Serca Jezusowego – wielki kościół wybudowany z białego kamienia na bazie krzyża w estetyce bizantyjsko-mauretańskiej. Południowo-zachodnia część miasta zdominowana jest przez konstrukcję, którą pragną zobaczyć, przynajmniej z bliska, wszyscy turyści przyjeżdżający do Paryża. Wieża Eiffel’a przychodzi na myśl każdemu, kto pomyśli o stolicy Francji. Turyści o zasobniejszych portfelach mogą z powodzeniem pokusić się o kolację przy zachodzie słońca z pięknym widokiem na miasto i stukilometrową panoramę okolic. Od wieży odchodzą Pola Marsowe, na których odbywały się liczne imprezy plenerowe i duże wystawy, a obecnie można spotkać spacerujących turystów i młodzież wygrzewającą się na elegancko przystrzyżonych trawnikach. Turyści często zaglądają na kultowy cmentarz Pere Lachaise, na którym pochowano wiele znanych osobistości z różnych środowisk i grup społecznych, a same tereny nekropolii są dobrym miejscem na długie spacery w zadumie. Najbardziej znanym parkiem w Paryżu jest Lasek Buloński z teatrem na świeżym powietrzu, jeziorkami, po których można pływać łódkami oraz wieloma szlakami pieszymi, doskonale nadającymi się również do jazdy na rowerze.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Doliny Loary?
Sezon letni zaczyna się tu już w maju i trwa do połowy października, kiedy temperatura powietrza przekracza 25oC. Mimo wysokich temperatur w środku lata temperatura nie jest zbyt uciążliwa dzięki morskiej bryzie, jednak jest odczuwalna w głębi lądu i dużych miastach. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, w miastach można spotkać najwięcej turystów, którym nie przeszkadzają wyższe ceny niż poza sezonem. Wielu podróżników decyduje się również na odwiedziny tej części Francji wiosną i jesienią, które są dogodnymi porami roku na zwiedzanie zabytków i urlop spędzony w spokojniejszej atmosferze.

Dolina Loary obfituje w wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, z którymi warto zapoznać się przed planowaniem urlopu. Jednym z nich jest Fetes de Jeanne d'Arc – święto poświęcone narodowej bohaterce Francji, organizowane w Orleanie, trwające zazwyczaj od 29 kwietnia do 8 maja. W tym czasie odbywają się liczne koncerty, parady i pokazy pirotechniczne.

Jaka waluta obowiązuje we Francji i jakie są orientacyjne ceny?
We Francji obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i infrastrukturę turystyczną.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Dolinie Loary?
Zakup pamiątek nie stanowi żadnego problemu. W każdym kurorcie i większym mieście znajdują się bardziej lub mniej wyszukane sklepy oferujące ciekawe przedmioty. Do najbardziej poszukiwanych pamiątek należą: ceramika z Rouen, koronki z Alencon, kryształy z Baccarat, a także regionalne wina, których ilość w każdym regionie może zawrócić w głowie. Turyści z wakacji przywożą wspaniałe kulinarne przysmaki, jak rozmaite sery, ciastka maślane, kiełbasy, słynną musztardę Dijon lub butelkę oliwy. Wiele regionów może pochwalić się doskonałymi wyrobami garncarskimi, fajansowymi, szkłem artystycznym, wyrobami skórzanymi, wikliną i porcelaną. Turystki powinny rozglądać się za modnymi torebkami i apaszkami, w ekskluzywnych sklepach nie brakuje również oszałamiających, francuskich perfum. Za markowymi ubraniami najlepiej rozglądać się w sklepach oferujących posezonową wyprzedaż towarów. Podróżniczą kolekcję powinny również ozdobić miniaturki znanych, francuskich budowli jak Wieża Eiffela czy katedra Notre Dame.

Doskonałym miejscem na zrobienie zakupów jest ulica handlowa Rue Nationale w Tours, na której znajduje się wiele ciekawych sklepów z pamiątkami, markowych butików oraz winiarni z najlepszymi trunkami. Księgarnie, galerie sztuki i antykwariaty znajdują się również przy Rue de la Scellerie, a najlepsze pralinki można kupić na Chocolatiere Menard.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jaki czas obowiązuje we Francji?
We Francji obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

Jak poruszać się po Dolinie Loary?
Podróżowanie po Dolinie Loary jest proste i przyjemne, lokalne drogi są w bardzo dobrym stanie i dobrze utrzymane, stolicę regionu Orlean łączą płatne autostrady z Paryżem i największymi miastami z sąsiednich regionów, a także z głównymi miastami Doliny Loary takimi jak Tours, Angers czy Nantes. Komunikacja autobusowa jest rozdrobniona, dzięki czemu można dotrzeć w najodleglejsze zakątki. Kolej uchodzi za najlepszy, publiczny środek transportu, jest wygodna, bezpieczna i punktualna. Dzięki połączeniom TGV podróż między głównymi miastami wydaje się ułamkiem sekundy.
W większych miejscowościach można wypożyczyć auto i samemu zwiedzić okolicę, jak również jest to wygodne rozwiązanie jeżeli przyjechaliśmy samochodem do Francji. Polskie prawo jazdy jest wszędzie akceptowane, jednak należy pamiętać, że jeżeli poruszamy się samochodem z obcą rejestracją nie podlegamy kredytowaniu mandatów, czyli mandat musi być zapłacony na miejscu lub przed wyjazdem z kraju, gdyż nie zezwala się na opuszczenie kraju z długiem wobec państwa.

Jakie są ograniczenia celne we Francji?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia we Francji?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są we Francji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym nas do pobytu na terenie Francji jest dowód osobisty lub paszport (o ile nie posiadamy dowodu). Obowiązują nas te same co w innych krajach Unii Europejskiej przepisy dewizowe oraz nie ma obowiązku meldunkowego, jeżeli nasz pobyt na terenie kraju nie przekracza 90 dni.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasad i konsulatów we Francji.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Francuskiej
Francja, Paryż, 1, Talleyrand, 75007
Tel.: +33 143173405 Tel. dyżurny: +33 680580220 Faks: +33 143173507
paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.paryz.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Instytut Polski w Paryżu
Francja, Paryż, 31, rue Jean Goujon, 75008
Tel.: +33 1 53 93 90 10 Faks: +33 1 45-62-07-90
info@institutpolonais.fr
www.institutpolonais.fr

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Rennes
Francja, Rennes, 4 H Avenue des Peupliers - Technoparc, 35510 Cesson Sevigne
Tel.: (00-33-2) 998-381-82 Faks: (00-33-2) 998-391-95
consulat@dories.com

Korsyka

Lazurowe Wybrzeże

Lotaryngia

Masyw Centralny

Nicea

Normandia

Paryż

Pireneje

Północna Francja

Szampania

Zatoka Biskajska

Francja: Alzacja , Bretania , Burgundia , Dolina Garonny , Dolina Loary , Korsyka , Lazurowe Wybrzeże , Lotaryngia , Masyw Centralny , Nicea , Normandia , Paryż , Pireneje , Północna Francja , Szampania , Zatoka Biskajska

Wybierz region Alzacja , Bretania , Burgundia , Dolina Garonny , Dolina Loary , Korsyka , Lazurowe Wybrzeże , Lotaryngia , Masyw Centralny , Nicea , Normandia , Paryż , Pireneje , Północna Francja , Szampania , Zatoka Biskajska