Kraj Francja

Stolica: Paryż
Powierzchnia: 675 417 km²
Ludność: 65 700 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Napięcie: 220 V
Język: francuski
Wiza: wiza nie jest wymagana

Alzacja

Bretania

Burgundia

Kraina wspaniałych najlepszych winnic, zabytkowych klasztorów i wybornej musztardy.

Informacje ogólne

Burgundia potrafi oczarować każdego dzięki wspaniałej architekturze, światowej sławy winnicom oraz zapierającym dech w piersiach pejzażom niedostępnym w innych zakątkach Francji. W malowniczej krainie turyści najczęściej poszukują spokoju, dziewiczej przyrody, zagubionych w pięknych lasach zamków i ruin klasztorów idealnie nadających się do fotografowania.

Region oddalony jest o godzinę drogi od zgiełku Paryża, położony w centralnej Francji, graniczy od północy z Szampanią, Lotaryngią i Alzacją, a także z Alpami Francuskimi i Masywem Centralnym od południa oraz niezwykłą Doliną Loary od zachodu. Od wschodu Burgundię ogranicza masyw górski Jury oraz tzw. Brama Burgundzka będąca tektonicznym obniżeniem. Część krajobrazu ukształtowały rzeki wijące się po rozległej krainie, żłobiące malownicze doliny i wąwozy przyciągające turystów miłujących spacery w pięknych okolicznościach przyrody.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ciekawa nazwa krainy pochodzi od germańskiego plemienia Burgundów, które osiedliło się na tych terenach w V w. Utworzone przez nich Królestwo Burgundii objęło swoim zasięgiem większość terenów południowo-wschodniej Francji, chociaż kryzys państwa wykorzystali Frankowie i zdobyli je w 534 r. W wojnie stuletniej 1337-1453 Burgundczycy zbratali się z Anglikami przeciwko francuskiemu królowi, w konsekwencji czego do roku 1477 region przeżywał prawdziwy rozkwit zakończony śmiercią ostatniego księcia burgundzkiego Karola Śmiałego w bitwie pod Nancy. Nastąpił wtedy podział księstwa, którego części przypadły austriackim Habsburgom i francuskim Walezjuszom. Burgundia obudziła się gospodarczo dopiero w wieku XIX na fali rewolucji przemysłowej i dzięki eksploatacji bogatych złóż węgla oraz rudy żelaza, a dziś utrzymuje się między innymi z turystyki i produkcji wybornego wina.

Najciekawszym miastem Burgundii jest jej stolica, czyli miasto Dijon będące urokliwym miejscem z ciekawą historią, pięknymi domami, skarbami kultury i zabytkami pamiętającymi czasy świetności regionu. Miejscowe pierniki z pewnością posmakują kulinarnym podróżnikom, którzy na pamiątkę pobytu w mieście powinni zabrać również słoiczek słynnej musztardy. Pierwsza osada w tym miejscu powstała w czasach rzymskich i nazywała się Divio. Cały region szybko nabierał znaczenia strategicznego, a miasto leżące na ważnym szlaku handlowym stało się również istotnym ośrodkiem reform w Kościele katolickim oraz ważnym centrum sztuki europejskiej. W mieście przyszedł na świat między innymi słynny konstruktor Gustave Eiffel, a dzisiaj na ulicach można spotkać wielu studentów, gdyż Dijon jest ważnym ośrodkiem akademickim z Uniwersytetem Burgundzkim. Punktem orientacyjnym i jednym z najważniejszych zabytków, od których warto zacząć zwiedzanie jest pałac Książąt i Stanów Burgundii leżący w samym centrum miasta. Oczom turystów ukazuje się na początku majestatyczna wieża Filipa Dobrego z XV w., ze szczytu której najlepiej zorientować się w topografii miasta. W samym pałacu można podziwiać niezwykłą kolekcję sztuki w Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowe pomieszczenia gospodarcze, Salę Straży z dziełami mistrzów szkoły burgundzkiej oraz grobowce książąt. Spacerując po mieście można spoglądać z zaciekawieniem na niezwykłe średniowieczne domy i renesansowe rezydencje, uwagę przyciąga między innymi Maison des Cariatydes, Hotel Chambellan oraz Fhotel Aubriot – piękna gotycka kamienica. Na północ od Pałacu Stanów wznosi się niezwykła świątynia w stylu burgundzkiego gotyku jaką jest kościół Notre-Dame z fasadą zachwycającą pomysłowością i zegarem z Jacquemartem przywiezionym jako trofeum wojenne z Flandrii przez Filipa Śmiałego. Uwagę turystów przyciągają również kościół św.  Michała łączący elementy architektury późnego gotyku i renesansu, kościół św. Szczepana  i gotycka katedra St-Benigne wybudowana pod koniec XIII w. z tablicą nagrobną ostatniego przedstawiciela linii Piastów, księcia Władysława Białego. Koniecznie trzeba zwiedzić całe centrum zbudowane z domów szachulcowych, w których znajdują się wyborne restauracje i przytulne kawiarenki. Ważną pamiątką architektoniczną miasta jest Studnia Mojżeszowa na terenie dawnego klasztoru Kartuzów, a także Brama Wilhelma usytuowana na placu Darcy, porównywana do paryskiego Łuku Tryumfalnego. Pasjonaci historii powinni zainteresować się muzeami, których w Dion nie brakuje, a najciekawiej prezentują się Muzeum Sztuki Sakralnej, Muzeum Historii Naturalnej oraz ekscytujące Muzeum Musztardy.

Kuchnia

Kuchnia francuska nie bez powodu budzi uznanie wśród turystów poszukujących kulinarnych doświadczeń, gdyż standardy przygotowywania posiłków zarówno w restauracjach, jak i prywatnych domach są na wyższym poziomie niż w większości innych krajów. Jedzenie jest ważnym elementem życia codziennego, celebrowanym na każdym kroku. Przyjemność jedzenia została przywieziona z Włoch za sprawą księżnej Katarzyny Medycejskiej, rozwinęła się podczas rewolucji francuskiej, a zaistniała na świecie za sprawą filozoficznego traktatu napisanego we Francji pt.: „Filozofia smaku”. Każdy turysta o wyrafinowanym smaku z pewnością znajdzie coś dla swojego podniebienia dzięki bardzo urozmaiconej kuchni związanej z rolniczym i klimatycznym zróżnicowaniem kraju, a także położeniem w sąsiedztwie Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego.

Francuzi jadają wszystko począwszy od mięs takich jak wołowina, wieprzowina, jagnięcina, drób, poprzez sery i ryby, a skończywszy na wyrobach mącznych, owocach i warzywach. Najczęściej są to trzy posiłki dziennie jadane również poza domem – wyjście do restauracji jest niemałą przyjemnością. Lekkie śniadania (petit dejeuner) składają się najczęściej z filiżanki kawy, herbaty lub gorącej czekolady z rogalikiem – croissant, bułką drożdżową – brioche lub bagietką – baguette. Popularne jest również słodkie pieczywo viennoiseries podawane z masłem i konfiturą. Czas obiadu (dejeuner) to przeważnie pora między 12 a 14:30, natomiast kolacje (diner, souper) celebruje się od 19 do późnych godzin wieczornych. Są to spotkania z rodziną i przyjaciółmi charakteryzujące się długimi rozmowami.

Jeżeli ktoś nie ma czasu na obiad chwyta w rękę baguette crudites – bagietkę z sałatą i surowymi warzywami lub po prostu idzie do bistro na stek z frytkami. Turyści próbujący kupić pieczywo przekonają się, że wybór nie jest prosty z racji jego różnorodności i wielu rodzajów. Chleb jada się do każdego posiłku, podobnie jak bagietki, ale tylko świeże. Główny posiłek składa się najczęściej z towarzyszącej aperitifowi zakąski (amuse gueule), przystawki (hors d'oeuvre), dania głównego (plat principal), sera (fromage) i deseru (dessert). Nieodłącznym elementem jest kieliszek lub lampka jakiegoś alkoholu, zwykłe napoje gazowane lub soki uchodzą za przejaw kulinarnej ignorancji. W restauracjach bardzo często do aperitifu podaje się amuse-bouches w postaci koreczków, oliwek, pistacji lub małych, francuskich ciasteczek. Na deser Francuzi chętnie konsumują mus czekoladowy – mousse au chocolat, budyń z jabłkami – creme caramel lub po prostu owoce – fruits, a także rozmaite sery pleśniowe. Pod koniec posiłku kelnerzy często serwują małą, mocną kawę i kieliszek mocnego alkoholu digestif (koniak, armaniak, calvados lub regionalna wódka owocowa), który ma wspomóc trawienie.

Napiwki we Francji to poważna sprawa. Chociaż obsługa jest wliczona w cenę posiłku i nazywa się service compris, to dodatkowo należy zostawić napiwek w przyjętej wysokości 7-10%.

Przy wyborze restauracji warto na samym początku zwrócić uwagę na menu i fakt zawarcia w nim potraw regionalnych, ich brak może świadczyć o niekompetencji restauratora, więc jeżeli ktoś chce spróbować prawdziwej, regionalnej kuchni powinien mieć to na uwadze. Wiele dobrych restauracji oferuje własne wersje lokalnych dań.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Francuzi, na szczęście dla turystów, pieczołowicie zwracają uwagę na świeżość dań i produktów, dlatego półmisek świeżych małż i gotowanych skorupiaków zawsze pachnie morzem, a dzięki szybkiemu obrotowi towarów potrawy zawsze są świeże.

Każdy region jest w gruncie rzeczy zdefiniowany przez lokalne wyroby, najlepsze produkty można znaleźć na obleganych targach, bardzo często ich sprzedawcy mają w zanadrzu jakiś ciekawy przepis, który później można sprawdzić bawiąc się w kulinarnego podróżnika. Wiele ciekawych produktów kupuje się na przydrożnych straganach, mogą to być świeżo zerwane owoce lub konfitury własnej produkcji, marynowane oliwki czy miód ze swojskich pasiek. Turyści zajadają się domowymi serami, warzywami prosto z ogrodów, a także degustują rozmaite trunki przydomowej destylarni.

Jednym z atutów kulinarnych Francji są sery uwielbiane przez każdego podróżnika. Wytwarza się je w rozmaitych rozmiarach i kształtach, układa w wiklinowych koszach, zawija w liście orzecha lub kasztanów. Oferty regionalne prześcigają się jedna za drugą, w wielu miejscach można nabyć kremowy camembert, ser maziowy, pleśniowy, pikantny ser kozi, sery niebieskie, specjały wytwarzane przez mnichów i wiele innych, których koneserzy doliczyli się blisko trzystu, a wciąż powstają nowe odmiany.

Podobnie jest z narodowym trunkiem, jakim jest wino, a podróż do Francji jest świetną okazją, by poznać wiele ciekawych gatunków. Winnice ciągną się kilometrami w większości regionów, a nawet w samej stolicy. Tereny z winnicami określane są mianem apelacji, natomiast samo wino związane jest ze stylem życia i stanowi nieodłączny element każdego posiłku. Najbardziej znane regiony, gdzie produkuje się najlepsze wina to Bordeaux, Szampania, Burgundia i Beaujolais, natomiast najszlachetniejsze odmiany winogron to Cabernet Sauvignon, Pinot Noir i Chardonnay. Zamawiając wina w restauracjach należy pamiętać o podstawowych kategoriach win, takich jak: blanc – białe przykładowo o zapachu kopru włoskiego i anyżu, rose – różowe, na przykład o lekko owocowym zapachu, ambra – bursztynowe o aromacie orzechów, skórki pomarańczy i miodu, rubis – rubinowe o aromatach wiśni i jagód oraz tulie – o ceglanym odcieniu. Najlepszymi szczepami są Muscat, Macebeu, Malvoisie i Grenache. Przed podróżą najlepiej zaopatrzyć się w fachowy poradnik dotyczący win, by później nie mieć problemu przy doborze ulubionego trunku. Warto również zainteresować się wcześniej, gdzie można znaleźć najlepsze winiarnie prowadzące degustacje i oferujące najlepsze wina regionalne.

Mieszkańcy Burgundii wierzą w wysoką jakość swojej kuchni i nie bez powodu, gdyż charakteryzują się wrodzonym wyczuciem smaku. Najważniejszymi specjałami pochodzącymi z regionu są musztarda z Dijon i burgundzkie ślimaki – escargots de Bourgogne. Wspaniały zapach ma gulasz boeuf bourgignon, a także galaretka z szynki jambon persille. Lokalnymi produktami, które najczęściej używa się do przyrządzania potraw są wołowina z białego bydła rasy charolaise oraz drobiowe mięso z Bresse. Białe wino zmieszane z likierem z czarnych porzeczek pijał przed laty burmistrz Dijon o nazwisku Kir i tak właśnie nazywa się lokalny, zacny trunek, którego odmianą jest Kir Royal – wersja koktajlu, w którym białe wino zastępuje szampana. Odrębną kuchnią charakteryzują się również góry Jury, w których każdy turysta sięga po kiełbasę z Morteau – saucisse de Morteau, wędzoną łopatkę wieprzową palette fume oraz wędzoną szynkę z kością jambon fume a l'os. Burgundia ma również do zaoferowania wspaniałe sery czerwone takie jak epoisses i ami du Chambertin czy białe, pleśniowe saint-florentin i soumaintrain. Takie smakołyki koniecznie trzeba popić winem, którego gatunków w Burgundii nie brakuje, a różnorodność jest tak wielka, że każdy turysta po zwiedzeniu Burgundii stanie się koneserem najlepszych win. W tym celu wystarczy zahaczyć o serce Burgundii jakim jest Cote d'Or – mityczna kraina najlepszych na świecie, czerwonych burgundów.

Obyczaje

Francja jest nowoczesnym państwem, wyróżniającym się na tle innych stylem życia, otwarciem na działania społeczno-kulturalne, a także tradycje, z którymi żaden mieszkaniec tego wspaniałego kraju nie chce się rozstawać. Różnice mentalne z pewnością można dostrzec podróżując po prowincjach, wypoczywając w miejscowościach letniskowych czy też zwiedzając duże miasta.Mieszkańcom Francji podoba się poczucie bezpieczeństwa, brak wulgarności, życiowa pewność i stabilizacja, chociaż szczycą się tym, że od lat uważają się za społeczeństwo bezklasowe.

Domostwa odzwierciedlają najczęściej styl życia swoich właścicieli, gości zaprasza się najczęściej na kolację, a nie na popołudniową herbatkę. Jeżeli trafi się do francuskiego domu warto wziąć z sobą butelkę wina lub słodycze i należy pamiętać, że Francuzi są bardzo gościnni, niemniej uwielbiają poruszać trudne tematy dotyczące religii i obecnej sytuacji politycznej, a impulsywna konwersacja przy stole jest wręcz obowiązkowym elementem spotkania. Słynna zasada konwenansu towarzyskiego savoir-vivre nakazuje zaangażowania się w rozmowę i wysłuchania poglądów swojego rozmówcy. Siadając do stołu warto pamiętać, że to jego właściciel wyznacza odpowiednie miejsce, najczęściej po swojej prawicy, w dobrym tonie leży sięgnięcie po lampkę wina dopiero wtedy, gdy gospodarz wzniesie toast.

Pozdrowienie i powitanie są we Francji bardziej rozpowszechnione i przyjacielskie niż w Polsce, dlatego nie należy się dziwić, gdy w każdym sklepie, na rogu ulicy, w parku czy instytucji usłyszy się przyjazne bonjour madame/monsieur czy salut!; normalnością są również często słyszane pardon czy merci. Przy powitaniu i żegnaniu Francuzi często całują kobiety w policzek, a mężczyźni zwyczajnie podają sobie rękę.

Narodowym obyczajem, z którym bardzo często można się zetknąć w wielu parkach i na wyznaczonych terenach jest gra w kule – petanque. Kibice i gracze tej charyzmatycznej dyscypliny zbierają się wieczorami w wielu miejscach i rzucają ołowianymi kulami popijając przy tym pastis – likier o smaku anyżowym. Otwartość Francuzów na przyjaciół i nowe znajomości jest powszechna. Często umawiają się na wspólne grillowanie, degustację wina, urządzają pikniki i organizują wspólne wyjścia do restauracji.

Jeżeli turyści mają zacięcie do polowań z pewnością we Francji znajdą sprzymierzeńców tego specyficznego hobby. Francuzi uwielbiają polować w różnych formach, z nagonką, łukiem oraz z sokołem, towarzyszą temu najczęściej myśliwskie imprezy i biesiady.

Francuzi przywiązuję wielką wagę do tradycji i folkloru. W gronie rodziny i bliskich, najczęściej ustnie, przekazują z pokolenia na pokolenie legendy, przesądy, przysłowia, pieśni i tańce. Podróżując po poszczególnych regionach można zwrócić uwagę na ciekawe różnice występujące pomiędzy zachowaniem ludzi. Lista obchodzony świąt, obrzędów religijnych i towarzyszących im imprez jest bardzo długa. Francję zamieszkują w większości katolicy, więc w gronie rodzinnym obchodzi się Boże Narodzenie, chociaż przez różnorodność kulturową Francja uchodzi za kraj wielowyznaniowy. Podobnie świętuje się daty zakończenia dwóch wojen światowych, w których Francja odegrała niemałą rolę (8 maj i 11 listopad), a także 14 lipca – dzień wyzwolenia Bastylii, kiedy na terenie całego kraju odbywają się liczne imprezy, festyny, koncerty i przedstawienia. Karnawał jest również obchodzony hucznie, ulice zapełniają się tłumnymi pochodami zakończonymi pokazami fajerwerków. Na mapie Francji zapisały się także ważne ośrodki kultów religijnych, do których pielgrzymują wierni z całego świata, a święte miejsca bardzo często wymienia się w przewodnikach jako atrakcyjne turystycznie; najbardziej znane to Lourdes, Lisieux, Chartes i Le Puy. Bardzo często obchodzone są również lokalne święta jak na przykład święto lawendy w Prowansji, dzień sera i uroczystość kwitnących cytryn w Szampanii, święto ostryg w Cental czy kiszonej kapusty w Alzacji.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jedną z ciekawych tradycji jest corrida – walki byków organizowane według hiszpańskich zasad z udziałem słynnych torreadorów. W wielu miejscach można znaleźć specjalne areny przystosowane dla tego niebezpiecznego widowiska. Popularna jest również „pogoń za kokardą”, kiedy młodzi mężczyźni próbują wyrwać bykowi przymocowaną pomiędzy rogami wstęgę. Specjalnie dla turystów przygotowywane są bardziej bezpieczne wersje zabawy, kiedy byka zastępuje krowa lub młody cielak.

Jak w każdym kraju, również we Francji obowiązują pewne zasady związane z zachowaniem się w restauracjach. Chociaż opłata za obsługę wliczona jest do rachunku service compris, za normalność przyjęło się zostawianie dodatkowych napiwków, najczęściej wysokości 7-10% zapłaconej kwoty. W kawiarniach i barach można zostawić napiwek na specjalnym talerzyku ustawionym na kontuarze. Turyści zostawiają również napiwki taksówkarzom, przewodnikom i pokojówkom hotelowym.

We Francji, podobnie jak w Polsce, obowiązują ścisłe zasady dotyczące palenia papierosów. Zakaz palenia obowiązuje we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, zadaszonych placach, restauracjach, kawiarniach, środkach komunikacji itp. Palić można w wyznaczonych do tego miejscach zwanych espace fumeur.

Warto również pamiętać o pewnych zasadach przy kupowaniu napojów. W przypadku piwa należy poprosić o małe piwo „un demi” lub duże „un serieux”, przy zamawianiu piwa w języku angielskim czy niemieckim przez nieporozumienie można dostać litrowy dzban. Podobnie jest z kawą, należy uważać na samo określenie „kawa”, lepiej poprosić czarną „un expresso” lub białą „un creme”.

Zwiedzając muzea warto pamiętać, że fotografowanie ich wnętrz jest często możliwe, ale dopiero po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, natomiast zwiedzając zabytki sakralne dobrze jest być odpowiednio ubranym, niemniej pod tym względem Francuzi nie są tak restrykcyjni, jak inne narody udostępniające turystom swoje świątynie.

Aktywny wypoczynek

Region nie ma bezpośredniego dostępu do morza, więc formy aktywnego spędzania wolnego czasu głównie wiążą się z turystyką pieszą, rowerową i dyscyplinami, które można uprawiać w halach sportowych. Coś dla siebie na pewno znajdą turyści poszukujący skoku adrenaliny. W wielu miejscach można uprawiać paralotniarstwo, skoki na linie, kanioning, a także wybrać się do czeluści nieprzebytych jaskiń. Najlepszymi miejscami do uprawiania tego typu sportów są Park Krajobrazowy Morvan oraz Park Krajobrazowy Górnej Jury. Górskie jezioro Lac des Rousses latem zapełnia się kajakami, żaglówkami i rowerami wodnymi, natomiast zimą łyżwiarzami. Jury to również doskonałe miejsce dla miłośników narciarstwa i snowboardu. Zimą w kilku miejscach działają wyciągi narciarskie, a także przygotowane są trasy do uprawiania narciarstwa biegowego.

Długie i spokojne rzeki można znaleźć w wielu miejscach, więc dzięki doskonałej infrastrukturze turystycznej bez problemu uprawia się kajakarstwo na wielodniowych lub kilkugodzinnych spływach. Liczne strumienie, jeziora i rzeki są także świetnymi terenami do uprawiania wędkarstwa. Najlepszymi miejscami są doliny rzek Valserine, Dessoubre i Doubs.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Na terenach w głębi lądu dużą popularnością cieszy się piłka nożna, w wielu miejscach można znaleźć świetnie przygotowane boiska. Wyścigi konne należą do jednej z największych pasji Francuzów, więc bez problemu turyści znajdą stadniny koni z doskonale przygotowanymi wierzchowcami. Z racji odbywającego się we Francji Tour de France wielkim zainteresowaniem cieszy się kolarstwo, które można uprawiać praktycznie wszędzie, a także na specjalnie przygotowanych torach. We Francji istnieje perfekcyjnie rozbudowana baza obiektów sportowych, nie brakuje wypożyczalni sprzętów turystycznych i rekreacyjnych, a malownicze tereny można podziwiać z balonów, paralotni, spadochronów czy awionetek. Ciekawą formą spędzania aktywnie czasu jest gra w golfa, wspaniałych pól dla tej dyscypliny sportu w kraju brakuje, wystarczy tylko dopytać o szczegóły w centrach informacji turystycznej.

Wycieczki Fakultatywne

Park Krajobrazowy Morvan – najstarszy we Francji park krajobrazowy szczycący się bogactwem naturalnym, kulturowym oraz niezapomnianym, górskim pejzażem zapadającym w pamięci na długie lata. Masyw Morvan jest przedłużeniem Masywu Centralnego z najwyższym wzniesieniem Haut Follin na 901 m. n.p.m. W parku prowadzono liczne wykopaliska, podczas których naukowcy odkryli ślady pochodzące z I w. p.n.e.; efekt ich pracy można podziwiać w regionalnym muzeum. Tereny parku idealnie nadają się do wielogodzinnych wypraw pieszych, a także do uprawiania nordic walking. Nierówne wzniesienia upodobali sobie szczególnie miłośnicy kolarstwa górskiego, dla których wyznaczono setki kilometrów tras o różnym stopniu trudności. Niezwykłego uroku malowniczym terenom dodają dodatkowo sztuczne jeziora służące regulacji przepływu wody w Sekwanie.

Beaune – niezwykłą starówkę miasta otaczają średniowieczne fortyfikacje, uroku dodają jej niezwykłe rezydencje, a turystów przyciągają znane w całej Francji doskonałe wina. Beaune odegrało ważną rolę w walce o niezależność prowincji w czasach Ludwika XI, niemniej przegrało rywalizację o władzę w regionie z Dijon stając się sympatycznym miasteczkiem prowincjonalnym. Turyści najczęściej gromadzą się przy słynnej budowli jaką jest Hotel Dieu des Hospices de Beaune – wspaniały zabytek burgundzkiej architektury świeckiej z niesamowitymi wnętrzami i eksponatami obrazującymi zadziwiającą historię dawnego hospicjum. Na uwagę zasługuje również kolegiata Notre-Dame z romańskimi i gotyckimi elementami, a także Muzeum Marey przybliżające początki kinematografii, Muzeum Sztuk Pięknych oraz urządzone w dawnym pałacu książąt burgundzkich Muzeum Win Burgundzkich prezentujące nieskończoną ilość informacji na temat produkcji wina. Po tak pasjonującej wizycie przychodzi czas na praktyczną wiedzę, którą najlepiej zdobyć w piwnicach winnych, w których wytworne trunki można degustować bez ograniczeń. Najstarszą i najlepszą piwnicą jest Marche aux Vins urządzona we wnętrzach dawnego kościoła Franciszkanów, warto również wybrać się na degustację do Le Cave des Cordeliers oraz Caves de La Reine Pedauque, w której popija się najlepsze trunki przy okrągłym, marmurowym stole.

Wycieczka szlakiem klasztorów – na terenie Burgundii średniowiecze pozostawiło wiele ciekawych zabytków, wśród których wyróżniają się klasztory. Wyprawa po tych niezwykłych miejscach obfituje nie tylko w zwiedzanie tajemniczych budowli, ale również w niezapomniane widoki i malownicze, burgundzkie pejzaże. Cenny romański kościół opacki St-Philibert otoczony warownymi zabudowaniami wznosi się dumnie w miejscowości Tournus. W Bourg-en-Bresse znajduje się klasztor Brou założony przez Małgorzatę Austriacką, która spoczywa w jego wnętrzach wraz z mężem Filibertem II Pięknym. Na uwagę turystów zasługuje głównie niezwykła fasada, a także XVI-wieczna chrzcielnica z czarnego marmuru, kaplice i świątynie z oryginalnymi witrażami oraz same grobowce fundatorów. W Cluny znajduje się słynny klasztor Benedyktynów założony w 910 r. przez księcia Akwitanii Wilhelma Pobożnego, który stał się ważnym ośrodkiem religijnym i politycznym, a miejscowi opaci byli proszeni o porady nawet w sprawach świeckich. Swojego czasu opactwo było największą świątynią na „starym kontynencie” do momentu wybudowania bazyliki św. Piotra w Rzymie. Obecnie turyści mogą spacerować po niezwykłym dziedzińcu z krużgankami, podziwiać pozostałości po ogromnej bazylice oraz inne ciekawe ruiny i zachowane budynki otoczone murami, wzdłuż których spacer może zobrazować wielkość opactwa. Najważniejszymi miejscami są tzw. Wieża Serów, fundamenty narteksu, Muzeum Ochier, pałac opatów, kościoły Marii Panny i św. Marcela oraz Narodowa Stadnina Koni. Z opactwem Cluny wiąże się znana na całym świecie postać brata Rogera i wspólnota Taize.  Wielu turystów i pielgrzymów odwiedza również miejscowość Paray-le-Monial z bazyliką Najświętszego Serca i kilkoma ciekawymi zabytkami.

Autun – w mieście zachowało się wiele ciekawych, pozostałości rzymskich i z nimi mogą zapoznać się turyści poszukujący na terenie Francji śladów starożytności. W podróż do przeszłości można wybrać się oglądając ruiny teatru rzymskiego, który był największym tego typu obiektem na terenie Galii, fragmenty murów galo-rzymskich, bramę św. Andrzeja oraz Świątynię Janusa przypominającą wieżę. Dodatkowo można zajrzeć na miejscowe wzgórze z ciekawą katedrą św. Łazarza uchodzącą za skarbnicę romańskiej architektury i sztuki, z wejściem ozdobionym ciekawą fontanną.

Auxerre – typowe burgundzkie miasto z ciekawą architekturą, położone w malowniczej okolicy na trzech wzgórzach nad rzeką Yonne. Panoramę miasta najlepiej uwiecznić fotograficznie z mostu Paul Bert, gdzie dawniej znajdowała się przystań rzeczna. W średniowieczu Auxerre było prężnym ośrodkiem handlu winem i ważnym portem, natomiast po czasach świetności pozostała dostojna katedra św. Stefana, którą ukończono w wieku XVI. Budowla jest jedną z najważniejszych w Burgundii z zachwycającym wnętrzem o niezwykłej konstrukcji i kryptą skrywającą świetnie zachowane romańskie freski. Turyści zatrzymują się również przy dawnym klasztorze św. Hieronima łączącym wiele stylów architektonicznych, z IX-wieczną kryptą będącą pamiątką po architekturze karolińskiej we Francji. Warto również zwiedzić ciekawą starówkę z malowniczymi kamienicami, uroczymi restauracjami serwującymi burgundzką kuchnię oraz ciekawym zabytkiem, jakim jest Tour de l'Horloge – wieża zegarowa wzniesiona w XV w. Auxerre jest doskonałą bazą wypadową na zwiedzanie okolicznych miejscowości, takich jak Vezelay, Chablis i Sens, pełnych wspaniałych zabytków architektonicznych.

Besancon – turystów zachwyca dyskretny urok miasta, rozległe place, szerokie aleje, wirtuozerskie fontanny oraz zaskakująca architektura z elementami hiszpańskimi. Nad miastem dumnie góruje cytadela przyciągająca miłośników fortyfikacji i nie tylko. Odrestaurowane pomieszczenia zajmują muzea z ciekawymi kolekcjami historycznymi i ludowymi, natomiast fosa przeznaczona została na niewielkie zoo uatrakcyjniające zwiedzanie twierdzy. W mieście znajduje się również oryginalna katedra św. Jana ze słynnymi obrazami oraz tajemniczym zegarem astronomicznym, którego zawiły mechanizm najlepiej zgłębić z miejscowym przewodnikiem. Niedaleko katedry wznosi się interesująca Czarna Brama oraz skwer Castan prowadzący do głównej arterii starówki Grand Rue z pięknymi kamienicami. W jej obrębie oczom turystów ukazują się wspaniałe zabytki, takie jak ratusz, sąd, klasztor Carmes i wiele innych ciekawych kamienic. Pasjonującą podróż w czasie można przeżyć w interesującym Muzeum Czasu z pokazami multimedialnymi i niecodziennymi eksponatami. Warto także wybrać się na spacer do dzielnicy Battant, gdzie wieczorami zbierają się miłośnicy dyskotek i clubbingu, a całą okolicę charakteryzują kręte uliczki, tajemnicze zaułki, zachwycające kamieniczki oraz gwar kawiarnianych stoliczków.

Fortyfikacje Vaubana – pasjonaci militariów i fortyfikacji powinni wybrać się na interesującą wycieczkę po okolicach Besancon. Na malowniczych wzgórzach można zwiedzać liczne obiekty fortyfikacyjne pochodzące z czasów Ludwika XIV, kiedy Francja toczyła wiele wojen. Najciekawszymi miejscami, w których można zetknąć się z namacalną historią są: Fort Beauregard, Fort Benoit, Fort des Buis oraz Fort Montfaucon.

Saline Royale d'Arc et Senans – perła XVIII-wiecznej architektury wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, będąca wizją architekta Claude'a Nicolasa Ledoux. Pierwotnie miało to być niewielkie miasto, które w obecnych czasach mogą zwiedzać turyści podziwiający jednocześnie niezwykłą architekturę, półkolisty zespół zabudowań oraz wystawy tematyczne poświęcone rozwojowi kształtującej się na przestrzeni wieków myśli urbanistycznej.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Kraina Zegarmistrzów – baśniowe tereny rozciągające się od Besancon wzdłuż granicy francusko-szwajcarskiej, idealnie nadające się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej w lecie oraz narciarstwa biegowego w zimie. Na malowniczą krainę składają się doliny dwóch rzek Dessoubre i Doubs, wśród których turyści mogą podziwiać niecodzienne widoki, a także klasztor Marii Panny Pocieszenia oferujący podróżnym miejsca noclegowe. Koniecznie trzeba zajrzeć na Skałę Księdza – punkt widokowy nad wielką przepaścią oraz zwiedzić pozostałe atrakcje w dolinie Doubs. Jedną z nich jest imponująca kaskada Saut de Doubs, czyli skok rzeki w okolicy malowniczego jeziora spowitego najczęściej delikatną mgiełką, którą z pewnością dostrzegą miłośnicy fotografii. Po zachwycającej toni jeziora Chaillexon kursuje statek wycieczkowy, a zadziwiającą okolicę najlepiej podziwiać ze specjalnie przygotowanych punktów widokowych.

Wodospady Jury – najpiękniejsze miejsce w górach Jury, gdzie na odcinku kilku kilometrów rzeka Herisson płynie po licznych kaskadach tworząc niezwykłe scenerie świadczące o sile przyrody i żywiołu jakim jest woda. Wokół kaskad znajdują się liczne punkty widokowe dostępne z dwóch stron rzeki, a walorów turystycznych dodają zakątkowi różnorodne trasy spacerowe.

Park Krajobrazowy Górnej Jury – wspaniałe tereny na piesze wędrówki obejmujące pofałdowany płaskowyż wokół miast Morez i Saint-Claude. W trakcie górskich wypraw można dodatkowo zwiedzić XIX-wieczny fort z Parkiem Przygód dla dzieci, a także dojrzewalnię serów Les Caves Juraflore, ciekawe Lapidarium oraz Muzeum Bednarstwa. Zielone tereny parku zamieniają się w zimie w doskonale miejsce dla narciarzy i snowboardzistów.

Cote d'Or – skraj doliny rzeki Saony znany jest koneserom wina nie od dziś, a nazwy miejscowości leżące między Dijon a Santenay na stałe wpisały się w szlaki winnic Burgundii. By poczuć prawdziwą magię wina wystarczy zapuścić się na chwilę w malownicze wzgórza i poszukiwać drogowskazów prowadzących do niewielkich wiosek i najlepszych w Burgundii plantacji oferujących degustację oraz zakupy najznamienitszych trunków.

Nancy – dawna stolica książąt Lotaryngii, do której przyjeżdżają turyści, by zobaczyć barokową starówkę z licznymi zabytkami. Z miastem związana jest postać polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego, który rezydował w nim od 1737 r. i zasłużył się wybudowaniem wielu ważnych instytucji oraz wspaniałego placu Stanislas zaliczanego do najpiękniejszych w Europie, z pomnikiem króla oraz pięknymi fontannami Neptuna i Amfitryty. Trakt spacerowy prowadzi również przez pozostałe place: Place d'Alliance i Place de la Carriere, przy których znajdują się budynki użyteczności publicznej, a cały zespół miejskich ulic wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kunsztem wykonania zachwyca ratusz z niezwykłą fasadą oraz łuk tryumfalny poświęcony Ludwikowi XV. Warto przy okazji zajrzeć do Muzeum Sztuk Pięknych z niebywałą kolekcją malarstwa, między innymi Caravaggia, Moneta i Rubensa. Niezwykle przyjemny może okazać się spacer Grand Rue do Starego Miasta z Muzeum Lotaryńskim, pałacem Książęcym będącym najważniejszą późnogotycką i świecką budowlą w Lotaryngii oraz klasztorem Franciszkanów mieszczącym dział etnograficzny udostępniony zwiedzającym. Turyści poszukujący polskich śladów powinni udać się do świątyni Eglise Notre-Dame de Bonsecours, w której wnętrzach znajduje się grobowiec Stanisława Leszczyńskiego i mauzoleum jego żony Katarzyny z Opalińskich. Po zwiedzeniu wspaniałego miasta przychodzi pora na odpoczynek oraz konsumpcję regionalnych specjałów jakimi są mirabelki i aromatyzowana babka drożdżowa. Turystom zatrzymującym się w mieście na dłużej doskonała baza hotelowa zapewnia wypoczynek na najwyższym poziomie.

Metz – stolica Lotaryngii malowniczo rozłożona nad kanałami i rozlewiskami rzeki Mozeli.W wielu miejscach wzdłuż rzeki można znaleźć spokój i wytchnienie, niemniej turystów przyciąga wielkomiejski gwar miasta i kilka ciekawych zabytków. Najcenniejszym z nich jest gotycka katedra św. Stefana z imponującą wieżą kryjącą słynny dzwon Dame Mutte. Wnętrze świątyni zadziwia wysoką nawą główną, nietypowymi organami z niebywałą akustyką i witrażami tworzonymi przez wieki, z których część zaprojektował sławny artysta Marc Chagall. Turyści oprócz podziwiania kunsztownego wykończenia świątyni mogą zwiedzić romańską kryptę oraz skarbiec z cennymi zabytkami pochodzącymi ze średniowiecza. Metz traktowane jest przez turystów jako wielkie muzeum pełne starych kościołów, pałaców i mieszczańskich domów, po którym spacer przywołuje na myśl połączenie włoskich miasteczek z typową, francuską prowincją. Wędrówka po mieście nie powinna ominąć XVII-wiecznego klasztoru Karmelitów, w którego pomieszczeniach wyeksponowano rzadkie znaleziska z epoki romańskiej oraz średniowieczne dzieła sztuki religijnej. Mozela meandruje po mieście tworząc liczne odnogi, przy jednej z nich można zobaczyć nietypową świątynię Temple Neuf – wzniesiony przez Niemców kościół protestancki charakteryzujący się rzadkim we Francji stylem neoromańskim. Wzdłuż rzeki rozciągają się wspaniałe parki zachęcające do spacerów, a przy nabrzeżu znajdują się wypożyczalnie sprzętu pływającego.

Troyes – jeden z najpiękniejszych ośródków północnej Francji, w którym podziwiać można czarującą starówkę pełną prześlicznych budynków z muru pruskiego oraz bogato wyposażone kościoły. Po ciekawym układzie miejskim można spacerować godzinami gubiąc się świadomie w krętych uliczkach i firmowych sklepach oferujących najlepsze gatunki szampana. Przed wiekami nieopodal miasta rozegrała się ważna bitwa między legionami rzymskimi sprzymierzonymi z Burgundami, Frankami i Wizygotami a Hunami. Zjednoczona armia powstrzymała króla Atyllę, dzięki czemu nie doszło do zniszczenia historycznego miasta. Rozkwit Troyes przypadł na X wiek, kiedy hrabiowie Szampanii wybudowali najznamienitsze świątynie i budynki, a osada zasłynęła ze znanego w całej Francji targowiska. Od wieków w mieście działały ważne warsztaty i pracownie artystyczne, powstała między innymi słynna szkoła z Troyes, według której ukształtowano niespotykany styl renesansowy. Ujmującym może być spacer po starówce ograniczonej bulwarami Gambetta, Victora Hugo i 14 Juillet oraz zakolem Sekwany. Miłośnicy architektury miejskiej twierdzą, że ta część miasta z lotu ptaka przypomina korek od szampana. Koniecznie trzeba zobaczyć katedrę św. Piotra i Pawła z wspaniałą galerią witraży, bazylikę św. Urbana z arcydziełami szkoły z Troyes oraz kilka innych kościołów wyróżniających się niecodziennym stylem.

Paryż – stolica wielu wiele, które są możliwe do poznania wyłącznie za sprawą osobistych odwiedzin w mieście sztuki, kultury, niepowtarzalnych zabytków oraz szerokiej gamy atrakcji przeznaczonych dla turystów pragnących poczuć kwintesencję Francji. Niebywała architektura z niecodziennymi rozwiązaniami, chodniki wyglądające jak sceny teatralne, romantyczne zaułki, niepowtarzalna atmosfera oraz kilkadziesiąt dzielnic, których nie sposób zwiedzić nawet w ciągu jednego tygodnia. Miasto prezentuje dorobek wielu cywilizacji, na każdym kroku można obcować z historią, by później zasiąść w wytwornej restauracji i zmierzyć się ze swoimi rozważaniami nad lampką najlepszego szampana. Poznawanie Paryża to czasochłonne zajęcie i trudno jednoznacznie stwierdzić, który zabytek jest najważniejszy. Koniecznie trzeba zobaczyć wszystkie symboliczne budowle z których Paryż słynie. Jedną z nich jest katedra Notre-Dame i jej okolica. Sama katedra jest perłą architektury gotyckiej, której budowa trwała dwieście lat, a jej budowę w 1163 r. zlecił biskup Paryża. Pierwsi władcy Francji rezydowali w Pałacu Sprawiedliwości. Koniecznie trzeba zajść do okazałej twierdzy Conciergerie i zwiedzić jeden z najwspanialszych zabytków gotyckich, jakim jest dwukondygnacyjna kaplica Sainte-Chapelle. Przy okazji warto zajrzeć na wyspę St-Louise będącą między innymi ośrodkiem polskich emigracji, ze słynnymi pałacami Hotel Lambert i Hotel de Lauzun, Biblioteką Polską, Muzeum Adama Mickiewicza, kościołem St-Louis-en-l’Ile i wieloma wykwintnymi restauracjami, w których można odpocząć po zwiedzeniu interesujących miejsc. Najbardziej znaną i rozpoznawaną arterią jest prowadząca od Luwru do pl. Etoile (oficjalnie plac Charlesa-de-Gaulle’a) oś miasta, czyli długie na 2 kilometry Pola Elizejskie z  trasą spacerową, ekskluzywnymi hotelami, restauracjami, teatrami, sklepami i kawiarniami. Pola Elizejskie ciągną się do placu Charlesa-de-Gaulle’a z pomnikiem narodowym Francji jakim jest Łuk Tryumfalny – wielkie osiągnięcie klasycyzmu czasów cesarskich, od którego odchodzi 12 ulic z przytulnymi kawiarenkami i sklepami. Najbardziej dostojnym pałacem miasta jest Luwr – dawna rezydencja królewska i jedno z najbogatszych muzeów świata. Turystów zachwyca rozległy dziedziniec przez pałacem oraz wirtuozerska szklana piramida, przez którą prowadzi wejście do muzeum. Godny polecenia jest Panteon, czyli miejsce pamięci i pochówku narodowych bohaterów Francji, a także Ogród Luksemburski z wieloma atrakcjami turystycznymi, jak chociażby Fontanna Obserwatorium, zbytkowa karuzela czy teatrzyk kukiełkowy. Jedną z najbardziej znanych dzielnic Paryża jest Montmartre – historyczne wzgórze, po którym przechadza się wielu artystów, a turyści pozują ulicznym malarzom. W tajemniczych zakamarkach mieszczą się przytulne restauracje, winiarnie i kawiarnie, w dzielnicy mieszkały wybitne osobistości ze świata sztuki oraz francuska elita. Dodatkowo mogą zwiedzić imponującą bazylikę Serca Jezusowego – wielki kościół wybudowany z białego kamienia na bazie krzyża w estetyce bizantyjsko-mauretańskiej. Południowo-zachodnia część miasta zdominowana jest przez konstrukcję, którą pragną zobaczyć, przynajmniej z bliska, wszyscy turyści przyjeżdżający do Paryża. Wieża Eiffel’a przychodzi na myśl każdemu, kto pomyśli o stolicy Francji. Turyści o zasobniejszych portfelach mogą z powodzeniem pokusić się o kolację przy zachodzie słońca z pięknym widokiem na miasto i stukilometrową panoramę okolic. Od wieży odchodzą Pola Marsowe, na których odbywały się liczne imprezy plenerowe i duże wystawy, a obecnie można spotkać spacerujących turystów i młodzież wygrzewającą się na elegancko przystrzyżonych trawnikach. Turyści często zaglądają na kultowy cmentarz Pere Lachaise, na którym pochowano wiele znanych osobistości z różnych środowisk i grup społecznych, a same tereny nekropolii są dobrym miejscem na długie spacery w zadumie. Najbardziej znanym parkiem w Paryżu jest Lasek Buloński z teatrem na świeżym powietrzu, jeziorkami, po których można pływać łódkami oraz wieloma szlakami pieszymi, doskonale nadającymi się również do jazdy na rowerze.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Burgundii?
Sezon letni zaczyna się tu już w maju i trwa do połowy października, kiedy temperatura powietrza przekracza 25°C. Mimo wysokich temperatur w środku lata temperatura nie jest zbyt uciążliwa, ale odczuwalna w głębi lądu i dużych miastach. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień na ulicach miast można spotkać najwięcej turystów, którym nie przeszkadzają wyższe ceny niż poza sezonem. Wielu podróżników decyduje się również na odwiedziny tej części Francji wiosną i jesienią, które są dogodnymi porami roku na zwiedzanie zabytków i urlop spędzony w spokojniejszej atmosferze.

Planując urlop warto prześledzić kalendarz z lokalnymi imprezami, których w regionie nie brakuje. Przykładem może być chociażby rozpoczynający się pod koniec sierpnia Festiwal Tańców Ludowych oraz organizowany z rozmachem na przełomie czerwca i lipca L'Estivade w Dijon, obejmujący liczne koncerty, spektakle taneczne i baletowe. Interesujący jest także lipcowy Festiwal Muzyki Barokowej w Beaune oraz październikowy festiwal wina Les Trois Glorieuses.

Jaka waluta obowiązuje we Francji i jakie są orientacyjne ceny?
We Francji obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i infrastrukturę turystyczną.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Burgundii?
Zakup pamiątek nie stanowi żadnego problemu. W każdym kurorcie i większym mieście znajdują się bardziej lub mniej wyszukane sklepy oferujące ciekawe przedmioty. Do najbardziej poszukiwanych pamiątek należą: ceramika z Rouen, koronki z Alencon, kryształy z Baccarat, a także regionalne wina, których ilość w każdym regionie może zawrócić w głowie. Turyści z wakacji przywożą wspaniałe kulinarne przysmaki, jak rozmaite sery, ciastka maślane, kiełbasy, słynną musztardę Dijon lub butelkę oliwy. Wiele regionów może pochwalić się doskonałymi wyrobami garncarskimi, fajansowymi, szkłem artystycznym, wyrobami skórzanymi, wikliną i porcelaną. Turystki powinny rozglądać się za modnymi torebkami i apaszkami, w ekskluzywnych sklepach nie brakuje również oszałamiających, francuskich perfum. Za markowymi ubraniami najlepiej rozglądać się w sklepach oferujących posezonową wyprzedaż towarów. Podróżniczą kolekcję powinny również ozdobić miniaturki znanych, francuskich budowli jak Wieża Eiffela czy katedra Notre Dame.

Koneserzy wina powinni zajrzeć do kilku świetnych winnic w Beaune, jak chociażby Marche aux Vins, Le Cave des Cordeliers oraz Caves de La Reine Pedauque.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jaki czas obowiązuje we Francji?
We Francji obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

Jak poruszać się po Burgundii?
Podróżowanie po Burgundii jest proste i przyjemne, lokalne drogi są w bardzo dobrym stanie i dobrze utrzymane, stolicę regionu Dijon łączą płatne autostrady z Paryżem i największymi miastami z sąsiednich regionów, między innymi z Lyonem, Nancy i Orleanem. Komunikacja autobusowa jest rozdrobniona, dzięki czemu można dotrzeć w najodleglejsze zakątki. Kolej uchodzi za najlepszy, publiczny środek transportu, jest wygodna, bezpieczna i punktualna. Dzięki połączeniom TGV podróż między głównymi miastami wydaje się ułamkiem sekundy; ekspresy jeżdżą również do Beaune i Bourg en Bresse.

W większych miejscowościach można wypożyczyć auto i samemu zwiedzić okolicę, jak również jest to wygodne rozwiązanie jeżeli przyjechaliśmy samochodem do Francji. Polskie prawo jazdy jest wszędzie akceptowane, jednak należy pamiętać, że jeżeli poruszamy się samochodem z obcą rejestracją nie podlegamy kredytowaniu mandatów, czyli mandat musi być zapłacony na miejscu lub przed wyjazdem z kraju, gdyż nie zezwala się na opuszczenie kraju z długiem wobec państwa. 

Jakie są ograniczenia celne we Francji?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia we Francji?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są we Francji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym nas do pobytu na terenie Francji jest dowód osobisty lub paszport (o ile nie posiadamy dowodu). Obowiązują nas te same co w innych krajach Unii Europejskiej przepisy dewizowe oraz nie ma obowiązku meldunkowego, jeżeli nasz pobyt na terenie kraju nie przekracza 90 dni.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasad i konsulatów we Francji.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Francuskiej
Francja, Paryż, 1, Talleyrand, 75007
Tel.: +33 143173405 Tel. dyżurny: +33 680580220 Faks: +33 143173507
paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.paryz.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Lyonie
Francja, Lyon, 79 rue Crillon, 69458 Lyon 06
Tel.: +33 478931485 Tel. dyżurny: +33 680425917
lyon.kg.sekretariat@msz.gov.pl
www.lyonkg.polemb.net

Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Europy w Strasburgu
Francja, Strasburg, 2, rue Geiler, 67000
Tel.: +33 388 372 300
strasburg.re.sekretariat@msz.gov.pl
www.strasburgre.polemb.net

Dolina Garonny

Dolina Loary

Korsyka

Lazurowe Wybrzeże

Lotaryngia

Masyw Centralny

Nicea

Normandia

Paryż

Pireneje

Północna Francja

Szampania

Zatoka Biskajska

Francja: Alzacja , Bretania , Burgundia , Dolina Garonny , Dolina Loary , Korsyka , Lazurowe Wybrzeże , Lotaryngia , Masyw Centralny , Nicea , Normandia , Paryż , Pireneje , Północna Francja , Szampania , Zatoka Biskajska

Wybierz region Alzacja , Bretania , Burgundia , Dolina Garonny , Dolina Loary , Korsyka , Lazurowe Wybrzeże , Lotaryngia , Masyw Centralny , Nicea , Normandia , Paryż , Pireneje , Północna Francja , Szampania , Zatoka Biskajska