Kraj Portugalia

Stolica: Lizbona
Powierzchnia: 92 391 km²  
Ludność: 10 677 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Język: portugalski
Napięcie: 220 V
Wiza: wiza nie jest wymagana

Alentejo

Algarve

Azory

Costa de Prata

„Srebrne Wybrzeże” niekończących się piasków, centrum sportów wodnych i szlak wspaniałych zabytków.

Informacje ogólne

Regiony położone na północ od Lizbony odegrały w Portugalii niemałą rolę historyczną, a dzisiaj są miejscami atrakcyjnymi turystycznie pod wieloma względami. Costa de Prata to przede wszystkim wspaniałe wybrzeże przyciągające wielu turystów spragnionych wypoczynku, na którym można zapomnieć o codziennym życiu i oddać się wymarzonemu relaksowi. Piaszczyste plaże rozciągają się od Peniche do Porto i stanowią doskonały cel letnich wypraw.

Wypoczywać można wśród rozległych wydm i lasów sosnowych, a także wspaniałych rzek opisywanych przed wiekami przez wielkich poetów. Nie brakuje również interesujących zabytków, których zwiedzanie może być dodatkową atrakcją i wakacyjną przygodą. Region Costa de Prata położony jest w środkowo-zachodniej części Portugalii i sąsiaduje z innymi regionami turystycznymi, takimi jak: Montahas, Costa Verde, Alentejo i Wybrzeże Lizbońskie.

Region historycznie powiązany jest z jego stolicą, miastem Coimbra, które przez ponad wiek było stolicą Portugalii, a obecnie jest trzecim co do wielkości miastem w kraju. Coimbra zachwyca swoim położeniem wśród przepięknych krajobrazów i oplatającej ją rzeki Mondego. Korzenie ośrodka sięgają czasów rzymskich, kiedy miastem targały liczne niepokoje. W późniejszym okresie osada wpadła w ręce Arabów i przez trzy stulecia znajdowała się pod wpływami islamu. Rozkwit pięknego miasta to wiek XII – właśnie wtedy rozpoczęły się prace nad wzniesieniem najważniejszej budowli, jaką jest opactwo Santa Cruz. Na przestrzeni wieków Coimbra dzieliła się na kilka dzielnic, w których panowali Żydzi i Maurowie z jednej strony, a z drugiej arystokracja i duchowieństwo. Dzięki ważnemu uniwersytetowi i życiu studenckiemu miasto zawsze jest gwarne, na ulicach można spotkać wielu turystów przesiadujących w głośnych barach, kawiarniach i spacerujących po wystawnych galeriach. Szczególnie podczas licznych świąt i studenckich imprez można usłyszeć prawdziwe fado z Coimbry – piękne, wyrafinowane, nastrojowe pieśni. Turystów przyciąga do miasta niezwykła atmosfera, którą można poznać w trakcie spacerów po tajemniczych uliczkach wokół niezwykłej, przypominającej fortecę katedry Se Velha, a także zwiedzając perły architektoniczne jakimi są budynki Starego Uniwersytetu i kościół Świętego Krzyża. W krętych alejkach poukrywane są liczne sklepiki z pamiątkami, małe podwórka z ukwieconymi balkonami, mroczne zaułki i małe kawiarenki zachęcające aromatem świeżo zaparzonej kawy. Od miejskiego gwaru najlepiej odpocząć w ogrodach botanicznych Jardim Botanico dających wiele cienia i upragnionego chłodu. Spacer nie powinien ominąć mostu św. Klary i dwóch klasztorów, starego i nowego, pod wezwaniem tej samej patronki. Małe dzieci warto zaprowadzić do Portugal dos Pequenitos – tematycznego parku z miniaturami wielu znanych portugalskich budowli. Koniecznie trzeba przespacerować się do tętniącej życiem dzielnicy handlowej Baixa, by oddać się rytmowi zakupów, a następnie udać do ważnego historycznie opactwa Mosteiro de Santa Cruz z wieloma ciekawymi zabytkami sztuki sakralnej. Miasto ma również swoje życie nocne, więc po zmroku najlepiej wybrać się w okolice Praca da Republica, gdzie mieści się najwięcej barów i lokali nocnych. Coimbrę równie dobrze zwiedza się z poziomu rzeki dzięki kajakom, które można wypożyczyć w miejscowym klubie wioślarskim.

Nazare – najbardziej malowniczy kurort na wybrzeżu portugalskim, zawsze gwarny, pełen różnorodnych rozrywek i dobrej zabawy. Nadmorska promenada doskonale nadaje się na wieczorne spacery, można z niej odbić w gęstą sieć malowniczych uliczek kryjących ciekawe restauracje i przytulne bary. Szerokie, piaszczyste plaże zapełniają się w letnie dni setkami turystów, którzy podglądają przy okazji życie miejscowych rybaków. Lokalną atrakcją są ogromne klify, na których rozciąga się dzielnica zwana Sitio z malowniczym placem i niewielką kapliczką upamiętniającą cud z 1182, kiedy Maryja miała uratować życie miejscowemu szlachcicowi. Do tego miejsca można dojechać kolejką lub wejść krajobrazową trasą i podziwiać niepowtarzalne widoki na klify i ocean. Na miejskiej arenie turyści o mocnych nerwach mogą przekonać się jak niebezpieczna jest korrida, wycofywana ostatnio z aren.

Sao Martinho do Porto – doskonale zagospodarowany kurort z piękną piaszczystą plażą położoną w lazurowej zatoce, gdzie spokój i cicha atmosfera czyni miasteczko ulubionym miejscem rodzinnych wczasów. Szeroka plaża zamknięta przepiękną zatoką tworzy naturalny basen z najcieplejszą wodą w tej części wybrzeża. Północne urwiska, o które rozbijają się wzburzone fale to idealne miejsce dla miłośników desek surfingowych, paralotniarzy i zapaleńców windsurfingu i kitesurfingu.

Foz do Arelho – niewielki kurort położony przy malowniczej lagunie przyciąga wielu turystów spragnionych wymarzonego wypoczynku i dobrej zabawy. Miejsce upodobali sobie mieszkańcy Lizbony, którzy przyjeżdżają latem do modnych barów i lokali porozrzucanych wokół laguny. Kurort dysponuje dogodnymi plażami z drobnym piaskiem doskonale nadającymi się dla rodzin z dziećmi. Najpiękniejsza plaża ulubiona przez romantyków znajduje się w miejscu gdzie lokalna rzeka styka się z oceanem i dzięki niepowtarzalnemu pejzażowi jest tematem niejednej widokówki.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Peniche – niezwykły kurort, który jeszcze w XV w. był wyspą, a obecnie połączony jest ze stałym lądem groblą. Zabudowa wewnątrz wysepki jest imponująca dzięki fortecy zajmującej południową część miasta i gęstej sieci malowniczych uliczek. Peniche przyciąga turystów również ciekawym, sierpniowym festiwalem Nossa Senhora da Boa Viagem, którego atrakcją jest parada łodzi. W wolnych chwilach najlepiej wybrać się na romantyczny półwysep zwieńczony latarnią morską, o który rozbijają się wielkie fale. Wypoczywać można na przyjemnych plażach ulokowanych po obydwu stronach miasta, znajdują się przy nich przytulne restauracje, bary i deptaki, a wielu turystów upodobało sobie piaszczyste wybrzeże jako doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, szczególnie surfingu.

Aveiro – do malowniczego kurortu Costa de Prata przyciąga turystów niezwykłe położenie przy lagunie rozlewającej się między oceanem a pięknymi wydmami i plażami. Laguna pełni ważną rolę jako port rybacki i przeładunkowy, a miasteczko jest jednym z częściej odwiedzanych na wybrzeżu za sprawą dwóch szerokich plaż z drobnym piaskiem położonych po jego obu stronach, niemniej nie w samym centrum. Serce miasta to ładne i nowoczesne budynki, a także przyjemne skwery i kanały wybudowane na wzór weneckich. Najwięcej turystów zjeżdża do kurortu w sierpniu kiedy odbywa się Festa da Ria oraz liczne imprezy towarzyszące. Aveiro to również wspaniałe zabytki, w mieście można zwiedzić między innymi malownicze uliczki Starego Miasta, przestronny plac Forum, kościół Misericordia z pięknym portalem czy olśniewającą katedrę Sao Domingos z barokową fasadą. Warto wybrać się do starej dzielnicy portowej z uroczymi tawernami, oferującej możliwość wyprawy tradycyjnymi łodziami na zadziwiającą lagunę. W okolicy znajdują się również ciekawe plaże Praia da Barra, Costa Nova i Praia de Mira, aczkolwiek trzeba do nich dotrzeć lokalną, dobrze funkcjonującą komunikacją lub transportem własnym.

Figueira da Foz – najpiękniejszy kurort na Costa de Prata, sporych rozmiarów port i doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Miasto jest nowoczesne z piękną promenadą okupowaną przez turystów poszukujących najlepszych restauracji i siatką malowniczych uliczek dogodnych do wieczornych spacerów. W okresie letnim kurort pęka w szwach od letników przyjeżdżających na liczne fiesty, koncerty i przedstawienia, ale także wspaniałe plaże znane na całym wybrzeżu oraz ze względu na doskonałą infrastrukturę hotelową i nowoczesne apartamenty. Po bogatym we wrażenia wieczorze przychodzi czas na wygrzewanie się w promieniach słonecznych. Najlepiej nadają się do tego najpopularniejsze plaże: Praia do Cabadelo – szeroki, piaszczysty pas na południowym brzegu ujścia Mondego ze szkołą surfingu i licznymi barami, drobnoziarnista Praia da Cova z doskonałymi tawernami oraz umiłowana przez windsurferów Praia de Quiaios. Wokół kurortu rozlokowano wiele ciekawych ścieżek pieszych.

Ericeira – przepiękny kurort położony na skalnym występie, słynący ze wspaniałych plaż, historycznych wypraw na podbój odległych krajów i wybielonych domków w centrum przepięknie komponujących się z błękitem nieba. Centrum miasta jest wyłączone dla ruchu kołowego, a spacerować można po uroczym Praca da Republica pełnym barów i wyśmienitych kawiarni oraz rybackim Porto de Pesca. Miasto jest idealnym miejscem wypoczynkowym z przyjemnymi deptakami spacerowymi, doskonałą bazą noclegową i pięknymi, piaszczystymi plażami, z których wyróżnia się miejska Praia do Sul, położona na północy, szeroka i srebrzysta Praia do Norte oraz osłonięta cyplem, uwielbiana przez windsurferów i entuzjastów pozostałych sportów wodnych Praia do Sao Sebastiao. Na oddalonej w kierunku północnym Praia da Ribeira d'Ilhas często odbywają się mistrzostwa świata w windsurfingu. Deskę można wypożyczyć w wielu miejscach, podobnie jak skorzystać z fachowych porad instruktorów w licznych szkółkach surfingowych. Wokół nowoczesnego Praca dos Navegantes kwitnie bujne życie nocne.

Praia de Mira – wydmowe wybrzeże i dwie charakterystyczne dla tej części Portugalii, szerokie i piaszczyste plaże Praia de Quiaios i Praia de Tocha. Niewielki kurort położony jest nad malowniczą laguną, dysponuje dobrze przygotowaną bazą noclegową i pięknymi deptakami obsadzonymi parkami, przy których działają doskonałe restauracje, a na wzburzonym oceanie można zobaczyć wielu surferów zmagających się z wielkimi falami.

Kuchnia

Turyści podróżujący po Portugalii przekonują się, że jedzenie jest niedrogie, ale smaczne, potrawy są wyśmienite, porcje duże oraz treściwe. Taki efekt Portugalczycy osiągnęli dzięki łączeniu poszczególnych składników, dlatego nie powinny dziwić dania rybno-mięsne czy przyprawy zrobione z owoców i warzyw.

Znaczną rolę w historii portugalskiej kuchni odegrał król Henryk Żeglarz, który nakazał swoim podwładnym, by z wypraw morskich przywozili z sobą kulinarne przepisy, a także owoce, orzechy i rośliny, wśród nich znalazły się między innymi winorośle z Krety oraz trzcina cukrowa z Sycylii. Kulinarnym podbojom przysłużył się również słynny podróżnik Vasco da Gama poszukujący pieprzu i cynamonu goszczącego obecnie na portugalskich stołach. Za sprawą odkrywcy wiele potraw zyskało na smaku dzięki curry nadającemu oryginalnego smaku. Dla portugalskiej kuchni charakterystyczne są również maleńkie, ogniste papryczki chili pochodzące z Angoli, znane pod nazwą piri-piri i cieszące się taką popularnością jak pieprz i sól. Innym ciekawym nabytkiem jest afrykańska kawa, natomiast herbatę określa się mianem cha. Czosnek i cebula przybyły do Portugalii wraz z Rzymianami, podobnie jak oliwki i winogrona, natomiast Arabowie sprowadzili ryż i migdały oraz nauczyli Portugalczyków jak uprawiać brzoskwinie i figi.

Portugalczycy jadają posiłki przeważnie w godzinach od 12 do15, natomiast kolacje od 19:30 do późnych godzin wieczornych. Większość przekąsek można kupić w barach, kawiarniach i piekarniach, natomiast restauracje z prawdziwego zdarzenia potrafią zrobić na turystach ogromne wrażenie. Lista dań wywieszona przed restauracjami nazywa się najczęściej petiscos lub comidas i jest odpowiednikiem hiszpańskiego tapas, czyli przekąsek podawanych na zimno. Jeżeli chce się zjeść coś na szybko, warto rozglądnąć się za niewielkimi tawernami – tasca, małymi stołówkami – casa de pasto lub po prostu wpaść do cervejaria (piwiarni) na piwo i zakąskę. Warto pamiętać, że prato do dia oznacza „danie dnia”, a nazwa ementa turistica nie odnosi się do turystów, ale określa zestaw obiadowy. Często zdarza się, że kelnerzy przed daniem głównym podają na stół zakąski w postaci oliwek, sera, pasty z sardynek, chleba i masła, a wszystko, co zostanie zjedzone, jest wliczone później do rachunku.

Na śniadanie przynajmniej raz trzeba udać się do kawiarni, ciastkarni (pastalaria) lub cukierni (confeitaria), gdzie najlepiej smakują rogaliki, tosty – uma torrada i kanapki z szynką. Portugalczycy lubują się w przekąskach, bardzo często można zobaczyć ich, jak zajadają krokiety – croquetes, paszteciki z dorszem – bolinhos de bacalhau lub plasterek grillowanej wieprzowiny z chlebem – bifanas.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Duża część dań przyrządzana jest w sprowadzonych przez Arabów cataplanach – metalowych, zamykanych rondlach przypominających muszlę, gwarantujących potrawom soczystość. Właśnie w taki sposób przyrządzane są liczne owoce morza, z których słynie Portugalia. Najczęściej podaje się kalmary, langusty, mątwy, kraby, krewetki, najbardziej rozpoznawalną potrawą jest suszony i solony dorsz zwany bacalhau, który podawany jest także na setki innych sposobów. Popularne są również sardynki wyławiane sieciami wzdłuż wybrzeża atlantyckiego, uchodzące za najsmaczniejsze na świecie. Turyści zajadają się często gulaszem rybnym – caldeirada de peixe oraz obfitym daniem z owoców morza z dodatkiem ryżu – arroz de marisco. Ryby najczęściej jada się z gotowanymi ziemniakami, a turyści którzy gustują we frytkach mogą zapomnieć, że tak przygotowane ziemniaki istnieją. Głównym składnikiem dodawanym do potraw jest kapusta przyrządzana na wiele sposobów, więc nie należy dziwić się, że w prawie każdej potrawie można znaleźć ślady tego warzywa, a w wielu kuchniach widać kociołki z parującą kapuścianą zupą. Królową mięs jest natomiast wieprzowina, cenione są również szynki presunto i fiambre oraz kiełbasy salsichas. W restauracjach można trafić na wieprzowinę podawaną z małżami – porco a alentejana jak i prosię z rożna – leitao, natomiast zupełnie normalne jest, gdy w bulionie cozido a portuguesa wyłowi się łyżką świńskie ucho.

Na szczęście istnieją w Portugalii również potrawy lekko strawne takie jak składająca się z pomidorów, oliwek i cebuli sałatka salada mista, chociaż przeważnie jest tak obfita, że ciężko zjeść po niej danie główne. Najsmakowitsze desery to sałatka owocowa – salada da fruta, pudding oblany karmelem pudim flan oraz ryż na słodko – arroz doce. Niektórzy smakosze uganiają się za babeczkami z kremem – pasties de nata i wielkimi „napoleonkami” – mil-folhas.

O portugalskich winach powstała niejedna książka, dlatego każdy turysta musi indywidualnie i zgodnie ze swoimi gustami zaplanować swoją degustacyjną wycieczkę. Należy nadmienić tylko, że najbardziej znanym i rozpoznawanym na całym świecie jest Porto oraz „vinho generoso” wytwarzane w dolinie rzeki Duero. Przeszukując półki z portugalskimi winami najlepiej rozglądnąć się za trunkami sygnowanymi napisem VQPRD – Wina Wysokiej Jakości Wyprodukowane w Określonych Regionach lub podpytać o najlepsze gatunki właścicieli, którzy udostępniają turystom do zwiedzania swoje piwnice i winiarnie. Z mocniejszych trunków najlepiej smakuje brandy Maciera i Constantino, z jagód winnych wytwarza się mocne wódki zwane aguardente de bagaco, a biznesmenom przypadł do gustu wyśmienity Licor Beirao – rodzaj koniaku z ziołami. W upalne dni najlepiej schłodzić się piwem Sargas, Super bock, Cristal i Cintra. Warto zapamiętać, że małe piwo z beczki nazywa się um imperial, natomiast duże to uma caneca. Piwosze nie pogardzą również piwem butelkowym – uma garrafa.

Również na Costa de Prata można znaleźć wyszukane kulinaria. Warto wybrać się na przykład do Coimbry na chanfana – mięso młodego koźlęcia duszone w winie lub smakowite ciastka nadziewane kremem i wypiekane w klasztorze św. Klary, zwane pasties de Santa Clara.

Obyczaje

Podróżując po Portugalii można od razu zauważyć, że mieszkańcy tego pięknego kraju uwielbiają kawę i ciasta, i jest to ich narodowa skłonność do tych specjałów. Portugalczycy są niezwykle skromni, cierpliwi, zawsze uśmiechnięci i z otwartymi ramionami witają przybywających turystów. W tym bezstresowym spędzaniu życia często gubią poczucie czasu, przez co nie są  specjalnie punktualni. W wielu wioskach i mniejszych miejscowościach można natknąć się na furmanki poruszające się wśród wiatraków i brukowanych uliczek sprawiające wrażenie zatrzymania się czasu, niemniej większe miasta są bardzo nowoczesne i prezentują wysoki, europejski poziom.

Portugalczycy stawiają na więzy rodzinne, rodziny są duże i mocno zakorzenione w religii katolickiej. Bardzo często można spotkać wielopokoleniowe domostwa, a dzieci mieszkają z rodzicami aż do zawarcia sakramentu małżeństwa. Mieszkańców Portugalii charakteryzuje jeszcze jeden zwyczaj nadawania wieloczłonowych nazwisk i imion, przeważnie w pierwszej kolejności zapisywane jest nazwisko rodowe matki, można również spotkać osoby o kilku nazwiskach, to samo tyczy się imion.

W wielu aspektach życia i kultury widać silne przywiązanie do przesądów, dlatego warto przyglądać się tradycyjnym obrzędom, a na uwagę szczególnie zasługują ciekawe legendy i przypowieści. Lokalne święta nazywają się „festas” i koniecznie trzeba wziąć w nich udział, żeby zobaczyć liczne obyczaje celebrowane w trakcie kilkudniowych festynów. Kolorowe imprezy odbywają się w niemalże każdy weekend w różnych częściach kraju. Najbardziej znanym świętem sławiącym Portugalię w całej Europie jest rocznica objawień fatimskich przypadająca na 13 maja, wtedy w okolicach Fatimy pojawia się najwięcej pielgrzymów i turystów. Odwiedzając miejsca kultu należy pamiętać, że Portugalczycy są bardzo religijni i wymagają od turystów odpowiednich strojów.

Życie codzienne nie mogłoby się również obejść bez sjesty, czyli czasu relaksu i odpoczynku w godzinach 12:30-14:30. W tym przedziale czasowym większość sklepów i urzędów jest zamknięta.

Portugalia to różnorodny kraj pod wieloma względami. Warto przyjrzeć się mieszkańcom północnej części kraju, którzy prezentują typ iberyjski o ciemnych włosach i krępej sylwetce, natomiast na południu dominuje ludność pochodzenia żydowskiego, mauretańskiego i afrykańskiego. Warto też podkreślić różnicę w poglądach, mieszkańcy północy są bardziej religijni i konserwatywni, z kolei południe zamieszkuje ludność bardziej liberalna, w związku z tym podróż po Portugalii może okazać się niezwykle ciekawa, tak jak ciekawi są ludzie.

Turyści o mocnych nerwach powinny wybrać się na „tourade” – podobne do hiszpańskiej „corridy” walki byków, kiedy torreador nie zabija zwierzęcia, ale musi je złapać i unieruchomić na kilka chwil.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Spacerując po portugalskich miastach w wielu miejscach można usłyszeć tradycyjny rodzaj portugalskiej muzyki, jakim jest „fado” – nastrojowe melodie opowiadające o życiu codziennym, morskich podróżach, samotności i miłosnych rozterkach.

Podróżując po Portugalii trzeba uważać na zwyczaje kierowców, gdyż bardzo często popisują się brawurową jazdą, co ma odzwierciedlenie w kolizjach drogowych.

W restauracjach przyjęło się, podobnie jak w Polsce, że napiwek nie jest wliczany do rachunku i przeważnie klienci zadowoleni z kelnerskiej obsługi zostawiają napiwki wysokości 10% do sumy rachunku.

Popularnym miejscem spotkań są puby, kawiarnie i cukiernie, przed którymi bardzo często można spotkać przesiadujących i głośno rozmawiających Portugalczyków, najczęściej o narodowym sporcie, jakim jest piłka nożna obecna w każdej sferze życia. Spędzanie czasu przeważnie umila filiżanka wspaniałej kawy „cafezinho” lub po prostu „kawusi”, a chwila poświęcona na wypicie magicznego napoju często przeradza się często w co najmniej godzinę.

Wśród wielu fiest, które można podziwiać na Costa de Prata najwięcej turystów przyciąga Festa dos Tabuleiros odbywająca się w Tomarze w pierwszym tygodniu lipca. Na festiwal składa się wiele interesujących wydarzeń, na ulicach turyści mogą podziwiać barwne korowody i uczestniczyć w wielu ciekawych przedstawieniach. Imprezom towarzyszy głośna muzyka, ogniska i widowiskowe walki byków. Region słynie również z ważnego na całym świecie miejsca pielgrzymkowego, jakim jest Fatima znana z objawień Matki Boskiej.

Aktywny wypoczynek

Wybrzeże Costa de Prata to raj dla miłośników sportów wodnych ze względu na potężne fale i silne wiatry charakteryzujące tę część wybrzeża. Windsurferzy w poszukiwaniu wiatrów przemieszczają się od plaż Sagres po Figueira da Foz w pobliżu Coimbry, gdzie odbywają się liczne zawody, na których nie brakuje entuzjastów windsurfingu, kitesurfingu, surfingu i body-boardingu.

Turyści preferujący sporty ekstremalne również znajdą coś dla siebie. W wielu miejscach można uprawiać paralotniarstwo, skoki na linie, kanioning, a także wybrać się do czeluści nieprzebytych jaskiń. Spływy kajakowe organizowane są na przykład z Penacovy do Coimbry po malowniczej rzece Mondego. Na trasy trekingowe i doskonale nadające się do wspinaczki górskiej najlepiej wybrać się na surowe wzgórza Serra da Lousa. Przed wyjazdem warto sprawdzić czy ubezpieczenie obejmuje uprawianie takich dyscyplin sportowych.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Dla spokojniejszych turystów Portugalia oferuje wspaniałe tereny do gry w golfa na bardzo wysokim poziomie. Popularny jest również tenis ziemny, w wielu miastach znajdują się świetnie przygotowane korty. Z racji tego, że piłka nożna jest w Portugalii sportem narodowym, w wielu miejscach można również znaleźć doskonałe boiska piłkarskie. Dobrze rozwinięte jest także jeździectwo, po całym kraju rozrzucone są stadniny, w których można znaleźć świetnie przygotowane wierzchowce.

Wycieczki Fakultatywne

Conimbriga – podróżując po Costa de Prata nie sposób nie odwiedzić rzymskiego miasta, w którym przetrwały zachwycające mozaiki, między innymi ze scenami polowania, a także fontanny i  akwedukt świadczący o kunszcie jego budowniczych. Spacer po dawnej przestrzeni miejskiej może przywoływać na myśl pradawne dzieje, które można sobie dodatkowo przybliżyć w świetnie przygotowanym Museu Monografico de Conimbriga.

Montemor-o-Velho – ciekawa atrakcja turystyczna w postaci pięknego i malowniczo położonego zamku, który przed wiekami najpierw fortyfikowali Rzymianie, a później Maurowie. W twierdzy rozgrywały się ważne dla Portugalii sceny historyczne, a wejście na warowne mury obfituje w niezapomniane widoki.

Mata Nacional do Bucaco – doskonała alternatywa dla upalnych dni na wybrzeżu, gdzie wśród wspaniałych lasów i pięknych szlaków można znaleźć chwile wytchnienia. Bujne lasy od wieków należały do Kościoła, przez pewien okres nie miały do nich wstępu kobiety, a obecnie niezwykłe ścieżki są wydeptywane przez dziesiątki turystów. W okolicy rozegrała się ważna bitwa, w której porażkę poniósł cesarz Napoleon podbijający Półwysep Iberyjski. Losy bitwy można zgłębić w poświęconym temu wydarzeniu muzeum z niezwykłą kolekcją map, mundurów i broni. W obszernym parku można również podziwiać zadziwiającą Dolinę Paproci oraz magiczne wodospady Fonte Fria.

Vouzela – warto wybrać się w głąb lądu, by zobaczyć wspaniały romański most, poznać folklor niewielkiego miasteczka i przede wszystkim wybrać się turystyczną linią kolejową Comboio Turistico w podróż po przepiękniej okolicy.

Santa Maria da Feira – niedaleko wybrzeża znajduje się ciekawa atrakcja turystyczna, jaką jest jeden z piękniejszych zamków w Portugalii Castelo da Feira. Warto odbyć spacer po wyremontowanym zamczysku będącym doskonałym przykładem inżynierii obronnej. Turyści mogą przemierzać liczne zakamarki, tunele i ukryte przejścia pobudzające wyobraźnię.

Arouca – chociaż samo miasto nie ma zbyt wiele do zaoferowania turystom, jednak wiele osób chce zobaczyć  imponujący klasztor Convento da Arouca, który można zwiedzać z przewodnikiem i podziwiać kunsztownie zdobione sale, przestronne krużganki, przedmioty codziennego użytku oraz rozległe muzeum ze skarbami królowej Mafaldy. Klasztor założono w 1091 r., niemniej jego większa część pochodzi z późniejszych okresów, ale warto pokusić się o spacer wśród zachowanych fragmentów budowli.

Mafra – niewielkie miasteczko wyróżnia ogromny zespół pałacowo-klasztorny wybudowany przez Jana V na wzór El Escorial w Madrycie. Budowę kompleksu zaczęto w 1717 r., a w jego planie znalazły się: ogromna bazylika, dwa królewskie skrzydła oraz wiele kwater dla mnichów. Klasztor zachwyca swoim rozmiarem i architekturą, słychać go z daleka za sprawą kilkudziesięciu dzwonów bijących w wielkich dzwonnicach. Zwiedzić można między innymi królewskie apartamenty, wspaniałą bibliotekę i imponującą bazylikę. Na deser można zostawić sobie Tapeda de Mafra – wspaniały park poprzecinany szlakami pieszymi i rowerowymi. Turyści z dziećmi powinni wybrać się do położonego nieopodal Sobreiro, by podziwiać założoną przez lokalnych artystów wioskę rękodzielniczą Aldeia Tipica z wieloma ciekawymi atrakcjami w postaci warsztatów wyrabiających ceramikę, tradycyjnych piekarni i muzeów-sklepów.

Rejs na wyspę Ilha da Berlenga – niewielka wysepka przypominająca szkockie wyspy dzięki swojemu niepowtarzalnemu urokowi spędza sen z powiek niejednemu marynarzowi. Linia brzegowa naszpikowana jest grotami, bajkowymi formami skalnymi i zachwycającymi fiordami, wokół niej ocean jest krystalicznie czysty, doskonale nadaje się do nurkowania z rurką i akwalungiem. Na wyspie można zwiedzić romantycznie położony XVII-wieczny Forte de Sao Joao Baptysta, do którego wiedzie kamienny most zawieszonym nad lazurową wodą. Na wyspie jest wiele ciekawych miejsc na pikniki, można wygrzewać się na baśniowej, piaszczystej plaży lub dodatkowo wybrać się łodzią na rejs wokół niewielkiego archipelagu. Największą atrakcją jest kilkudziesięciometrowy tunel Furado Grande zwieńczony Zatoczką Marzeń z niebezpiecznymi klifami. Na wyspę pływają statki z portu Peniche.

Batalha – niezwykłe miejsce godne turystycznej uwagi za sprawą klasztoru Matki Boskiej Zwycięskiej, będącego perełką portugalskiej architektury, zachwycającego bogactwem i oryginalnością. Klasztor wzniesiono w latach 1388-1434, by upamiętnić bitwę, która przypieczętowała niepodległość Portugalii, a dzięki swojej niezwykłości został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rzeźba budynku jest bogato zdobiona, turystów zachwycają kunsztowne wykończenia, misterne łuki przyporowe; ciekawie prezentuje się przykładowo tzw. Kaplica Fundatora oraz wejście na Królewski Krużganek. Osobną strukturą są Niedokończone Kaplice inspirujące fotografów, a całe miejsce można porównać z najznamienitszymi świątyniami z całego świata.

Grutas de Mira de Aire – największe, udostępnione zwiedzającym jaskinie Portugalii, położone nieopodal Porto de Mos, tworzące niecodzienną, podziemną krainę różnorodnych form skalnych. Podziwiać można między innymi „Meduzę”, „Organy kościelne” i „Wrota piekieł” wprawiające w osłupienie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Turyści uwielbiający podziemne wędrówki powinni również zaglądnąć do pobliskich jaskiń Grutas de Alvados, Santo Antonio i Moeda.

Pegadas dos Dinossaurios – rewelacyjna atrakcja turystyczna – Park Dinozaurów położony niedaleko Fatimy, w którym historię świata mogą poznać dorośli i dzieci. Wystarczy wybrać się na edukacyjną wędrówkę, by zobaczyć najstarsze i najlepiej zachowane na świecie ślady prehistorycznych gadów. Odciski wielkich jaszczurów można podziwiać podczas wyprawy specjalną ścieżką przygotowaną wokół wykopalisk.

Fatima – jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych na świecie, do którego przyjeżdżają wierni z całego świata, by czcić objawienia Matki Boskiej. W miejscu, gdzie przed laty stała rolnicza wioska obecnie wznosi się ogromna bazylika z placem mogącym pomieścić tysiące wiernych. Z miejscem kultu wiąże się historia trójki dzieci, którym objawiła się Matka Boska i jednej z nich, Lucii zdradziła „tajemnice fatimskie” znacząco wpływające na wiarę kościoła rzymskokatolickiego. Najwięcej pielgrzymów i turystów pojawia się w Fatimie w okolicach 13 maja i 13 października, kiedy na pamiątkę objawień miejsce nabiera mistycznego charakteru. W innych okresach, kiedy nie ma tysięcy pielgrzymów warto zwiedzić robiącą wrażenie bazylikę, niewielkie miasteczko z atrakcjami w postaci religijnych muzeów lub wybrać się na przejażdżkę mini-pociągiem po miejscach związanych z fatimskimi kultem.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Tomar – turyści zwiedzający historyczne miejsca powinni wybrać się do Tomaru, by podziwiać ważne dla Portugalii miasto związane z wątkami militarnymi i religijnymi. W osadzie przed wiekami rządzili Templariusze, pozostało po nich wiele ciekawych miejsc kryjących się między brukowanymi uliczkami. Koniecznie trzeba zobaczyć zamek Convento de Cristo dumnie wznoszący się na malowniczym wzgórzu, który był główną kwaterą zakonu. Mieści się w nim wiele architektonicznych atrakcji, po których można odbywać długie wędrówki. Cały kompleks zamków, świątyń i pozostałych zabudowań jest doskonałym przykładem kształtującego się w Portugalii architektonicznego stylu manuelińskiego charakteryzującego się bogatą dekoracją z motywami czerpanymi z żeglarstwa oraz morskiej flory i fauny, a także elementami orientalnymi.

Szlakiem win Costa de Prata – koneserzy wina powinni wybrać się do kilku miejscowości słynących z tego zacnego trunku, by poznać tajniki wyrabiania i smaku najlepszych win. Podróż po winiarskich miasteczkach obfituje nie tylko w degustacje, ale także niezwykłe widoki. Koniecznie trzeba zajrzeć do „stolicy wina” Cartaxo oraz kilku mniejszych miejscowości takich jak Azambuja, Alenquer i Arruda dos Vinhos, leżących wśród najlepszych winnic.

Amarante – niezwykle ciekawe miasto do którego warto pojechać na jednodniową wycieczkę, szczególnie koleją, za sprawą malowniczej trasy gwarantującej niezapomniane widoki. Historia miasta wiąże się z pustelnikiem Gonzalem, który został kanonizowany, a większość obiektów w mieście nosi jego imię. Amarante zachwyca położeniem w wąwozie Tamegi i ciekawą architekturą w postaci drewnianych balkonów zawieszonych na domach stojących nad brzegiem rzeki. Najciekawszym zabytkiem miasta jest klasztor św. Gonzala związany z kultem płodności – miejscowa legenda głosi, że kto dotknie grobowca świętego szybko wyjdzie za mąż lub się ożeni. Koneserzy sztuki powinni zajrzeć do Museu Municipal Amadeo de Sousa Cardoso, a miłośnicy architektury zobaczyć wspaniały kościół Igreja de Sao Domingos. Turyści odwiedzający miasto koniecznie powinni wybrać się na spacer nadrzeczną promenadą Rua 31 de Janeiro, by zobaczyć Ponte de Sao Goncalo – historyczny most, który odegrał ważną rolę podczas walk portugalsko-francuskich w 1809 r. Ciekawą formą zwiedzania miasta jest wypożyczenie kajaków lub rowerów wodnych i podziwianie miasta z poziomu rzeki, natomiast najlepiej wypoczywa się w zielonym i spokojnym Parque Florestal.

Wyprawa koleją wąskotorową – idealnym przerywnikiem w plażowaniu może być przejażdżka wąskotorówką z zabytkowymi wagonami i lokomotywą organizowana na trasie między Regua i Tua w sąsiedztwie malowniczej rzeki Douro.

Parque Arqueologico do Vale do Coa – niezwykły park słynący z ciekawych znalezisk archeolo-gicznych, który można zwiedzać z przewodnikiem, położony jest niedaleko Vila Nova de Foz Coa. Turyści mogą podziwiać jedne z największych w Europie skupiska zabytków paleolitu w postaci wyrytych w skale sylwetek koni, jeleni, kóz i innych zwierząt, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Guimaraes – miasto ważne dla Portugalczyków, ponieważ urodził się w nim pierwszy król Alfons I Zdobywca i w tym miejscu rozpoczęła się walka przeciwko panowaniu Maurów, dająca początek zjednoczeniu królestwa. Centrum miasta charakteryzuje się wspaniałymi trasami spacerowymi, labiryntem wąskich uliczek objętych patronatem UNESCO i wieloma ciekawymi zabytkami. Turyści tłumnie przyjeżdżają do miasta na sierpniową Festas Gualterianas – wspaniałe wydarzenie kulturalne podczas którego można doskonale się zabawić i miło spędzić czas w otoczeniu barwnych korowodów i wszechobecnych kramarzy. W centrum miasta można zorganizować sobie przechadz-kę wśród szeregu średniowiecznych kościołów, udać się w okolice imponującego zamku z X w., który był pierwszą siedzibą rodu królewskiego (warto wspiąć się na wysokie mury obronne, by po-dziwiać wspaniałą panoramę miasta) lub spacerować wzdłuż Rua de Santa Maria z ciekawym klasztorem św. Klary pełniącym funkcję ratusza. Wielu turystów, a także mieszkańców miasta udaje się w słoneczne dni w okolice klasztoru pod wezwaniem św. Marinhy, uchodzące za doskonałe miejsce na piknik i spędzanie wolnego czasu. Ciekawą opcją jest również wyprawa na okoliczny szczyt Penha, w którą można wybrać się zarówno na piechotę, jak i pomysłową kolejką Teleferico da Penha.

Braga – jedno z najstarszych miast Portugalii z niezliczonymi kościołami, założone przez Celtów Bracari, będące w późniejszych okresach pod panowaniem Rzymian, Wizygotów i Maurów. Miasto nosi miano „portugalskiego Rzymu”, odbywały się w nim ważne synody, a do dzisiaj jest centrum religijnym kraju. W Bradze jest wiele zabytków godnych uwagi związanych nie tylko z religią. Za początek wędrówki po mieście najlepiej uznać Praca da Republica – wspaniały i gwarny plac z trzema fontannami i przytulnymi kawiarniami idealnymi na poranną kawę. Nie można pominąć katedry Se pochodzącej z roku 1070, w którym miasto zostało wyzwolone z rąk Maurów. Na uwagę zasługują między innymi misternie wykonane drzwi wejściowe i wspaniałe organy wsparte na ogromnych figurach przedstawiających syreny i ryby. Ciekawie prezentują się stare rezydencje miejskie z imponującymi fasadami oraz niezwykły pałac arcybiskupi przypominający fortecę. W mieście jest wiele kościołów, każdy z nich jest inny i każdy można zwiedzić na swój sposób. Cie-kawe są również muzea tematyczne oraz XIX-wieczne kawiarnie oblegane wieczorami przez tury-stów. Miłośnicy dobrej zabawy powinni wybrać się w okolicę Rua Nova de Santa Cruz, a turyści ciekawi miejskiego folkloru mogą zainteresować się licznymi festiwalami odbywającymi się w Bradze, między innymi Festas de Sao Joao słynącej z ulicznych tańców, barwnych korowodów i wesołych miasteczek.

Bom Jesus do Monto – istotny punkt na mapie turystycznej i pielgrzymkowej Portugalii, którego nie można przegapić z wielu względów. Wycieczkę do niezwykłego sanktuarium warto połączyć ze zwiedzaniem Bragi. Niezwykła świątynia będąca symbolem Portugalii wznosi się na malowniczym wzniesieniu ukrytym wśród okolicznych gór, z którego przy okazji można podziwiać niezwykłe widoki na dolinę rzeki Cavado. Do sanktuarium prowadzą wykute w granicie wspaniałe, tarasowe schody, pomysłodawcą budowy był biskup Bragi, który ufundował świątynię w 1723 r. Turyści mogą podziwiać monumentalną budowlę o białych murach oraz spacerować po zachwycających ogrodach z grotami i miniaturowymi stawami, po których dodatkowo można pływać łódkami.

Parque Nacional Da Peneda-Geres – uroczy zakątek, do którego można wybrać się, gdy promienie słoneczne zaczynają dokuczać. Park składa się z części uzdrowiskowej, jaką jest miasto Caldes do Geres oraz zielonych terenów, na których można uprawiać turystykę pieszą i rowerową, wybrać się na spływy tratwami i kajakami lub uprawiać wspinaczkę górską.

Porto – drugie co do wielkości miasto Portugalii, położone u ujścia rzeki Duero – przed laty nieduża przystań rzeczna, obecnie wielkie centrum handlowe. W historii miasta niemałą rolę odegrała słynna „złota rzeka” wijąca się po terytorium Portugalii od hiszpańskiej granicy do wybrzeża, dzięki niej rozwinął się przemysł i handel, a ośrodek zyskał na znaczeniu. W mieście dominują granitowe wieże kościelne, ciemne budynki wnoszące się wśród wąskich ulic i wiele zabytków z barokową architekturą. Nadrzeczna dzielnica Ribera dzięki swojemu urokowi została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i właśnie w niej można spotkać najwięcej turystów przesiadujących w ulokowanych nad wodą kawiarniach oraz spacerujących po imponującym nabrzeżu. W czasach rzymskich nad rzeką Duero leżały początkowo dwie osady Portus i Cale, w okresie panowania mauretańskiego region nosił nazwę Portucale, a nazwy Portucalia użył po raz pierwszy w 1143 r. Alfons I Zdobywca zakładając w tym miejscu swoje królestwo. Wieki XVII i XVIII zasłynęły głównie z rozwoju przemysłu stoczniowego oraz produkcji znakomitego, czerwonego wina. Miasto zwiedza się najlepiej na pieszo, niemniej turyści często korzystają z takich udogodnień jak autobus i kolejka turystyczna, rejsy statkiem pod miejskimi mostami, zorganizowane spacery czy loty helikopterem. Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od głównej, handlowej arterii Avenida dos Aliados, którą można przemierzyć spacerowym krokiem, by znaleźć się w sercu miasta na Praca da Liberade z konnym pomnikiem Piotra IV. Po drodze warto zwiedzić położoną na skalistym terenie katedrę Se, z tarasu której rozpościera się najznakomitsza panorama miasta. W przytulnych restauracjach warto odpocząć na niezwykłym placu Praca da Batalha z dominującym nad nim gmachem Teatro Nacional Sao Joao wzniesionym na podobieństwo Luwru. Charakterystycznym symbolem miasta jest godna zobaczenia 75-metrowa, barokowa wieża Torre dos Clerigos. Wielu turystów wybiera się także na spacer po słynnym, dwupoziomowym moście Ponte Dom Luis I, który najlepiej prezentuje się w porannej mgle. W mieście funkcjonuje kilka ważnych muzeów, po których zwiedzeniu odpoczywać i spacerować można po najelegantszym parku w Porto – Jardim do Palacio de Cristal z ogrodami urządzonymi na styl francuski. Turystom przypada najczęściej do gustu najpiękniejsza dzielnica miasta Ribeira, która tętni życiem przez całą dobę i jest najchętniej oblegana przez miłośników rozrywki i dobrej zabawy. Ribeira słynie również z charakterystycznych secesyjnych kafejek i wyśmienitych restauracji, w których nie tylko można dobrze zjeść, ale również obserwować wspaniałe miasto i codzienne życie jego mieszkańców. Przyjemną może okazać się wizyta w winiarni Solar do Vinho Porto, gdzie można zgłębić tajniki produkcji znanego na całym świecie wina Porto i oddać się koneserskiej degustacji. Wiele piwnic z winem z darmowymi degustacjami i zwiedzaniem udostępnia również wielu lokalnych przedsiębiorców, zachęcających do zakupu wybornych win. Porto ma jeszcze jedną zaletę, jest doskonałym miejscem na spędzenie wakacji w wielu luksusowych hotelach, a także gwarantuje wspaniałe plaże z drobnym piaskiem położone zarówno blisko centrum w dzielnicy Foz do Douro, jak i mniej uczęszczane, ale również szerokie i piaszczyste plaże położone na północy miasta wzdłuż pełnej kawiarni i barów Avenida do Brasil.

Lizbona – należy do stolic zadziwiających swoim niepowtarzalnym klimatem, położeniem oraz historią, której echa rozbrzmiewają wśród wspaniałych zabytków. W mieście nie brakuje również wspaniałych punktów widokowych, krętych uliczek skrywających przytulne kafejki, finezyjnej architektury i przyjaznych mieszkańców dla których Lizbona jest stolicą, portem i całym życiem. Osada prosperowała dobrze do czasów, gdy stała się stolicą prowincji imperium rzymskiego i przeszła w kolejnych wiekach w ręce Wizygotów i Arabów. W wieku VII z Afryki przybyli Maurowie, którzy na jakiś czas zawładnęli portugalskim wybrzeżem, a miasto dalej rozwijało się za sprawą kontaktów handlowych z najodleglejszymi zakątkami świata. Przełomowym momentem dla historii Lizbony był rok 1147, kiedy tereny te podbił znany z wypraw krzyżowych Alfons I Zdobywca zostając jednocześnie pierwszym królem Portugalii. Z jego inicjatywy na miejscu meczetu wybudowano katedrę, do której trafiły relikwie patrona miasta św. Wincentego. W Lizbonie powstały pierwsze uniwersytety, stolica zyskiwała dzięki odkryciom geograficznym, w których Portugalczycy odegrali pierwszorzędną rolę. Centrum Lizbony usytuowane jest w najbardziej ruchliwej dzielnicy Baixa zwanej Dolnym Miastem, pełniącej jednocześnie funkcje handlowe i finansowe stolicy. Najlepiej zacząć zwiedzanie od Praca do Comercio – wielkiego placu otoczonego klasycystyczną zabudową, w której centrum dominuje monumentalny konny pomnik króla Józefa I. Z tego miejsca już niedaleko do łuku tryumfalnego dekorowanego postaciami historycznymi – Arco da Rua Augusta, do którego prowadzi ulica o tej samej nazwie. Można na niej spotkać wielu muzykantów i artystów wypełniających miejską przestrzeń, a także zniknąć na chwilę we wnętrzu sympatycznej kawiarenki. Tłumy turystów spacerują wśród ulic z nazwami poszczególnych zawodów i rzemiosł. Nad ulicami dzielnicy góruje katedra Se wzniesiona w 1150 r. wybudowana na upamiętnienie odbicia miasta z rąk Maurów. Ciekawie prezentuje się również budynek Casa dos Bicos, w którym często organizowane są imprezy kulturalne. Dla ciekawych zdjęć warto przespacerować się w okolicę fontanny Chafariz de el Rei, która przed wiekami była głównym źródłem zaopatrzenia Lizbony w wodę. U podnóża malowniczego zamku zaczyna się dzielnica Alfama będąca jednocześnie najstarszą częścią miasta, chociaż niewiele budynków przetrwało trzęsienie ziemi z 1755 r. Wielu turystów świadomie gubi się w plątaninie wąskich uliczek i krętych, miejscami stromych schodów wijących się wokół wzgórza lub wyszukuje klimatycznych restauracyjek z dźwiękami „fado. Warto zajrzeć do noszącego znamiona historii kościoła Sao Vivente de Fora, którego cechą charakterystyczną jest krużganek ozdobiony „azulejos” – znanymi w Portugalii cienkimi płytkami ceramicznymi przedstawiającymi wielokolorowe i różnorodne kompozycje. Dla miłośników sztuki, historii i architektury dzielnica oferuje jeszcze kilka ciekawych muzeów i kościołów, wielu turystów korzysta również z kolejki Elevador da Bica, by dostać się do Bairro Alto – Górnego Miasta – gdzie znajdują się najbardziej interesujące kościoły w mieście oraz można zetknąć się z bogatym życiem nocnym na gwarnych uliczkach pełnych barów i klubów „fado”. Kolejna dzielnica przypominająca o potędze morskiej Portugalii to Belem, której nazwa oznacza „Betlejem”, a kojarzy się przede wszystkim z wielkim podróżnikiem i odkrywcą Vasco da Gama, który właśnie z tego miejsca wyruszał na swoje orientalne wyprawy żegnany i witany przez króla Manuela zwanego Szczęśliwym. Dla uczczenia podróżnika wybudowano niezwykły Mosteiro dos Jeronimos – Klasztor Hieronimów, który stał się niepodważalnym osiągnięciem architektury stylu manuelińskiego i symbolem miasta wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Turystów zachwyca kościelny portal z szeregiem rzeźb znanych osobistości oraz niezwykła, zapierająca dech w piersiach nawa główna z ujmującymi detalami. Chwilę zadumy można przeżyć przy grobie Vasco da Gama, a historię sławnych odkryć zgłębić w Museu da Marinha mieszczącym się w skrzydle klasztoru. Na uwagę turystów zwiedzających Lizbonę z pewnością zasługuje znane na całym świecie portugalskie centrum kultury Fundacao Calouste Gulbenkian między innymi ze zbiorami obejmującymi najważniejsze etapy rozwoju wschodniej i zachodniej sztuki. W miejscu tym znajduje się również wiele sal koncertowych, galerii i muzeów, w których można przepaść na wiele godzin. Ciekawym miejscem jest także arena walk byków Praca de Tours, niezwykły ogród zoologiczny i park rozrywkowy Animax, gwarantujący rodzinom z dziećmi wiele ciekawych atrakcji. Ważnym punktem turystycznym jest Park Narodów – były teren Expo 98' z ogrodami wodnymi, kolejką górską i znanym na całym świecie, największym w Europie oceanarium pełnym różnych gatunków stworzeń morskich i nie tylko. Zwieńczeniem zwiedzania Lizbony powinien być wjazd na największą konstrukcję w mieście – Torre Vasco da Gama, z której widoki na stałe utrwalą turystyczną pamięć. Obowiązkowym punktem wyprawy do Lizbony powinna być także przejażdżka jej symbolem, jakim jest żółty wagon zabytkowego tramwaju linii nr 28 oraz wizyta na Estadio da Luz – stadionie narodowym i arenie piłkarskich zmagań lizbońskiego klubu Benfica. W Lizbonie znajduje się jeszcze mnóstwo atrakcji, na których zwiedzenie potrzeba wiele godzin, niemniej przed wycieczką warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik i wygodne buty, by wywieźć z tego niezwykłego miasta jak najwięcej niezapomnianych wspomnień.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się na Costa de Prata?
Słońce najmocniej świeci w Portugalii od czerwca do września, niemniej urlop można tam spędzić o każdej porze roku ze względu na łagodny i przyjemny klimat. W sezonie letnim temperatury nie spadają poniżej 30°C, a na plażach można spotkać najwięcej turystów. Zielone tereny Portugalii świadczą o obfitych opadach od listopada do marca, wtedy pogoda jest bardzo kapryśna, więc lepiej i taką aurę wziąć pod uwagę. Pod koniec wiosny rośliny zachwycają swoimi barwami, a na początku jesieni nie ma już tłumów turystów. Oficjalny sezon pływacki na basenach i strzeżonych kąpieliskach trwa od połowy czerwca do początku września. Zwiedzanie zabytków niestety nie należy do przyjemności, gdy temperatury osiągają najwyższe wartości, więc w tym okresie zdecydowanie lepiej jest oddać się plażowaniu.Przed zaplanowaniem urlopu warto zapoznać się z bogatą ofertą kulturalną, wśród której znajdują się liczne fiesty ożywiające miasta na wiele dni.

Jaka waluta obowiązuje w Portugalii i jakie są orientacyjne ceny?
W Portugalii obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach. Mimo dużej dostępności owoce morza należą do najdroższych morskich specjałów, jednak w większości miejscowości jest wiele niewielkich tawern gdzie można spróbować taniej regionalnych potraw.

Gdzie i jakie pamiątki kupić na Costa de Prata?
W każdym kurorcie i większym mieście jest przynajmniej jedno centrum handlowe, w którym można znaleźć interesujące pamiątki. Poszukiwanymi prezentami są wyroby ceramiczne (garnki, rzeźby, talerze, figurki z rozpoznawalnym symbolem Portugalii jakim jest kogucik z Barcelos), gliniane naczynia, ręcznie tkane dywany, haftowane narzuty, pledy i koce doskonale nadające się na ozdobę ściany. Każdy turysta powinien wrócić z Portugalii z butelką Porto lub oliwy, a podróżnicy o zasobniejszych portfelach mogą skusić się na biżuterię złotą bądź srebrną. Ciekawymi pamiątkami, które można nabyć u lokalnych rzemieślników są wyroby z korka i wikliny, popularne w lecie słomiane kapelusze i kosze. Najlepiej zagłębić się w słynne portugalskie targowiska zwane „mercados”, na których można znaleźć nietypowe pamiątki i przeżyć turystyczne zakupy. Warto przywieźć ze sobą pamiątkę, którą można później podzielić się ze znajomymi, przykładem może być suszony dorsz, ładnie pakowane woreczki suszonej papryki „piri-piri” czy wyborne dżemy. Turyści z poczuciem humoru mogą zaopatrzyć się w powszechnie sprzedawane koszulki z napisem „Pozdrowienia z Portugalii, nie z Hiszpanii”. Warto pamiętać, że sklepy w Portugalii przeważnie czynne są w godzinach od 8:30 do 13 i od 15 do 18.

Najlepszym miejscem na zrobienie zakupów jest dzielnica Baixa w Coimbrze, gdzie przy gwarnej ulicy Rua Ferreira de Borges mieści się wiele sklepów zarówno ekskluzywnych z drogimi towarami, jak mniejszych z bardziej wyszukanymi pamiątkami. Turyści zainteresowani wyrobami porcelanowymi powinni wybrać się do Vista Alegre z licznymi sklepikami oraz fabryką porcelany, w której można nabyć cenne pamiątki.

Jaki czas obowiązuje w Portugalii?
Czas lokalny jest wcześniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do tyłu.

Jak poruszać się po Costa de Prata?
Costa de Prata posiada bardzo dobre połączenia z miejscowościami nadmorskimi, niedaleko których wiodą dobre drogi. Bardzo dobrym pomysłem jest podróżowanie autobusami, gdyż poza niską ceną, ich zaletą są częste połączenia z miejscowościami wypoczynkowymi i dużymi miastami. Przy podróżowaniu koleją warto pamiętać, że stacje często oddalone są znacznie od samych miejscowości.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu by samemu pozwiedzać okolicę. Polskie prawo jazdy jest wszędzie akceptowane, a ceny i wybór aut zależne są od tego, czy wypożyczamy w mieście, czy w niewielkim ośrodku wczasowym.

Jakie plaże są na Costa de Prata?
W miejscowościach turystycznych znajdują się doskonale przygotowane plaże, na których nie ma problemu z wypożyczeniem leżaków i parasoli, a także z wypiciem drinka przy nadmorskim wybrzeżu.

Piaszczyste plaże można znaleźć w większości kurortów, są one bardzo szerokie z drobnym, srebrnym piaskiem, stąd pochodzi nazwa Costa de Prata – „Srebrzyste wybrzeże”. Niektóre z nich są bardzo wietrzne i doskonale nadają się do uprawiania sportów wodnych, głównie surfingu.
Chociaż wspaniałe i piaszczyste plaże ciągną się na całej długości wybrzeża najchętniej odwiedzane są: piaszczyste plaże w Nazare; idealna plaża z najcieplejszą wodą na wybrzeżu dzięki osłaniającej ją zatoce w Sao Martinho do Porto; dwie piaszczyste plaże z dobrymi warunkami do uprawiania sportów wodnych w Peniche; szerokie pasy piaszczystego wybrzeża w Figueira da Foz i wydmowe, piaszczyste wybrzeże przy Praia de Mira.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Portugalii?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlegają ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Portugalii?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Portugalii bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Portugalii tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Na terenie Portugalii bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Lizbonie: www.lizbona.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Portugalskiej
Portugalia, Lizbona, Avenida das Descobertas 2, 1400-092
Tel.: +351 21 3041410
lizbona.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.lizbona.polemb.net

Costa Verde

Lizbona

Madera

Montanhas

Porto

Porto Santo

Wybrzeże Lizbońskie

Portugalia: Alentejo , Algarve , Azory , Costa de Prata , Costa Verde , Lizbona , Madera , Montanhas , Porto , Porto Santo , Wybrzeże Lizbońskie

Wybierz region Alentejo , Algarve , Azory , Costa de Prata , Costa Verde , Lizbona , Madera , Montanhas , Porto , Porto Santo , Wybrzeże Lizbońskie