Kraj Włochy

Stolica: Rzym
Powierzchnia: 301 230 km²
Ludność: 60 418,7 tys
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Napięcie: 220 V
Język: włoski
Wiza: wiza nie jest wymagana

Abruzja

Apulia

Bazylikata

Dolina Aosty

Emilia - Romania

Florencja

Gargano

Jezioro Comer

Jezioro Garda

Jezioro Iseo

Kalabria

Kampania

Lazio

Lombardia

Marche

Mediolan

Moliza

Neapol

Palermo

Piemont

Południowy Tyrol

Riwiera Adriatycka

Rzym

Sardynia

Sycylia

Toskania

Trentino

Umbria

Veneto

Watykan

Wenecja

Wybrzeże Liguryjskie

Błękit bezkresnego morza, słoneczna wybrzeże i bulwary otoczone palmami.

Informacje ogólne

Wczasy spędzone na Wybrzeżu Liguryjskim gwarantują niezapomniane wspomnienia przywołujące na myśl niezwykłą krainę wciśniętą między malownicze góry i błękit bezkresnego morza. Życie na popularnej Riwierze Włoskiej toczy się w ślimaczym tempie, a wylegający się na plażach turyści mają do dyspozycji wiele ciekawych atrakcji urozmaicających urlop, związanych zarówno z aktywnym wypoczynkiem na plażach, jak i zwiedzaniem okolicznych terenów z egzotyczną śródziemnomorską roślinnością oraz gajami oliwnymi i cyprysowymi. Kamyczkowe plaże, przezroczyste morze, a także deptaki otoczone palmami oraz gwarne kurorty symbolizują wybrzeże doskonale nadające się do wypoczynku.

Jednym z powodów obecności tłumów na Wybrzeżu Liguryjskim jest wspaniały klimat śródziemnomorski, niezwykle przyjazny, stworzony przez suchy i gorący wiatr znad Afryki zwany „sirocco”, łagodzony jednocześnie prze wody Morza Śródziemnomorskiego oblewającego Półwysep Apeniński z trzech stron. Liguryjska pogoda jest niezwykle przychylna z powodu położenia regionu między górami i morzem, gdzie temperatury letnie oscylują wokół 28-30°C, a zimowe nie spadają poniżej 10°C. Noce są niezwykle ciepłe, temperatura wody od czerwca do września nie schodzi poniżej 20°C, zaś w maju i październiku utrzymuje się na poziomie 18°. Wybrzeże rozkwita wczesną wiosną i w malowniczej szacie pozostaje aż do jesieni, region jest bowiem silnie nasłoneczniony z największą ilością 12 godzin w lipcu. Klimat sprzyja szczególnie dzieciom i osobom starszym, gdyż nie ma też ekstremalnych temperatur uniemożliwiających wypoczywanie na plażach czy zwiedzanie wspaniałych zabytków.

Wybrzeże Liguryjskie położone jest w północnej-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, u stóp Apeninu Liguryjskiego i dzieli się na zachodnią Riviera di Ponente z długim sznurem hoteli, pięknymi plażami i wspaniałymi kurortami wypoczynkowymi oraz wschodnią Riviera di Levante z urwistym wybrzeżem, gdzie pinie niemal poziomo wyrastają z nadbrzeżnych klifów, a malownicze tereny są niezwykle atrakcyjne dla turystów. Na całym wybrzeżu każdy podróżnik znajdzie coś dla siebie, od znanych, obleganych kurortów przez małe wioski i ruchliwe porty po zaciszne zatoki.

Stolicą urlopowego wybrzeża jest Genua wznosząca się nad morzem jak olbrzymi amfiteatr z eleganckimi kamienicami symbolizującymi schody widowni oraz ogromnym portem będącym sceną z rozgrywającymi się na niej wodnymi spektaklami. Za tym wspaniałym nabrzeżem rozpościera się labirynt średniowiecznych uliczek i zaułków zwanych „caruggi”, wywołujący zachwyt u niejednego turysty. Mieszkańcy liczącego się we Włoszech portu od zawsze żyli z morza, handlu, zdobycznych kolonii, a także z przynoszącego zyski piractwa. Wspaniałe skarby i dobra materialne gromadzone były podczas krucjat i podboju Morza Śródziemnego, a w syndykacie bankowym San Giorgio nawet Krzysztof Kolumb starał się o fundusze dla wsparcia swoich sławnych podróży. W niezwykłym mieście bywali między innymi Fryderyk Chopin i Maria Konopnicka, na podbój świata wypływały z niego historyczne eskapady morskie, a sławę przyniosły huczne obchody na 500-lecie odkryć dokonanych przez Kolumba.

Turystów przyciągają do miasta romantyczne uliczki, po których można spacerować do woli, olśniewające zabytki i egzotyczne sklepiki z wyszukanymi pamiątkami. Obok tętniących życiem zaułków najbardziej rzucają się w oczy Cattedrale di San Lorenzo z niezwykłymi skarbami oraz liczne średniowieczne kościoły z pięknymi San Donato i Santa Maria di Castello na czele, natomiast wykwintne, renesansowe pałace skrywają w swych wnętrzach dzieła sztuki i wyposażenie z czasów świetności miasta przyciągające swoimi morskimi historiami. Na spacer najlepiej wybrać się Via Luccoli, na której można spotkać spacerujących turystów i przesiadujących w barach genueńczyków, warto także podejść pod obszerny budynek dworca Principe, przy którym wnosi się pomnik najsławniejszego obywatela Genui Krzysztofa Kolumba. Można przy tej okazji wstąpić do domu, w którym mieszkał i planował swoje wyprawy niestrudzony podróżnik,  ulokowanego przy Piazza Dante; dziś mieści się tam niewielkie muzeum z ciekawymi eksponatami. Majestatyczna brama Porta Soprana strzeże dostępu do miasta, po jej przekroczeniu oczom zwiedzających ukazują się zdobione budynki, zaskakująco urządzone dziedzińce i liczne fontanny dające strudzonym wędrowcom cień i chłód bijący z tryskającej wody. Średniowieczne podziały wąskich uliczek wprowadziły w ich architekturę maleńkie sklepiki, warsztaty tkackie i piekarnie rozpychające się wśród butików, biur projektantów mody i salonów złotniczych. Niezwykły gwar i wspaniałe zapachy wydobywające się z przytulnych restauracji zachęcają do zapuszczenia się w labirynt zamieszkany przez niezliczoną liczbę kotów. Przepiękną panoramę miasta warto sfotografować ze szczytu Palazzo Rosso lub wybrać się w okolicę serca miasta, czyli starówki i wytwornego Palazzo Ducale, w którym przed wiekami zasiadali dostojni dożowie. Punkt graniczny między starą i nową częścią miasta to Piazza De Ferrari, którego turyści pod żadnym pozorem nie powinni omijać. Jest przede wszystkim miejscem spotkań turystów i wielu genueńczyków oraz wspaniałym placem z budynkami opery, akademią sztuk pięknych, wielką fontanną i pomnikiem Garibaldiego – narodowego bohatera Włoch. Można tam dobrze zjeść i wsłuchać się w morskie historie płynące z ust doświadczonych marynarzy przesiadujących w sympatycznych ogródkach. Te niezwykłe opowieści warto podsumować zwiedzając Porto Antico – stary port handlowy przeżywający obecnie renesans jako przystań dla statków wycieczkowych. Ciekawą atrakcją turystyczną jest także położona nieopodal okazała latarnia morska La Lanterna dumnie pilnująca wejścia do portu. Niezwykłą rozrywkę może zapewnić całej rodzinie największe w Europie Aquarium di Genowa, w którym zgromadzono niezliczoną ilość gatunków zwierząt z delfinami, rekinami i pingwinami na czele, wiele godzin oglądania niezwykłych stworzeń z pewnością będzie  przysłowiową wisienką na genueńskim torcie.  

Ventimiglia – okno liguryjskiego wybrzeża na Francję, znane z uprawy kwiatów, z ciekawym ogrodem botanicznym Giardino Hanbury położonym na malowniczym przylądku, w którym można podziwiać roślinność pochodzącą z pięciu kontynentów. W miasteczku można wypoczywać na białych, piaszczystych plażach, a w wolnym czasie zwiedzać ładny rynek z brukowaną, średniowieczną dzielnicą i ciekawą XI-wieczną katedrę. Przyjemny wypoczynek gwarantują także hotele o różnym standardzie usytuowane w sympatycznej okolicy, z której początek biorą ciekawe szlaki turystyczne.

Bordighera – znany kurort turystyczno-wypoczynkowy, który upodobali sobie szczególnie Anglicy, z okoliczną bujną roślinnością wśród której na pierwszym planie dominują wspaniałe palmy oraz egzotyczny Ogród Winter. Spacery po najdłuższej w rejonie promenadzie „Argentina” będą przerywnikiem w wygrzewaniu się na kamienistej plaży obmywanej przez błękitne, morskie fale z surfującymi na nich aktywnie wypoczywającymi zapaleńcami sportów wodnych.

San Remo – wykwintny i uwielbiany wśród turystów kurort z wytwornym, znanym na całym Wybrzeżu Liguryjskim kąpieliskiem ulokowanym w szerokiej zatoce między dwoma malowniczymi cyplami. Luksusowe hotele goszczą europejską śmietankę spędzającą czas w najlepszym na riwierze kasynie, a przepiękna starówka rozłożona na malowniczym wzgórzu i palmowe aleje przyciągają spragnionych wypoczynku turystów. Urocze wieczory zachęcają do wyjścia na plac Piazza Eroi Sanremesi, którego wielką przestrzeń wypełniają stragany, restauracje i kawiarniane ogródki oraz najważniejszy zabytek miasta katedra San Siro. Po bogatych we wrażenia wizytach w licznych pubach i drink-barach przyjdzie czas na wygrzewanie się na piaszczystych plażach z dostępem do doskonałej bazy sportów wodnych i zwiedzanie przepięknej mariny z setkami łodzi zacumowanych przy malowniczym nabrzeżu.

Santo Stefano al Mare – świetne miejsce na spędzenie urlopu wśród sympatycznych mieszkańców żyjących z turystyki. Chociaż kurort jest niewielki ma w swojej ofercie wiele ciekawych atrakcji, takich jak wspaniałe zabytki w postaci kościoła św. Szczepana oraz przyjemna i piaszczysta plaża Torre będąca świetnym miejscem do uprawiania żeglarstwa, nurkowania, windsurfingu i kite syrfingu.

Porto Maurizio – niewielkie, ale bardzo sprzyjające turystom miasteczko z dobrze zagospodarowanymi, piaszczystymi plażami udostępniającymi szeroki wachlarz sprzętów wypoczynkowych w postaci parasoli i leżaków. Liczne bary przy wspaniałej promenadzie gwarantują smaczne przekąski, natomiast dla zrzucenia zbędnych kalorii warto pomyśleć o popularnych w tej części wybrzeża wycieczkach rowerowych, trekkingu czy jeździe konnej.

Imperia – miejscowość połączona z Porto Maurizio niezwykłym bulwarem zwanym Corso Matteotti, na którym w licznych tawernach, restauracjach i kawiarnianych ogródkach wypoczywający na wczasach letnicy delektują się lampką wybornego wina i podziwiają wspaniałe wybrzeże. W stosunkowo dużym kurorcie znajduje się doskonała baza hotelowa, a dobrze zachowane malownicze i historyczne centrum oraz piękne wille położone wśród zadbanych ogrodów czynią wczasy bardziej atrakcyjnymi. Wypoczywać można na piaszczysto-żwirowej plaży z bogatą ofertą rekreacyjną zachęcającą do kąpieli w promieniach liguryjskiego słońca i  wodach lazurowego morza. Turystom odwiedzającym piękne miasto na długo pozostaje w pamięci spacer wśród okolicznych drzew magnoliowych, różanych pól i plantacji ozdobnych goździków rozciągających się aż po malowniczy horyzont.

Diano Marina – niewielki kurort, w którym można spędzić niezapomniane wakacje wygrzewając się na wspaniałych plażach z drobnym, żółtym piaskiem w otoczeniu wysokich palm, pachnących sosen, oliwek i owoców cytrusowych. Niezapomniane chwile gwarantują także puby z muzyką na żywo i bujające się w śródziemnomorskich rytmach dyskoteki. Aktywni turyści mogą pograć w tenisa, bowling, pojeździć na gokartach czy wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Monako.

San Bartolomeo al Mare – piękne piaszczysto-żwirowe plaże w otoczeniu zabytków, kwiatów i urzekających, śródziemnomorskich krajobrazów to tylko niektóre atuty przyciągające turystów do wspaniałego kurortu z bogatą bazą hotelową i gastronomiczną usytuowaną przy samym wybrzeżu. W trakcie plażowania można z powodzeniem nurkować z maską i uprawiać windsurfing, a po kąpielach słonecznych wybrać się do okolicznych miast na zakupy lub wspaniałą zabawę w licznych dyskotekach.

Andora – piękne piaszczyste plaże oraz kamieniste zatoczki osłonięte od wiatru zapewniają wspaniały wypoczynek. Turyści mogą korzystać z dobrze rozwiniętej bazy turystycznej oraz uprawiać sporty wodne, a także urozmaicać sobie czas przejażdżkami rowerowymi po okolicy.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Laigueglia – tętniący życiem dziennym i nocnym kurort położony w pobliżu Alassio, gwarantujący przyjemną atmosferę kręcącą się wokół malutkich ryneczków, krętych uliczek, kapliczek i kościółków. Wieczorami warto spacerować po gwarnym deptaku, a w ciągu dnia opalać się na długiej plaży z delikatnym piaseczkiem charakterystycznym dla tej części wybrzeża. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z kółek jeździeckich, pola golfowego czy kortów tenisowych, nie będą się również nudzić entuzjaści windsurfingu i żeglarstwa, a dla amatorów pieszych wędrówek niezwykle ciekawy okazać się może spacer do ruin Castello di Andora i pięknego XIII-wiecznego kościoła Santi Giacomo e Filippo, do którego prowadzi niezwykle ciekawa, ale pełna niespodzianek trasa.

Alassio – popularna Riviera dei Olivi, na której plantacje kwiatów ustępują jedynie gajom oliwnym, ograniczona jest 4-kilometrową piaszczystą plażą i wspaniałymi kąpieliskami satysfakcjonującymi najbardziej wybrednych turystów. Śliczna zatoka gwarantuje bezwietrzne plażowanie, a luksusowe hotele zapewniają komfortowy wypoczynek w najlepszych warunkach. Dodatkową atrakcją dla turystów jest ciekawy rezerwat przyrody na okolicznej wysepce Gallinara, na którą można się dostać wynajętą motorówką.

Albenga – z turystycznego punktu widzenia najważniejszym miastem w tej części wybrzeża jest historyczny, rozwijający się przez wieki kurort założony w 181 r. p.n.e. przez Rzymian, dzięki czemu letnicy mogą obecnie podziwiać wspaniałe średniowieczne mury z trzema imponującymi bramami okalającymi Stare Miasto, imponującą katedrę San Michele, jeszcze starszy rzymski akwedukt oraz ruiny amfiteatru. Ciekawe jest także baptysterium z niezwykłym dziesięciobocznym rozwiązaniem architektonicznym oraz dwa muzea prezentujące relikty minionych epok. Na płaskich i piaszczystych plażach można spędzić wiele godzin pływając w błękitnym morzu, zażywając kąpieli słonecznych czy surfując po wzburzonych falach.

Finale Ligure – mała miejscowość wypoczynkowa z hotelami, prywatnymi kwaterami, długą plażą z drobnych kamyczków i obsadzoną palmami promenadą połączoną z siecią handlowych traktów. Kurort składa się z trzech dzielnic –  najciekawsza z nich to otoczona murami stara Finalborgo z krętymi uliczkami i przytulnymi restauracjami. Turyści preferujący aktywny wypoczynek mogą wybrać się na trasy spacerowe w głębi lądu, spróbować swoich sił we wspinaczce górskiej na położonych nieopodal nagich ścianach skalnych lub wypożyczyć rower i w ten sposób zwiedzić malowniczą okolicę z trzema godnymi uwagi zamkami.

Pietra Ligure – kurort jest wyszukanym celem turystycznym z pięknym, historycznym centrum oraz typowymi, wąskimi uliczkami zachęcającymi do spacerów i przesiadywania w uroczych kawiarenkach. Na uwagę zasługuje zamek na skalistym zboczu i zabytkowe Sanktuarium della Madonna del Soccorso przyciągające turystów imponującą architekturą. Chlubą miasteczka jest dobrze zagospodarowana piaszczysta plaża, na której można wygrzewać się do woli, a wspaniały wypoczynek urozmaica dodatkowo szeroki wachlarz ofert wypożyczalni sprzętu wodnego niepozwalający na nudę. Miejscem spotkań jest szeroka, ocieniona palmami promenada przyciągająca wieczorami szukających rozrywki spacerowiczów.

Savona – do kurortu warto przyjechać ze względu na ciekawe zabytki i dogodne warunki turystyczne sprawiające, że wypoczynek w tym miejscu z pewnością będzie należał do udanych. Savona słynie z wież obronnych oraz twierdz powiązanych losami z historią miasta. Najciekawsza jest górująca nad miastem twierdza Priamar wzniesiona przez Genueńczyków oraz katedra dell Assunta z licznymi dziełami sztuki w środku. Turyści lubiący wypoczywać na plażach relaksują się przeważnie we wszystkich zakątkach żwirowej plaży miejskiej wyposażonej w rzędy leżaków i chroniących przed słońcem parasoli. Widok na lazurowe morze uprzyjemnia spacery po pięknym deptaku, warto wybrać się także statkiem rejsowym na pełną wrażeń morską wyprawę. Prawdziwe cappuccino koniecznie trzeba wypić w przytulnej kafejce schowanej na głównej ulicy starego miasta Via Paleocapa podziwiając jednocześnie kolorowe kamieniczki w zwartej zabudowie z drewnianymi okiennicami.

Celle Ligure – kurort łączy w sobie wszystko co najcenniejsze w śródziemnomorskich miejscowościach wypoczynkowych: charakter rybackiej wioski z ciekawą zabudową, bazę turystyczną z hotelami, restauracjami i centrami handlowymi oraz doskonałe piaskowe i żwirowe plaże połączone wspaniałą promenadą – atrakcją wieczornych spacerów.

Nervi – wspaniały kurort położony w sąsiedztwie Genui z przyjemnym parkiem Parco di Villa Serra, w którym w sierpniu wyświetla się filmy pod gołym niebem. Niezapomnianą atrakcją jest spacer po romantycznej promenadzie prowadzącej wokół urwisk przylądka Sant'Ilario. W wolnym czasie dobrze jest powygrzewać się na kamyczkowej plaży, ale Nervi jest także znanym ośrodkiem sanatoryjnym, do którego można zawitać zimą. Kurort otoczony jest gajami oliwkowymi, drzewami pomarańczowymi i cytrynowymi dodającymi mu uroku szczególnie latem, tym bardziej że niezapomniane widoki można podziwiać z malowniczego nadmorskiego klifu.

Camogli – mała miejscowość wypoczynkowa z kamienistą plażą położoną blisko centrum oraz ważnym historycznie portem z którego obecnie wypływają promy na romantyczne, nocne rejsy oraz w celach rekreacyjnych do okolicznych kurortów.

Portofino – niewielka, nadmorska osada o niebywałym uroku od wielu lat przyciąga nie tylko sławnych aktorów i artystów, ale także pragnących wypoczywać w ich towarzystwie turystów. Zachwyca już sama okolica schowana w przepięknej zatoczce z kołyszącymi się na wodzie luksusowymi łodziami, okolonej zboczami malowniczych gór z egzotyczną roślinnością, gajami oliwnymi i cyprysami. Poza wykwintnymi restauracjami o najwyższej klasie nie brakuje licznych atrakcji turystycznych jak chociażby szlak zabytków, na którego trasie znajdują się kościół San Giorgio – według legendy mają spoczywać w nim relikwie św. Jerzego oraz zamek Castello Brown znany z organizacji światowych wystaw sztuki i fotografii. Zwieńczeniem pełnej wrażeń wędrówki będzie z pewnością wizyta w Faro – latarni morskiej położonej na końcu malowniczego przylądka. Okolica kurortu słynie z niezwykłych szlaków spacerowych i ścieżek widokowych po pobliskich wioskach. Najlepszym miejsce kąpielowym jest położona nieopodal zatoczka w Paraggi z prowadzącą do niej malowniczą drogą wykutą w skale.    

Rapallo – niezwykły i rozbudowany kurort słynący z restauracji i luksusowych hoteli wznoszących się wokół malowniczej zatoki inspirującej przed laty wielkich pisarzy i malarzy. Rapallo w odróżnieniu od innych kurortów żyje własnym rytmem turystycznym, szczególnie wieczorami warto wybrać się na tańce do Club Magic Moment czy Privilege. Ruch turystyczny koncentruje się za kamienną Bramą Solną przy której często odbywają się ciekawe targi i rozkładają bazary z pamiątkami regionalnymi. Spacerując po brukowanych uliczkach starówki nie sposób przeoczyć XVI-wiecznego zamku mającego w przeszłości odstraszać piratów czy wspaniałej przystani z zacumowanymi ekskluzywnymi łodziami. Niezwykłą okoliczną atrakcją jest przejażdżka kolejką linową dojeżdżającą do Santuario di Montallegro położonego na malowniczej górze, z której widoki na stromą dolinę i zatokę na długo pozostaną w pamięci. Kamieniste nabrzeże w Rapallo raczej nie nadaje się do wymarzonych kąpieli, dlatego turyści często wybierają się na półwysep Portofino lub w stronę Chiavari.

Cinque Terre – rozciągająca się w malowniczej okolicy, uchodząca za „raj na ziemi” część wybrzeża z przywierającymi do skalnego wybrzeża kurortami Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Wzdłuż morza prowadzą wspaniałe szlaki spacerowe zapewniające wiele godzin widokowo pięknych wędrówek, wieczorami nie można się nudzić dzięki wspaniałym restauracjom i dyskotekom czy tawernom serwującym lokalny trunek, którym właśnie jest Cinque Terre – najlepsze białe wino Wybrzeża Liguryjskiego. W kurortach można nie tylko wypoczywać na piaszczystych lub kamienistych plażach położonych wśród skalnych urwisk, ale także aktywnie spędzać czas na zwiedzaniu niekończących się zabytków, z których Cinque Terre słynie.

La Spezia – malowniczy zakątek wychwalali w swoich wierszach liczni poeci, panuje życzliwa i przyjazna atmosfera, a morski klimat o historycznych tradycjach podkreśla port handlowy i wojskowy. Miasto jest także sławne dzięki Museo Amedeo z najpiękniejszą na Wybrzeżu Liguryjskim kolekcją sztuki średniowiecznej i renesansowej. Turyści nie popadną w nudę dzięki licznym zamkom ulokowanym na okolicznych wzgórzach, które idealnie nadają się do zwiedzania po wielu godzinach spędzonych na piaszczystych plażach. Spacer po Viale Mazzini – głównej promenadzie, uświetniony wizytą w przytulnej, ale gwarnej tawernie zaprowadzi wczasowiczów pod białą wieżę Cattedrale Cristo Re z górskim krajobrazem w tle. Turystów wabią także bujne ogrody miejskie, w których cień zapewni schronienie przed ostrym słońcem, a z nich już niedaleko do katedry Santa Maria Assunta i targu z regionalnymi niespodziankami.

Kuchnia

Świętowanie życia to we Włoszech nic innego jak spożywanie posiłków i picie zacnych trunków. O włoskiej kuchni mówi się, że jest jedną z najlepszych kuchni na świecie, stąd jej wielka popularność w wielu krajach, gdzie lokale z włoskim jedzeniem można spotkać praktycznie na każdym rogu ulicy, a włoskie nazwy własne nie są już tak obce i na dobre zadomowiły się w powszechnym słownictwie. Spaghetti, pizza, ravioli czy lasagna to potrawy, które na stałe zagościły też na stole niejednego domu. Nie tylko takie menu jest domeną wyśmienitej kuchni, w której dominują świeże owoce, zioła, ryby i jarzyny stosowane od wieków przez włoskich kucharzy należące do zdrowej diety, której nie zaszkodzi nawet mały dodatek oliwy.

Kuchnia włoska to również wpływy innych kuchni pozostawiające swój ślad dzięki bogatej historii, wyraźnie dominują wpływy francuskie, austriackie czy greckie, chociaż wielu Włochów uważa, że właśnie domowe jedzenie jest tym najbardziej wartościowym.

Włosi mają silnie zakorzenione tradycje kulinarne, przez co spożywanie posiłków jest prawdziwym, często bardzo długim, ale jakże smakowitym rytuałem. Obowiązkowe śniadanie prima calzione nie może obejść się bez cappuccino oraz brioche lub cornetto – miękkiej bułki francuskiej nadziewanej dżemem, kremem czy czekoladą, taki posiłek można spokojnie skonsumować stojąc przy barowej ladzie. Jeżeli ktoś zgłodnieje od razu sięga po panini – wielkie kanapki składające się z bagietki przełożonej kiełbasą, serem i różnorodnymi dodatkami, w zależności od gustu. Bary z takimi kanapkami zwane paninoteca to standardowy obrazek większych miast, zamawia się zwykle tramezzini – gotowe kanapki z białego chleba z różnymi dodatkami lub gorące toste z serem lub szynką i pomidorem. Przed południem najlepiej zamówić coś na wynos w barze tavola calda, wszędzie można też kupić pojedyncze kawałki pizzy. Zapiekanki focacce obłożone serem lub pomidorem ze szpinakiem, wątróbką lub mięsem spotykane są na targach, tak samo jak popularne suppli – zapiekane kule ryżu wypełnione farszem mięsnym.

Obiad – pranzo – zazwyczaj zaczyna się od antipasto – przystawki (mogą nią być surowa szynka prosciutto, gotowana cotto lub wędzona crudo z serem mozzarella) po której następuje kulinarna celebracja zupy, risotto lub dania z makaronem zwanych ogólnie il primo, następnie ryba lub mięso, ser, świeże owoce, czyli il secondo i na koniec kawa. Pochłonięcie wszystkich dań zalecane jest wyłącznie turystom z nadmiernym apetytem.

Contorni – sałatki lub warzywa można zamawiać i spożywać osobno, w każdej restauracji można dostać też makaron z sosem pomidorowym – pomodoro lub mięsnym – al ragu, różne pasty, spaghetti z sosem bolońskim lub napoli, risotto czy też tortelini – pierożki z nadzieniem mięsnym lub serowym.

Przebywając na wczasach we Włoszech nie wypada przejść obojętnie obok lodów włoskich – gelato – cieszących się popularnością nie tylko w tym kraju. Lody w wafelku – un cono – można kupić dosłownie wszędzie, a najlepsze gelaterie przyciągają tłumy smakoszy tego cudownego i orzeźwiającego daru niebios. Raj dla podniebienia najlepiej testować w lodziarniach wyrabiających lody na miejscu, zwanych Produzione Propria.

Niezwykle smaczne są chleby wyrabiane w małych piekarniach, Włosi sceptycznie podchodzą do masowych wyrobów artykułów spożywczych, dlatego ich kuchnia ma tak wysublimowany smak, niemniej sery takie jak Bel Paese, Gorgonzola czy Taleggio produkowane są już przez większych producentów.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Cokolwiek nie mówić o pizzy we Włoszech, skąd się wywodzi, smakuje wyjątkowo, inaczej niż w innych krajach szczycących się jej podawaniem. Pieczona w piecach opalanych drewnem – forno a legna – podawana jest w sposób tradycyjny, na cienkim cieście bez zbędnych udziwnień, które weszły do mody, gdy to smakowite danie stało się powszechne. Pizzerie mogą mieć różny charakter, ale w tych najprawdziwszych można kupić wyłącznie pizzę, napoje i piwo. Obecnie żaden Włoch nie byłby w stanie zliczyć ile gatunków pizzy może zaoferować przeciętna restauracja.

Stołować można się także w „spaghetteriach” oferujących proste dania mączne i makarony spaghetti najwyższej klasy z całym wachlarzem sosów lub w „osteriach” – specjalizujących się w domowych kulinariach restauracjo-pubach.

Spacerując po włoskich ulicach bardzo często można poczuć aromat świeżo parzonej kawy. Humor można poprawić sobie espresso, caffe lungo – z większą ilością wody, Americano – z domieszką alkoholu, macchiato – podawaną z małą ilością mleka lub caffe late – przypominającą polską białą kawę.

Za Alla spina – piwo z beczki – mogą zabrać się wszyscy miłośnicy tego wspaniałego napoju; popularne piwa to Moretti, Peroni i Dreher, natomiast wódka grappa to mocniejszy trunek pochodzący z Bassano di Grappa w Wenecji Euganejskiej, a za najlepsze włoskie brandy uchodzi Stock. Także wina mają swoje wzmocnione wersje w postaci Martini, Cinzano czy Campari, natomiast po obiedzie dobrze smakuje gorzki drink Amaro lub Amaretto – słodszy z intensywnym smakiem migdałów. Ciekawym doświadczeniem może być skosztowanie gęstej, podpalanej, słodkiej, anyżowej mieszanki z ziarnkiem kawy – Sambuki, w każdym barze można zamówić też Strega – żółty, słodki likier o ziołowo-szafranowym smaku. Włosi popisują się także szerokim wachlarzem win, najlepiej smakują Soaves, Valpolicella i Chianti, w końcu włoskie wina zmieniają każdy posiłek i spotkanie rodzinne w przyjemne wydarzenie towarzyskie. We Włoszech ze względu na klimat uprawia się najwięcej odmian winorośli i produkuje najwięcej wina, niż w jakimkolwiek innym kraju. Każdy region ma swoje specyfiki, głębią smaku wyróżniają się Recioto Amarone i Recioto Amabile robione z suszonych winogron, czołowi producenci to Allegrini, Antinori, Clerico, Bruno Giacosa czy Angelo Gala. Warto zapamiętać takie słowa jak wino czerwone – rosso, białe – bianco i różowe – rose lub rosato, żeby później nie mieć problemu w restauracji z doborem ulubionego bukietu.

Istotne we włoskiej kuchni jest pewne rozróżnienie polegające na przykład na tym, że mieszkańcy północy jedzą pasta – makaron w kształcie wstążek, natomiast południowcy spożywają rurki. Północ słynie z makaronów zrobionych z jajek, często podawane są alla Bolognese – z klasycznym sosem, z chudą cielęciną i pomidorami, przyprawionym marchewką, selerem i prosciutto, natomiast klasyczny południowy makaron produkowany jest masowo i podawany z sosem napoletana, na bazie wieprzowiny. Takich podziałów jest wiele i można je zauważyć w różnych odmianach regionalnych, których we Włoszech nie brakuje.

Jeżeli chodzi o kuchnię mieszkańcy Wybrzeża Liguryjskiego należą raczej do tradycjonalistów, niemniej jednak zwiedzając regionalne tawerny można trafić na wyszukane przysmaki związane z nadmorskim położeniem. Niejedna restauracja serwuje przepyszne sardynki, makrele, nadziewane sardele, tuńczyka, włócznika czy cappon magro – potrawę składającą się z różnych rodzajów ryb i owoców morza oraz tradycyjną zupę rybną burrida. Przebywając na wczasach na Wybrzeżu Liguryjskim nie sposób przejść obojętnie obok pesto – sosu produkowanego z bazylii, orzeszków pinii, czosnku i ostrego sera. W wielu restauracjach zajadać się można wspaniałymi owocami morza, na przykład małżami, homarami, ośmiornicami i mięczakami. Wyśmienita jest carpione – ryba w marynacie z olejem i ziołami czy rosół z kałamarnicy – burrida di seppie. W trakcie spacerów po promenadach naszpikowanych tawernami w powietrzu unosi się zapach solonego dorsza bacala i suszonego na powietrzu sztokfisza. Jeżeli ktoś nie przepada za rybami może skosztować regionalnej, faszerowanej na zimno cielęciny – cima alla genovese lub zapiekanki z sera, jajek i szpinaku – torta pasqualina. Po tak smakowitych daniach koniecznie trzeba sięgnąć po orzeźwiające wino Pigato z Albengi czy Vermentino z Imperi lub zakochać się w czerwonym Rossese di Dolceacqua.

Obyczaje

Włochy można scharakteryzować krótko: pizza, telewizja, fiat i piłka nożna, natomiast typowego Włocha rozpoznaje się po urodzie, krzykliwości, gadatliwości i wiecznym uśmiechu. Współczesna Italia pełna jest kulturowych paradoksów, które bardzo często można zauważyć wypoczywając w tej zadziwiającej i pięknej krainie. Powszechnie uważa się, że Włochy to mieszanka zamieszkujących je wielkich rodzin ideologicznych, politycznych i zawodowych. Rodzina jest niezwykle ważna i każda dąży do swojej suwerenności, można to zauważyć w bezpośrednich kontaktach z tymi impulsywnymi, ale bardzo przemiłymi i pogodnymi ludźmi. System społeczny jest nieco urozmaicony, niemniej różnice są mało widoczne i polegają na przykład na tym, że marchesi, czyli markizowie są biznesmenami, niektóre klany liczą się w bankowości, a inne rodziny odnoszą sukcesy w produkcji wina. Są też klasy średnie, czyli borghesi i contadini – rolnicy, którzy także tworzą rozpoznawalne grupy. Wszystkich łączy jednak narodowe motto: fatta la legge, trovato l'inganno – czyli po uchwaleniu prawa znajdzie się sposób, aby je obejść.

Włosi mają jeszcze jedną cechę, są niezwykle dumni ze swej bogatej historii i kultury, gdyż mają więcej zabytków niż w jakimkolwiek innym kraju wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, przez co Półwysep Apeniński jest tak tłumnie odwiedzany przez turystów. Dużą rolę w życiu religijnym odgrywa Watykan, a celebrowanie katolickich sakramentów począwszy od chrztu, przez Pierwszą Komunię, obrzędy zaślubin po pogrzeb jest we Włoszech nadal widoczne. Największe uroczystości odbywają się podczas Wielkanocy, kiedy liczne procesje przemierzają ulice miast, Bożego Narodzenia i dnia Wszystkich Świętych. Silne jest także poczucie przynależności do rodziny, miasta i przede wszystkim klubu piłkarskiego czy też własnego domu, można to zauważyć podczas bezpośredniej rozmowy z tymi przemiłymi ludźmi.

Dobrem narodowym, z którego słyną Włochy jest piłka nożna obecna w każdej sferze życia publicznego i społecznego. Narodowość jest pojęciem abstrakcyjnym, ale kiedy pojawia się football lub kuchnia, to już w grę wchodzi umiłowanie do własnego miasta i tradycji. Nazwy włoskich klubów piłkarskich zna chyba każdy niezależnie od tego czy interesuje się footballem, czy nie. Rywalizacja w tej dziedzinie podobna jest do innej „obsesji” narodowej czyli opery i bardzo często ma uwarunkowania regionalne, które łatwo można zauważyć przemieszczając się z północy na południe. Najważniejsza jest miłość do różnego rodzaju widowisk, pokazów i rytuałów, niezależnie w którym miejscu Włoch mają one miejsce, dzięki temu podkreślana jest wartość życia towarzyskiego, prostoty i przyjemności.

Każdy turysta odwiedzający Włochy musi przekonać się czym jest passeggiata, czyli rytuał wieczornego spaceru, randki z pogawędką, flirtem lub nawet plotkowaniem między znajomymi. Na ulicach włoskich miast często można spotkać grupki nie tylko młodych ludzi oddających się esencji włoskiej towarzyskości. Z Włoch wywodzą się właśnie Święto Zakochanych – Walentynki, znane już w starożytności.

We Włoszech do osób młodszych lub rówieśników na powitanie i pożegnanie wystarczy powiedzieć ciao – cześć, natomiast do osób starszych piacere – coś na zasadzie „miło cię spotkać”, buongiorno – dzień dobry lub buonasera – dobry wieczór. Na pożegnanie wystarczy rzucić arrivederci – do widzenia. Po Włochach już po pierwszym kontakcie widać, że są przyjaźnie nastawieni, gdyż żywiołowo padają sobie w ramiona i przyjaźnie się całują. Włosi uwielbiają także komplementy, więc dobrze jest im powiedzieć czasami coś miłego, choćby dotyczącego zdrowego stylu życia, urody lub dobrego wychowania.

Prawdziwym zwyczajem jest we Włoszech picie mezzo – półtoralitrowej karafki winą będącej uzupełnieniem do posiłków, w obyczajowości Włochów picie wina leży w tradycji, niemniej jednak zbyt nadmierne korzystanie z tego trunku nie leży w dobrym tonie.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Obiady zwykle jada się w restauracjach o nazwie trattoria lub po prostu ristorante. Warto pamiętać o rachunku – il conto i dokładnym sprawdzeniu jego listy, gdyż w wielu restauracjach od każdej osoby pobierana jest dodatkowa opłata za nakrycie coperto, a szczegółowy spis zamówionych dań można sprawdzić prosząc o ricevutę – szczegółowy rachunek. Oprócz coperto pobiera się też dodatkową opłatę za obsługę servizo i jeśli nie jest ona wliczona w rachunek przyjmuje się, że wynosi około 10% kwoty do zapłacenia.

Turyści wybierający się do Włoch powinni mieć na uwadze, że tak samo jak w Grecji czy Hiszpanii normalnością jest popołudniowa sjesta, kiedy zamykane są sklepy, urzędy i instytucje, na zatłoczonych zwykle ulicach pozostają pojedynczy ludzie, a wszyscy udają się na zasłużony wypoczynek lub bardzo często krótką drzemkę. Podobnie nie należy się dziwić, że dla Włochów najważniejszym wydarzeniem dnia w tym czasie może być spożywanie posiłków, kiedy wszyscy wybierają się na obiad i zostawiają miejsca pracy.

Zwiedzanie kościołów i innych zabytków nie jest mile widziane w koszulkach bez rękawów, krótkich spódniczkach i krótkich spodenkach, dlatego w niektórych świątyniach można dostać jakieś ubranie na wierzchnie okrycie ciała.

Jeżeli turysta chce skorzystać z taksówki powinien znaleźć jeden z postojów, gdyż we Włoszech nie zatrzymuje się taksówek na ulicach.

Włosi z północy kraju są bardziej powściągliwi od mieszkańców południa, niemniej chętnie odpowiadają na pytania, udzielają pomocy, zawsze też poświęcą czas, żeby opowiedzieć zbłąkanemu turyście o mało znanym fakcie z życia historycznej postaci lub przedstawić swoją opinię na jej temat.

Aktywny wypoczynek

Zaletą Włoch jest niezwykle długa linia brzegowa oraz wiele regionów z pięknymi jeziorami, co służy niezwykłej popularności w uprawianiu żeglarstwa i windsurfingu. Wiele regionów ma wspaniałe warunki do nurkowania zarówno z akwalungiem jak i z maską w płetwach. Można zapisać się do wielu szkółek nurkowania, chyba że ktoś ma odpowiednie uprawnienia i na własną rękę może wypuścić się bezkresne głębiny. Na Wybrzeżu Liguryjskim są długie i piaszczyste plaże sprzyjające idealnym warunkom do uprawiania sportów wodnych, w większych kurortach znajduje się szeroki wachlarz ofert wypożyczalni sprzętu wodnego, motorówek, skuterów i jachtów. 

Uprawianie sportów wodnych nie ogranicza się jedynie do wybrzeża, można wybrać się na podnoszące adrenalinę spływy kajakowe i pontonowe, zarówno po spokojniejszych rzekach, jak i górskich, rwących potokach.

Latem panują także dogodne warunki do odbywania pieszych wędrówek po regionach górskich, gdzie w większości kurortów dostępne są mapy ze szlakami. Mniej męczące od wspinaczki są wycieczki rowerowe, zarówno w górach, jak i na wybrzeżu, gdzie przygotowano wiele świetnych tras.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Dodatkową atrakcją na aktywne spędzenie wolnego czasu jest obecność wielu starych winnic dająca możliwość poznania procesu wytwarzania najlepszych win pochodzących z tego regionu.

Piłka nożna ma miliony zwolenników na całym świecie, we Włoszech można tej wyśmienitej dyscyplinie sportu zarówno kibicować i jak i praktykować na licznie przygotowanych do tego boiskach piłkarskich. Wśród innych sportów popularne są także jazda konna, koszykówka, baseball i football amerykański. Wielu fanów mają także liczne i emocjonujące wyścigi samochodowe oraz Giro d'Italia – prestiżowe wydarzenie międzynarodowe przyciągające miłośników czynnego kolarstwa.

Wycieczki Fakultatywne

Cremona – warto odwiedzić urokliwe miasto znane z wyrobu skrzypiec i targowego charakteru, w którym odbywają się wspaniałe koncerty muzyki klasycznej. Niezapomnianym może być spacer po krętych ulicach starówki i zwiedzanie skupiających się wokół niej zabytków. Średniowieczne serce miasta Piazza del Comune przyciąga swoim urokiem oraz zabudową z czerwonej cegły, ozdobioną wieżyczkami i wspaniałymi arkadami. Wrażenie robi najwyższa w średniowiecznych Włoszech dzwonnica połączona loggią z katedrą prezentującą mieszaninę różnych stylów, ciekawe jest także znajdujące się koło niej baptysterium, a wizytę w mieście powinny uświetnić odwiedziny w Museo Stradivariano z pokaźną kolekcją cennych i zabytkowych skrzypiec. Turyści czujący klimat muzyki klasycznej powinni wziąć udział w warsztatach gry na tym pięknym instrumencie.

Werona – wspaniałe miasto mające do zaoferowania turystom wiele atrakcji w postaci okazałych rzymskich zabytków i ciekawych historii. Zachwyt budzi średniowieczna zabudowa powstała z wydobywanego w okolicy różowego marmuru, którego poświata przypomina blask zachodzącego słońca. Pierwszą osadę rzymską założono w tym miejscu ze względu na przecinające się szlaki handlowe prowadzące na północ, później utworzono z niej państwo-miasto najprężniej rozwijające się w XIII w. za czasów Scaligerich, za których panowania powstało wiele pięknych budynków. Po epizodzie austriackim  Werona trafiła z powrotem do Włoch i stała się najzamożniejszym włoskim miastem. Najważniejszym zabytkiem, którego wręcz nie można przegapić jest Arena pochodząca z I w. zachwycająca godnym podziwu stanem, nadal funkcjonująca jako centrum odbywających się tam spektakli, dodatkowo urzekająca wspaniałym widokiem na miasto z najwyżej położonych rzędów siedzeń. Wielu spacerowiczów robiących zakupy, rozmawiających i popijających zacne wina można spotkać na Piazza Bra. Jeżeli ktoś ma zapas czasu może się do nich dołączyć lub udać  na Via Mazzini, gdzie można w niewielkich sklepikach i butikach znaleźć cenne pamiątki. Prawdziwy ruch turystyczny odbywa się w sercu miasta na placu Piazza delle Erbe otoczonym licznymi pałacami i wieżami zachwycającymi swoją różnorodnością i kunsztem wykonania. Najbardziej wyrafinowane włoskie grobowce należące do rodu Scaligerich znajdują się przed małym kościółkiem Santa Maria Antica skąd można podejść do imponującego i największego kościoła w Weronie Sant'Anastasia, który powinien zainteresować miłośników gotyku. Krokiem spacerowym warto się przemieścić w okolice katedry z ciekawymi malowidłami oraz Porta dei Borsari – budowli, która wywarła wielki wpływ na architektów renesansu. Samo pokonanie labiryntów sal, dziedzińców i pasaży w twierdzy Castelvecchio jest pasjonujące, nie wspominając o bogactwie znajdujących się w niej imponujących eksponatów muzealnych. Niezapomnianym jest również spacer bulwarami wzdłuż wybrzeża rzeki Adygi, w trakcie którego można także zobaczyć wspaniałą Basilica di San Zeno Maggiore, Teatro Romano z I w. p.n.e., w którym do dzisiaj wystawia się sztuki Szekspira, w tym  najbardziej znaną Romeo i Julia. Za jedną z liczących się pereł miasta uchodzi kościół Sanata Maria in Organo z niezwykłym chórem wykonanym z mistrzowską dbałością o szczegóły.

Pegli – urocza miejscowość położona na zachód od Genui, w której można podziwiać romantyczną Ville Durazzo-Pallavicini otoczoną prześlicznymi ogrodami oraz niezwykłe Museo Civico di Archeologia Ligure z imponującą kolekcją przedmiotów wydobytych z grobowców w jaskiniach, a także główną atrakcję jaką jest szkielet księcia z koroną z muszli morskich.

Jaskinie Toirano – nieopodal Albengi w pięknie zachowanej, średniowiecznej wiosce Borghetto Santo Spirito można zwiedzić ciekawy kompleks trzech jaskiń zamieszkanych przed wiekami przez niedźwiedzie i pierwotnych ludzi. W jednej z grot powstało z zamierzchłych czasach sanktuarium św. Łucji – pielgrzymowali do niego wierni wierzący w uzdrowicielską moc wody z jaskiń, która przywracała ślepcom wzrok.

Monako – doceniane przez przedstawicieli świata biznesu wspaniałe miasto-państwo, które może być celem krótkiej wyprawy turystycznej, chyba że turyści o zasobniejszych portfelach mają ochotę zniknąć na całą noc w którymś z wielu kasyn rozsławiających Księstwo Monaco na świecie. Niewielkie, graniczące z Francją państwo-miasto pozostaje od lat w rękach dynastii Grimaldich, przyciąga turystów zainteresowanych średniowiecznymi kamieniczkami, wąskimi uliczkami oraz kilkoma ciekawymi zabytkami. W starszej części miasta nie powinno zabraknąć czasu na obejrzenie Placu Pałacowego i Pałacu Książęcego. Rodzina Grimaldich już w 1215 r. wybudowała przepiękną twierdzę obronną przekształconą później w pałac do którego wchodzi się przez monumentalną bramę. Wspaniałe komnaty i sale można zwiedzać tylko podczas nieobecności Księcia Monako, dla turystów udostępniono ich 15, a spacer po przecudownych wnętrzach może śnić się później niejednemu podróżnikowi spragnionemu luksusu. Atrakcje turystyczne to także niezwykłe kolekcje przedmiotów związanych z dynastią, wspaniałe armaty zdobiące pałac, a także rytuał zmiany warty mający widowiskowy charakter (codziennie o godz. 11:55). Spacer po Monako powinien obejmować również neoromańską katedrę Saint Nicolas z grobowcem poświęconym tragicznie zmarłej księżnej Grace Kelly czy też położone na skalistym wybrzeżu Muzeum Oceanograficzne im. J.Y. Cousteau, w którym można zobaczyć różnorodne gatunki ryb oraz interesujące filmy poświęcone badaniom naukowym i wyprawom księcia Alberta I. Oszałamiającą atrakcją, bez której Monako praktycznie by nie istniało, jest słynna dzielnica Monte Carlo znana z kasyn oraz prestiżowych wyścigów Formuły 1 i Rajdu Monte Carlo. Jeżeli ktoś chce wygrać przyzwoitą sumkę w pokera powinien zaglądnąć do centrum rozrywek i gier, czyli kasyna zaprojektowanego przez twórcę paryskiej opery, choć przeciętny turysta może zagrać w Black Jacka tylko w tzw. sali amerykańskiej, gdyż do pozostałych potrzebne są specjalne zaproszenia. Warto zajrzeć także do Ogrodu Egzotycznego z tajemniczą Grotą Obserwatorium i wspaniałymi egzotycznymi roślinami z całego świata. Po pełnym wrażeń dniu na drinka warto zajść do jednej z tawern w osławionej „zatoce aniołów” i podziwiać luksusowe jachty kołyszące się na błękitnej wodzie.

Nicea – atrakcyjna enklawa Francji z królującym przez większość roku słońcem przyciąga turystów zaprawionych w spacerach oraz leniuchów pragnących powygrzewać się na pięknych plażach Lazurowego Wybrzeża. Początki miasta były związane z greckimi żeglarzami, którzy po licznych wojnach założyli miasto Nikaia oznaczające „zwycięstwo”. Grecy nie zamieszkali na tych terenach zbyt długo, gdyż osada szybko przeszła pod panowanie Rzymian, później książąt prowansalskich, a także Anglików i Rosjan. Częste okupacje francuskie sprawiły, że ostatecznie opuściła tereny Królestwa Sardynii i wraz z rozwojem stała się miastem turystycznym. Każdy turysta odwiedzający miasto zachwyci się Promenade des Anglais – spacerowym bulwarem wysadzonym palmami upiększającym i tak niezwykłą „zatokę aniołów” z wspaniałą miejską plażą, na którą warto zajrzeć w upalny dzień. Budującą będzie wycieczka na plac Massena znany z wielu najpiękniejszych widokówek, ze starymi arkadowymi kamieniczkami utrzymanymi w kolorystyce ochry, fontannami i restauracjami, w których można dobrze zjeść. Spacerowy szlak nie omija Vieux Nice – najstarszej dzielnicy pełnej krętych uliczek i rzucających się w oczy domków, wśród których można chodzić godzinami. Uwagę spacerowiczów przyciąga także Cathedrale Ste-Reparate z kopułą pokrytą kolorowymi dachówkami oraz okoliczne kościoły na stałe wtapiające się w nicejski krajobraz. Nie sposób przejść obojętnie obok wzgórza zamkowego La Colline du Chateau z resztkami dawnego zamku i katedry, to nie koniec atrakcji w tym miejscu, gdyż po trudzie wspinaczki wypada odpocząć w prześlicznym parku kwiatowym ze sztucznym wodospadem. Po zwiedzeniu pałaców Saneckiego i Lascaris koniecznie trzeba nabyć miejscowy przysmak „pisaladiere” – cienki placek z cebulą, oliwkami i anchois (sardelą). Wielu turystów niestrudzonych wędrówkami po mieście docenia także wizyty w licznych muzeach, których w Nicei nie brakuje, a znajdujące się w nich kolekcje malarskie prezentują sztukę na najwyższym poziomie.

Cannes – jeżeli ktoś ma okazję podróżować po Lazurowym Wybrzeżu koniecznie musi zaglądnąć do najwspanialszego kurortu w tej części Francji, cenionego przez wielu turystów za kosmopolityczny charakter, sławę zdobytą dzięki Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu oraz bogate życie nocne. Wystarczy przespacerować się po wybrzeżu, żeby zauroczyć się pięknymi przystaniami, zatokami i promenadą biegnącą wzdłuż słonecznej plaży. Wspaniały nastrój miasta podkreślają także malownicze wzgórza Le Suquet rysujące się za luksusowymi hotelami, z których każdy ma własną plaże, niemniej spragnieni kąpieli morskich turyści mogą także skorzystać z piaszczystych plaż koło Palais des Festivals, ogólnodostępne plaże ciągną się również przez kilka kilometrów wzdłuż doniosłych bulwarów Jean Hibert i de Midi. Po kąpielach w lazurowym morzu warto pospacerować po La Croisette biegnącej wzdłuż portu, z którego wypływają luksusowe jachty aż do ekskluzywnego kasyna zdobiącego Palm Beach. Połączenie luksusu i przepychu przeplata się z z nadmorskim klimatem, piaszczystymi plażami i wąskimi uliczkami starego miasta. Cannes to inaczej „trzcina” rosnąca zresztą w okolicach miasta, które jeszcze w XIX w. było zwykłą wsią, rozwinęło się dopiero w 1946 wraz z pierwszym festiwalem filmowym goszczącym najznamienitsze gwiazdy związane z filmem, sztuką i show-biznesem. Oprócz wspaniałych bulwarów turyści przyjeżdżający do miasta z krótką wizytą mogą podziwiać także zabytkową część z średniowiecznym zamkiem, kościołem Notre-Dame-de-I'Esperans czy kilkanaście muzeów i galerii związanych lokalną historią i sztuką. Film rządzi miastem w maju, natomiast Cannes Lions – festiwal filmów reklamowych w czerwcu, a turyści niemalże przez cały sezon letni. Życie nocne, rewie mody na nadmorskich bulwarach i wspaniałe restauracje, w których można poczuć się jak gwiazda filmowa to kuszące propozycje. Nie zaszkodzi także wstąpić na drinka do najstarszego klubu w Cennes Janes Club czy trafić na Roberta de Niro w restauracji Le Fouquet's.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

San Marino – głównym atutem przyciągającym turystów do malowniczego zakątka Włoch (niewielkiego państewka ze stolicą o tej samej nazwie) są dziesiątki sklepów z alkoholem i perfumami, niezwykłe widoki, budujące nastrój brukowane, wąskie i strome uliczki oraz historyczna zabudowa wśród której warto spędzić co najmniej kilka godzin. Centralnym punktem miasta ze wspaniałą panoramą na dolinę rzeki Marecchia jest plac Piazza della Liberte, na którym można zasiąść w magicznej restauracji i rozkoszując się pożywnym obiadem zbierać siły na zwiedzanie Bazyliki San Marino, Pałacu Rządowego obfitującego w państwowe symbole i przede wszystkim Tre Torri – trzech średniowiecznych fortec królujących nad miastem.

Wenecja – chyba nie ma na świecie osoby, która nie obiecałaby sobie spędzenia chociaż jednego dnia w mieście gondoli, mostów, kolorowych masek i karnawału. Nie ma w tym nic dziwnego – miasto położone jest na wodzie, a niezwykłą i jedyną w swoim rodzaju atmosferę tworzą bajkowe zespoły uliczek, wszechobecne kanały i piękne zabytki wręcz unoszące się na wzburzonych falach wywoływanych przez przepływajcie obok setki gondoli. Główna arteria komunikacyjna to czterokilometrowy Canal Grande dochodzący w niektórych miejscach do 70 m szerokości, dzielący miasto na połowę. Przy nim ulokowana jest większość najznamienitszych zabytków Wenecji, więc warto chociażby zwiedzić miasto z poziomu wody. Wenecję założyli mieszkańcy stałego lądu skrywający się na bagnistych wysepkach przed najazdami Hunów, Wizygotów i Longobardów, co spowodowało, że malownicze tereny odegrały ważną rolę w historii Włoch nabierając jednocześnie istotnego znaczenia strategicznego. Całą okolicę nie sposób zwiedzić w jeden dzień, ciężko też wejść do każdego z kościołów, niemniej najlepszym sposobem na zwiedzanie jest skorzystanie z gondoli, wodnych autobusów i taksówek lub po prostu z własnych nóg. Warto też zaopatrzyć się w turystyczną kartę Rolling Venice lub Venice Card znacznie ułatwiające zwiedzanie miasta nie uszczuplające jednocześnie zasobności portfela. Określenia „najelegantszy salonik Europu” użył już Napoleon podziwiając serce Wenecji, czyli wspaniały plac św. Marka – wielki architektoniczny skarb, najbardziej znany symbol chwały Wenecji reprezentujący miasto na wszystkich folderach. Nie dziwią zatem tłumy turystów oblegające najwytworniejsze kawiarnie, restauracje i ogródki, posilające się przed zobaczeniem najpiękniejszej świątyni w Europie – Bazyliki św. Marka, niepozostawiającej nikogo w obojętności. Jedni turyści znikają w jej wnętrzach, inni podziwiają romańskie zdobienia środkowych drzwi, jeszcze inni decydują się na odwiedzenie Museo Marciano i Loggi dei Cavalli.  Na placu wznosi się także  wspaniała wieża Campanile oraz misterna wieża zegarowa Torre dell'Orologio, a stojąc twarzą do laguny widzi się po prawej stronie XVI-wieczną Liberia Sansoviniana z rzeźbionymi arkadami i posągami, w której odbywają się koncerty muzyki klasycznej, uznawaną jednocześnie przez podróżników za najpiękniejszy budynek wszech czasów. Od wschodu Piazzettę – otwartą przestrzeń pomiędzy San Marco a spacerowym bulwarem –  zamyka majestatyczny XIV-wieczny Pałac Dożów, w którym przez wieki sprawowano władzę i znajdowały się najważniejsze instytucje państwowe. W międzyczasie warto zajrzeć na Schody Gigantów, gdzie odbywały się koronacje kolejnych dożów lub skierować się na romantyczny Most Westchnień, po którym na egzekucję prowadzano ciężko wzdychających skazańców. Po kolejnej kawie wypitej w najsłynniejszej kawiarni Florian można zwiedzić muzea: Archeologico, del Risorgimento i Correr z niebywałymi kolekcjami historycznymi lub udać się na północ od placu św. Marka by spacerować po zatłoczonym Campo San Bartolomeo, zwiedzić słynną spiralną klatkę schodową Scala del Bovolo lub wypocząć na spokojnym Campo San Luca.  W zakolu Canal Grande leży godna uwagi San Polo – ogromna dzielnica z zatłoczonym, symbolicznym, pełnym pamiątek mostem Rialto, uchodząca za handlowe centrum Wenecji z przepięknym kościołem Santa Maria Gloriosa dei Frari oraz z obiektem, którego pod żadnym względem nie można pominąć – Scuola Grande di San Rocco z niebywałymi obrazami i wieloma innymi, cennymi zabytkami.

Mediolan – zwany też Milanem położony na północy kraju, w północno-zachodniej części Niziny Padeńskiej jest drugim po Rzymie miastem Włoch, a tym samym ważnym węzłem komunikacyjnym i ośrodkiem finansowym z największymi bankami, rozpoznawany także dzięki takim markom jak Alfa Romeo, Pirelli czy Cinzano. Mediolan ceni sobie dyscyplinę pracy i wysoki poziom życia społecznego, co nie przeszkadza turystom czującym się w mieście wyjątkowo dobrze, dlatego znane włoskie powiedzenie „La dolce vita” powinno być myślą przewodnią w trakcie zwiedzania zaskakującego miasta. Stolica regionu wkroczyła na arenę dziejów w IV w. wraz z wydaniem edyktu mediolańskiego, dzięki któremu chrześcijanie uzyskali wolność wyznawania swojej religii, w konsekwencji czego większość obecnych kościołów stoi na miejscach świątyń wzniesionych w poprzednich wiekach. Mediolan stał się centrum kultury i sztuki za sprawą rządów Viscontich, którzy ufundowali większość wyśmienitych zabytków. Również okres odrodzenia i panowanie rodu Sforzów obfitowały w liczne inwestycje, kiedy upiększano istniejące już zabytki sławiące miasto do dziś. W mieście urzędował m.in. słynny Leonardo da Vinci projektujący swoje zadziwiające machiny wojenne, które niestety nie uchroniły metropolii w 1499 r. przed Francuzami podbijającymi te ziemie na prawie cztery stulecia. Wspaniały zabytek Teatro della Scala pozostawili po sobie rządzący później Habsburgowie, odciskający jednocześnie swój ślad na pięknej architekturze. Po II wojnie światowej Mediolan znacznie rozwinął się dzięki rozkwitowi przemysłu znanemu jako „cud mediolański”, z kolei ostatnie dziesięciolecia to już domena piłki nożnej oraz wspaniałego świata mody z nazwiskami rozpoznawalnymi w niemal każdym zakątku świata. Głównym punktem orientacyjnymi jest plac Katedralny – Piazza del Duomo, w którego sąsiedztwie skupiają się wszystkie najważniejsze zabytki, najwytworniejsze sklepy i kawiarnie będące ostoją po bogatym w wrażenia zwiedzaniu miasta. W samym sercu Mediolanu nigdy nie jest cicho, wycieczki turystów przeplatają się z pięknymi kobietami wybierającymi się na ekskluzywne zakupy lub do drogich restauracji, a sprzedawcy lodów są jedynie tłem dla wybiegających ze stacji metra spieszących się do pracy mediolańczyków. Budowa najważniejszego zabytku – gotyckiej katedry Duomo sponsorowanej przez Viscontich trwała pięć stuleci, zdobienie fasady skończono dopiero w 1813 r., ale z perspektywy wyrafinowanego, turystycznego oka było warto. Świątynia wygląda imponujące nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale także dekoracje zachwycające swoim przepychem każdego podróżnika odwiedzającego miasto. W środku można poczuć się jak we wnętrzu wielkiej bestii, kiedy wpadające przez witraże zielonkawe światło oświetla marmurowe wnętrze tworząc optyczne złudzenia. Katedra ma wiele walorów turystycznych i wizualnych, jednym z nich jest gwóźdź z Krzyża Chrystusowego wiszący wysoko nad prezbiterium, używany przez cesarza Konstantyna jako końskie wędzidło. Na dach niezwykłej budowli można dostać się windą, by wśród pinakli, rozet oraz misternie wykonanych posągów podziwiać zapierający dech w piersiach widok na miasto z majaczącymi Alpami w tle. Kilka perełek architektonicznych kryje się na południe od Piazza del Duomo w gęstwinie sklepów i biurowców, gdzie znajduje się wspaniały kościół San Satiro – będący dziełem, które pozostawił po sobie wybitny Bramente. W ramach przerwy między podziwianiem wspaniałych zabytków warto zajrzeć do Gallerii Vittorio Emanuele – najstarszego i najbardziej eleganckiego centrum handlowego we Włoszech, w którego butikach, restauracjach i luksusowych sklepach można zostawić fortunę. Niedaleko tego miejsca wznosi się inna niezwykła budowla – teatr operowy La Scala, w którym odbywały się najbardziej znane na świecie opery, do dziś pozostający centrum życia towarzyskiego i kulturalnego elity mediolańskiej. Spacerując Via Verdi od La Scali można dojść do kolejnego miejsca odwiedzanego przez tłumy turystów, bowiem do Pinacoteca di Brera – jednej z najwspanialszych kolekcji włoskiej sztuki z dziełami malarskimi na najwyższym artystycznym poziomie. Małe galeryjki i sklepy z dziełami sztuki porozrzucane są także wzdłuż Via Bera, gdzie warto przysiąść w kawiarnianych ogródkach i obserwować codzienne życie mieszkańców miasta. Zamożnych mediolańczyków można z kolei spotkać w Złotym Kwadracie – Quadrilatero d'Oro – ograniczonym monumentalnymi ulicami; znajdują się tam sklepy największych projektantów mody z witrynami i cenami kolekcji zawracającymi w głowie niejednemu turyście. Po takich atrakcjach trzeba wypocząć, doskonałym miejscem, gdzie można spotkać dostojnych spacerowiczów są ogrody miejskie Giardini Pubblici – jeden z najstarszych parków w mieście z plątaniną alejek i bujną roślinnością, wśród której wypoczynek jest nadzwyczaj przyjemny. W okolicy można nacieszyć się sztuką, gdyż wyśmienite dzieła zgromadzone są w najciekawszej mediolańskiej galerii Civica Galleria d'Arte Moderna, usytuowanej w ogrodzie Padiglione d'Arte Contemporanea, a także nieco mniejszej Callezione Vismara. Od centrum odchodzi jeszcze jedna ulica Via Dante z turystycznym zwieńczeniem w postaci najpotężniejszego, najbardziej luksusowego i najbogatszego dworu renesansowej Europy – zamku Castello Sforzesco. Wśród wielu istotnych punktów na mapie turystycznej Mediolanu nie sposób ominąć jednej z największych atrakcji, czyli kościoła Santa Maria della Grazie ze słynnym malowidłem stworzonym przez Leonarda da Vinci. „Ostatnia Wieczerza” uchodzi bowiem za powszechnie rozpoznawalne i najznamienitsze arcydzieło malarskie nie tylko we Włoszech, budzące jednocześnie wiele kontrowersji z racji dwuznaczności i ukrytej symboliki. Wielkie dzieła mistrza można podziwiać także kilka ulic dalej w Narodowym Muzeum Nauki i Techniki, z najważniejszym wynalazkiem jakim jest słynna latająca maszyna. W ramach relaksu warto poznać nietuzinkowy aspekt nowoczesnego mediolańskiego życia przechadzając się po Via Monte Napoleon, obserwując jednocześnie co nowego wymyślili wielcy kreatorzy mody tacy jak Armani, Valentino, Prada czy Versace. Swoistym deserem architektonicznym są rozmieszczone wzdłuż historycznych osi ulicznych i dzielnicowych Corpi Santi – mury miejskie i Bramy rozwijające się wraz z miastem, do dziś zachwycające swoją konstrukcją. Nie lada gratka czeka miłośników footballu, gdyż jedną z ikon miasta jest udostępniony zwiedzającym legendarny stadion San Siro. Mediolan to także gąszcz ekskluzywnych restauracji, w których można dobrze zjeść, życie nocne to prawdziwy rytuał opierający się o „aperitivo” – według mediolańskiego zwyczaju po zakupieniu drinka bary udostępniają szeroki wachlarz darmowych przekąsek, dzięki którym można wyruszyć na podbój miasta w dobrym nastroju i z pełnym żołądkiem, a puby, bary i dyskoteki z turystami z całego świata są otwarte do ostatniego klienta.

Piza – o Krzywej Wieży (Torre Pendente) z tego uroczego miasta, będącej jednym z niepodważalnych symboli Włoch słyszał chyba każdy. Sama budowla robi wrażenie na każdym turyście wpatrzonym nie tylko w ciekawą architekturę, ale także w zaskakujące położenie obiektu widoczne na większości pocztówek pochodzących z Toskanii. Uroku niezwykłej konstrukcji dodaje także wznosząca się w pobliżu katedra, baptysterium i monumentalny cmentarz Camposanto. Wszystkie obiekty określane są mianem Pola Cudów – Campo dei Miracoli i zapierają dech w piersi niejednemu turyście przybywającemu do Pizy. Pozostała część miasta, po której również warto się przespacerować tworzy sieć prześlicznych uliczek z restauracjami serwującymi toskańską kuchnię. Przed zwiedzaniem Pizy warto zaopatrzyć się w łączony bilet umożliwiający wizyty także w kilku ciekawych muzeach. Camposanto można podziwiać także z lotu ptaka, wystarczy wspiąć się na wały obronne średniowiecznej Torre di Santa Maria.

San Gimignano – najczęściej odwiedzane przez turystów jedno z mniejszych włoskich miast z niebywałymi wieżami sterczącymi ponad urzekającymi zabudowaniami. Włosi określają uroczą miejscowość „Manhattanem średniowiecza” słynącym z czworokątnych wież budowanych przez zwaśnione rody w XII i XIII w. Miasto jest monumentalne, doskonale zachowane, w trakcie spaceru po starówce można podziwiać mnóstwo pięknych fresków lub zaszyć się w przytulnej restauracji. Od południowej bramy biegnie zabudowana rzędem pałaców wspaniała ulica Via San Giovanni łącząca dwa place, na których gromadzą się rzesze turystów podziwiających uroki miasta. Koniecznie trzeba zobaczyć kolegiatę z olśniewającym wnętrzem i cyklami biblijnych fresków, wejść na wieżę Torre Grossa by zrobić pamiątkowe zdjęcie toskańskiemu krajobrazowi i zdobyć twierdzę Rocca. Zwieńczeniem wędrówki powinien być obiad zjedzony w niezwykłej atmosferze miasta prawie nie zmienionego od średniowiecza połączony z degustacją jedynego w swoim rodzaju białego wina Vernaccia di San Gimignano.

Obserwacja wielorybów – niemal z każdej miejscowości na wybrzeżu można wybrać się na wspaniałą wycieczkę po pełnym morzu, której atrakcją jest obserwacja 12 gatunków żyjących w okolicy wielorybów.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej lecieć na Wybrzeże Liguryjskie?
Na letnie wczasy najlepiej wybrać się od maja do października, kiedy temperatury w kraju przekraczają 20°C, najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy termometry wskazują powyżej 40°C – jest to idealny okres do wylegiwanie się na wspaniałych plażach, chociaż osoby źle znoszące upały powinny mieć na uwadze zbyt wysokie temperatury. Ciepłymi miesiącami są także czerwiec i wrzesień doskonale nadające się na urlopy w bardziej sprzyjających temperaturach powietrza, w których najlepiej wypoczywa się rodzinom z małymi dziećmi.

Na zwiedzanie zabytków Półwyspu Apenińskiego najlepsze miesiące to od kwietnia do czerwca oraz od września do początków listopada, choć ciężko wtedy skorzystać z kąpieli morskich, niemniej nie ma wtedy tylu turystów co w okresie letnim.

Planując urlop na Wybrzeżu Liguryjskim warto pamiętać o odbywających się tam wydarzeniach i imprezach, w których warto wziąć udział, np.: Euroflora (pod koniec kwietnia) i Międzynarodowe Targi Żeglarskie (w październiku) w Genui.

Jaka waluta obowiązuje we Włoszech i jakie są orientacyjne ceny?
We Włoszech obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i ceny związane z infrastrukturą turystyczną.

Gdzie i jakie pamiątki kupić na Wybrzeżu Liguryjskim?
Włochy to skarbnica różnego rodzaju pamiątek, niezależnie w który region trafimy. W miejscowościach wypoczynkowych i kurortach jest wiele sklepów z pamiątkami, na pewno można w nich znaleźć ciekawe upominki.

Turyści często w małych sklepach i na bazarach szukają antyków i biżuterii, które można kupić taniej niż w stolicy Włoch. Popularnością cieszą się wyroby kulinarne, szczególnie sery takie jak mozzarella, parmezan, gorgonzola czy mascarpone, a także wyborne wina Chianti, Amarone czy Marsala – mogą to być pamiątki przeznaczone do konsumpcji lub dla celów dekoracyjnych w specjalnie przygotowanych butelkach. W każdym sklepie z pamiątkami można także znaleźć suweniry poświęcone największym klubom piłkarskim. Symboliczną pamiątką mogą być miniaturowe włoskie budowle lub miniaturki z papieskimi akcentami. W poszczególnych regionach specyficzne pamiątki przybierają postać masek, koronek, kolorowego szkła czy wyrobów ceramicznych. Turyści o zasobniejszych portfelach mogą pokusić się o wyroby takich marek jak Versace, Gucci, Prada czy Armani. Warto pamiętać, że sklepy we Włoszech ze względu na sjestę otwarte są w godzinach: 9:00-13:00 i 15:30/16:00-19:30/20:00.

W Genui warto wybrać się na handlowy deptak Via San Lorenzo z licznymi butikami, w których można pokusić się o zakup niezwykłej biżuterii i złota. Handlowy placyk z ręcznymi złotymi wyrobami to Campetto, a pchli targ z ogromem przeróżnych pamiątek znajduje się na Piazza Lavagna, a najdroższe sklepy z ciekawymi kolekcjami to prawdziwe perełki na ulicy Via Luccoli.

Jaki czas obowiązuje we Włoszech?
We Włoszech obowiązuje taki sam czas jak u nas.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jak poruszać się po Wybrzeżu Liguryjskim?
Po Włoszech bardzo dobrze przemieszcza się za pośrednictwem świetnie rozwiniętej kolei obejmującej swoim zasięgiem cały kraj, poszczególne odcinki pokonuje się bardzo szybko. Dobre połączenia kolejowe funkcjonują też na trasach z głównymi miastami w Europie, obsługuje je m. in. pociąg Pendolino i Eurostar Italia. Komunikacja autobusowa jest natomiast wolniejsza i obsługuje krótsze trasy.

Włoskie autostrady są szybkie i płatne, chociaż zdarza się, że w okresie świąt i sezonie letnim mogą być zatłoczone. Kierowcy nie mają obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy, a polskie ubezpieczenia komunikacyjne są uznawane. Kierowcę i pasażerów obowiązuje zapięcie pasów, brak kamizelki odblaskowej skutkuje mandatem. Warto też pamiętać, że we Włoszech obowiązują ostre przepisy dotyczące parkowania i niedostosowanie się do nich grozi szybkim odholowaniem samochodu i wysokim mandatem.

Jakie plaże są na Wybrzeżu Liguryjskim?
Większość darmowych plaż we Włoszech oznaczona jest jako „spiagia”, natomiast te z płatnym wstępem oraz leżakami, parasolami i dostępem do prysznica to „lido”. Na terenie Włoch można znaleźć plaże zarówno piaszczyste, kamieniste, jak i skaliste, większość z nich przygotowana jest dla turystów już od kwietnia – można wtedy liczyć na wysoki standard usług, czystość i porządek. Przed wyjazdem najlepiej sprawdzić czy kurort, do którego jedziemy ma płatne plaże z całą infrastrukturą i jakie są orientacyjne ceny, a także czy trzeba zabrać z sobą obuwie przeznaczone do kąpieli w miejscach z kamienistym dnem.

Na Wybrzeżu Liguryjskim ciągnącym się od Francji do Pizy kurortami godnymi polecenia są Ventimiglia z piaszczystymi plażami, Bordighera z kamienistą plażą i wybrzeżem nadającym się do uprawiania sportów wodnych, słynne są także piaszczyste plaże w San Remo położone między dwoma cyplami. Piaszczysto-żwirowe kąpieliska w pięknym otoczeniu są domeną San Bartolomeo al Mare, dobrze się pływa i nurkuje w kamienistych zatoczkach Andory, hitem jest 4-kilometrowa, piaszczysta plaża ze świetnym kąpieliskiem w Alassio oraz płaskie i piaszczyste plaże Albengi.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.

Jakie są ograniczenia celne we Włoszech?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. Tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia we Włoszech?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są we Włoszech bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Włoch tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Na terenie Włoch bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Rzymie: www.rzym.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej
Włochy, Rzym, Via Pietro Paolo Rubens, 20, 00197
Tel.: 0039 06 362 04 200, 0039 06 362 04 204 Tel.: 0039 06 362 04 300 (Wydz. Kons.) Tel. dyżurny: 0039 335 599 52 12 (po godz. pracy) Faks: 0039 06 321 78 95 Faks: 0039 06 362 04 322 (Wydz. Kons.)
rzym.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.rzym.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Genui
Włochy, Genua, Piazza Tommaseo 4/5, 16 129
Tel.: (00-39) 010 310-62-75 Faks: (00-39) 010 36-64-89
conpoloniage@gmail.com

Wyspa Elba

Wyspy Liparyjskie

Włochy: Abruzja , Apulia , Bazylikata , Dolina Aosty , Emilia - Romania , Florencja , Gargano , Jezioro Comer , Jezioro Garda , Jezioro Iseo , Kalabria , Kampania , Lazio , Lombardia , Marche , Mediolan , Moliza , Neapol , Palermo , Piemont , Południowy Tyrol , Riwiera Adriatycka , Rzym , Sardynia , Sycylia , Toskania , Trentino , Umbria , Veneto , Watykan , Wenecja , Wybrzeże Liguryjskie , Wyspa Elba , Wyspy Liparyjskie

Wybierz region Abruzja , Apulia , Bazylikata , Dolina Aosty , Emilia - Romania , Florencja , Gargano , Jezioro Comer , Jezioro Garda , Jezioro Iseo , Kalabria , Kampania , Lazio , Lombardia , Marche , Mediolan , Moliza , Neapol , Palermo , Piemont , Południowy Tyrol , Riwiera Adriatycka , Rzym , Sardynia , Sycylia , Toskania , Trentino , Umbria , Veneto , Watykan , Wenecja , Wybrzeże Liguryjskie , Wyspa Elba , Wyspy Liparyjskie