Kraj Izrael

Stolica: Jerozolima
Powierzchnia: 22 072 km²
Ludność: 7 653,6 tys.
Waluta: nowy szekel izraelski (NIS), 1 szekel = 100 agorot
Napięcie: 230 V
Język: hebrajski, arabski
Wiza: wiza nie jest wymagana (wymagany paszport)

Centralny Izrael

Ejlat

Barwne rafy koralowe, sympatyczny kurort i uroki Morza Czerwonego.

Informacje ogólne

Izraelska ziemia skrywa na swoim południowym krańcu turystyczną perłę, otoczoną pustynnymi, różowymi szczytami górskimi schodzącymi niemalże do samej wody z jednej strony i opadającymi ku pustyni z drugiej. Natura wyrzeźbiła w tym miejscu niezwykłą zatokę z olśniewającymi rafami koralowymi, unikalną florą i fauną oraz słoneczną pogodą o każdej porze roku. Nad skąpaną w promieniach słońca pustynią przelatują dwa razy w roku miliony ptaków – podobnie jest z tysiącami turystów, którzy przyjeżdżają do nowoczesnego i luksusowego kurortu każdego miesiąca. Jedna z najpopularniejszych miejscowości w Izraelu ma specyficzną atmosferę, zupełnie odmienną niż w pozostałych regionach turystycznych. Przywołuje na myśl niezmierzoną przestrzeń, inną niż Egipt i Jordania, położoną w odosobnionym świecie nieznającym czasu, w którym trudno na niebie zobaczyć chmury. Warto zatem zapoznać się z tą odmiennością i elegancko wypocząć na przyjemnych plażach.

Ejlat jest spełnieniem wszystkich turystycznych życzeń za sprawą  położenia na południowym krańcu Izraela, pomiędzy wzniesieniami Półwyspu Synaj a Półwyspem Arabskim i pasmem górskim Jordanii. Jedyny port morski tej części Izraela sąsiaduje z egipską Tabą i jordańskim miastem portowym Akaba. Geograficzne położenie na pograniczu Afryki, Azji oraz południowej części pustyni Negew dosłownie wtapia kurort w Zatokę Akaba i Morze Czerwone. Kąpiąc się w wodach malowniczej zatoki można jednocześnie podziwiać jordańskie wybrzeże, góry Egiptu oraz widniejącą w oddali latarnię morską dającą sygnały zagubionym żeglarzom z saudyjskiego cyplu.

Dzięki suchemu i gorącemu klimatowi turyści odwiedzający region mają zagwarantowany wypoczynek nawet zimą, kiedy temperatura powietrza spada do 22°, a temperatura wody oscyluje w granicach 22-28 °C. W pozostałych okresach, kiedy termometr niemal codziennie wskazuje 40°C, najlepiej jest przerywać plażowanie orzeźwiającymi kąpielami w szmaragdowym morzu.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Według biblijnych przypowieści w tym właśnie miejscu Naród Wybrany wyszedł z Morza Czerwonego podążając dalej na rozpaloną słońcem pustynię w poszukiwaniu Ziemi Obiecanej. Odkrycia archeologiczne wskazuję, że pierwsza osada, która powstała w tym miejscu w VII w. p.n.e. należała do Edomu zwanego Idumeą i w późniejszych okresach znalazła się pod panowaniem królów żydowskich. W Zatoce Akaba kończył się ważny szlak handlowy z Petry, a król Salomon wybudował tu port handlowy Esjon-Geber. Przez miasto przewijali się Nabatejczycy, Grecy, Rzymianie i Turcy, a także krzyżowcy, którzy niedaleko Taby na Wyspie Koralowej pozostawili XII-wieczną twierdzę. W okresie I wojny światowej do miasta, które nie miało jeszcze żadnego znaczenia zawitał słynny Lawrence z Arabii, z kolei trudny wiek XX przynosił liczne konflikty zbrojne. Unormowanie sytuacji z Egiptem i Jordanią przyniosło Izraelowi okno na Afrykę i Azję w postaci niezwykle popularnego kurortu, do którego przylatują turyści z wszystkich stron świata.

Ekstremalne położenie, nieprzerwanie trwające lato, wspaniałe plaże i sielankowa atmosfera sprawiają, że Ejlat stał się alternatywnym kierunkiem turystycznym dla Egiptu. Do miasta można dotrzeć każdym sposobem, a wybór miejsc noclegowych jest tak duży, że nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem dla siebie odpowiedniej kwatery. Pas startowy lotniska oddziela centrum miasta  od luksusowych kompleksów hotelowych, które rozłożyły się na wschodzie i właśnie tam kwitnie życie turystyczne. Kompleksy wypoczynkowe oferują spragnionym zabawy turystom sztucznie utworzone laguny, przystanie jachtowe, prywatne baseny i kluby nocne. Nie trzeba opuszczać wspaniałych ośrodków, by skorzystać z salonów gier, kasyn, restauracji, sal gimnastycznych, kortów tenisowych i centrów fitness. Najczęściej obleganym miejscem, w którym czuć prawdziwą, wakacyjną atmosferę jest Plaża Północna sąsiadująca ze szmaragdową wodą, hotelami, restauracjami i sklepami. Wzdłuż wybrzeża biegnie przyjemna promenada z palmami dającymi wytchnienie od upalnego słońca i tawernami serwującymi orzeźwiające drinki. W okolicach plaży znajdują się również sztuczne laguny dla amatorów wodnych szaleństw i miłośników wielogodzinnych kąpieli. Drugim miejscem, w którym można spotkać najwięcej turystów jest Plaża Koralowa rozciągająca się wzdłuż zachodniego brzegu zatoki. Ten niebywały rezerwat przyrody oferuje przepiękną plażę i możliwość zwiedzania podwodnego świata na specjalnie wyznaczonych szlakach nurkowych z tablicami informacyjnymi. W tej samej okolicy znajduje się również pasjonująca Rafa Delfinów umożliwiająca poznanie z bliska sympatycznych ssaków morskich oraz Podwodne Obserwatorium Świata Koralowców, które można podziwiać zarówno w podmorskiej budowli, jak i z pokładu specjalnej łodzi podwodnej. W Ejlat jest mnóstwo ciekawych atrakcji takich jak Aero Dum czy Teksańskie Rancho i wiele innych, niemniej każdy znajdzie coś dla siebie i przeżyje najpiękniejsze wakacje w życiu.

Kuchnia

Wśród wielu atrakcji przyciągających turystów do Izraela jest także kuchnia – pyszna, kolorowa, ładnie podana i aromatyczna. Jedzenie jest proste, ale w pewien sposób odzwierciedla przynależność etniczną mieszkańców i niejednokrotnie potrafi zaskoczyć kulinarnych podróżników. Należy jednak pamiętać, że kulinarni twórcy izraelskiej kuchni kierują się ściśle przestrzeganymi zasadami. Podstawowym pojęciem najczęściej kojarzącym się z kuchnią żydowską jest słowo koszer, czyli „zdatny”, dopuszczające do spożywania tylko potrawy zgodne z zasadami prawa religijnego, chociaż jego interpretacja przez poszczególne społeczności żydowskie może być różna. Dla turystów zasady takie nie zawsze mogą wydawać się jasne, niemniej warto pamiętać, że mięso wybranych zwierząt może pochodzić wyłącznie z uboju rytualnego zwanego szechitą, a wieprzowina, konina czy mięso z królika uchodzi za „nieczyste”, podobnie jak niektóre owoce morza.  Niepodważalnym wymogiem koszerności jest także niełączenie mleka i mięsa, dlatego w wielu restauracjach, które podają mięso, nie można dostać kawy z mlekiem i deserów mlecznych.

W celu poznania prawdziwej kuchni żydowskiej najlepiej udać się do miejsc prowadzonych przez ortodoksyjnych Żydów pieczołowicie dbających o przestrzeganie zasad kulinarnych. Zdarza się jednak, że większość restauracji, a także hoteli, respektuje prawo żydowskie i oddzielnie sprzedaje produkty mleczne i mięsne.

Kuchnia żydowską łączy w większej mierze elementy różnych kuchni, z którymi przez stulecia spotykali się Żydzi mieszkający w różnych zakątkach świata. Posiłki zwykle zaczynają się od mezze, czyli zestawu przystawek z pieczywem „pita” i mogą to być przykładowo tahini – pasta z ziaren sezamu, tabbouleh – rodzaj kaszki lub humus – przekąska z ugotowanej i utartej ciecierzycy z czosnkiem, sezamem i sokiem z cytryny. Bardzo często liczba zakąsek może dochodzić do kilkudziesięciu, więc wcześniej warto zastanowić się nad kolejnością sięgania po przysmaki. Wśród popularnych potraw można także znaleźć kibbe – rodzaj krokietów z pszenicy, mięsa, cebuli i orzeszków piniowych.

Kulinarni podróżnicy z pewnością dostrzegą podobieństwo niektórych dań z kuchnią Bliskiego Wschodu i przede wszystkim z ciecierzycą, czyli rośliną strączkową, z której przyrządza się jedną z rozpoznawalnych potraw jaką jest falafel – małe kulki z ciecierzycy smażone w głębokim tłuszczu, serwowane w chlebie „pita” wraz z sałatką i przyprawami. Taka potrawa najlepiej smakuje z pikantną przyprawą harit, chociaż w wielu miejscach turystyczne nosy mogą wyczuć takie przyprawy jak kminek, kolendra, mięta, czosnek czy ostryż.

Sycąca jest bałkańska zapiekanka z serem, ziemniakami lub grzybami zwana borekas, natomiast turyści, którym nie odpowiadają dania wegetariańskie z pewnością sięgną po szaszlika – mięso przeważnie wołowe pod postacią befsztyku. Dla smakoszy mięsa powszechnym widokiem na ulicach są stragany z cielęcą, drobiową, jagnięcą i wołową szałarmą, obfitującą w solidną porcję sałatek, wyglądającą jak popularny kebab. Warto rozglądnąć się także za arabskim daniem z pieczonego kurczaka, cebuli, migdałów i przypraw podawanych w okrągłej „picie” mussacha lub za tzw. „Cygarem Marokańskim”, czyli mięsem zapieczonym i zwiniętym w cienkie rurki z dużą ilością pieprzu. Serca turystów podbijają także bliny – drożdżowe paluszki ze słonym nadzieniem z grzybów lub sera. Z Morzem Śródziemnym związana jest znana także w Europie baklava, czyli deser przyrządzany z plastrów ciasta, przekładanych masą orzechową i miodem lub cukrem.

Jak widać w kuchni izraelskiej można zauważyć wpływy sąsiednich krajów arabskich, a także tureckie i daleko-azjatyckie, dlatego warto rozglądnąć się za przytulną restauracją zamiast wstępować do pierwszego lepszego lokalu z europejskimi fastfoodami.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Zasady koszerności obejmują także ryby, które przygotowane mają być wraz z płetwami, ogonem i ośćmi. Szczególnie przy plażach można kupić podawane w taki sposób sardynki czy nawet ryby słodkowodne: pstrągi i tilapie nilowe, czy popularne ryby św. Piotra.

Warto także pamiętać o szabacie, kiedy większość Żydów nie przyrządza żadnych potraw, a najbardziej znanym daniem przygotowywanym w piątek przed zachodem słońca jest czulen – gulasz z koszernego mięsa z fasolą i cebulą, podawany również z jajkiem na twardo lub knedlami.

W wolnej chwili warto zajść na targowisko, by nabyć świeże kiwi, mango, granaty, jabłka jawajskie czy papaje, natomiast w upalny dzień nic nie gasi lepiej pragnienia niż soczysty arbuz.

Również kawa przywędrowała z wielu zakątków. W ulicznych kawiarniach można chociażby podelektować się kawą z pianką po wiedeńsku, czarną i słodką po turecku, w najmocniejszej wersji botz lub orzeźwiającym, kremowym naparem świeżej kawy.

Z wyprawy do Izraela mniej zadowoleni będą smakosze alkoholi, gdyż rynek procentowych trunków nie jest zbyt imponujący, niemniej w upalne dni można napić się popularnego piwa Nesher, Goldstar lub Maccabee, natomiast po kolacji sięgnąć po butelkę wina białego lub czerwonego, pochodzącego z okolic Galilei, Karmel czy Riszun Litsijjun.

Obyczaje

Izrael jest państwem, które potrafi zaskoczyć turystów pod wieloma względami. Chociaż kojarzone jest z „Ziemią Świętą” i silnym zakorzenieniem religijnym, jego mieszkańcy stosunkowo rzadko odnoszą się do tradycji, a państwo w nowoczesnym świecie funkcjonuje jako pracowite i rozwijające się dynamicznie. Społeczeństwo jest barwną mozaiką, na którą wpływ miało położenie samego kraju między najstarszymi cywilizacjami świata, jakimi były Egipt, Mezopotamia, kraje Morza Śródziemnego i Arabia, a także późniejsze losy związane z licznymi emigracjami. Jednak bez względu na poglądy polityczne i stosunek do religii Izraelczycy są przywiązani do ziemi, przodków, wiary i tożsamości, a każdy Żyd z najdalszego nawet zakątka świata ma prawo żyć w Izraelu i posiadać jego obywatelstwo.

Różnorodność społeczeństwa widoczna jest na ulicach, gdzie spotykają się różne narodowości i usłyszeć można wiele języków. Przysłuchując się rozmowom Izraelczyków odnosi się wrażenie, że w każdej sprawie każdy ma inne zdanie. Na ulicach widać także podziały etniczne, a większość tradycji związana jest z judaizmem i zakazami wyłożonymi w świętej księdze Torze. Pomimo iż naród żydowski stał się w ostatnich latach nowoczesny i rozwojowy, w niektórych dzielnicach zamieszkałych przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu można spotkać Izraelczyków z długimi brodami, charakterystycznymi pejsami, kapeluszami na głowach i czarnymi okryciami wierzchnimi. Tradycja mimo wszystko jest dla Izraelczyków bardzo ważna i stanowi zbiór niepisanych praw, obyczajów i wierzeń składających się na kodeks Mojżesza przekazywany ustnie z pokolenia na pokolenie.

Wspólnota żydowska charakteryzuje się silnymi więzami rodzinnymi, gdyż judaizm nakazuje założenie rodziny i posiadanie dzieci. Dlatego też tradycyjny ślub żydowski może dla turystów, którzy przypadkowo trafią na taką uroczystość, okazać się interesującym wydarzeniem

Świętym miejscem jest synagoga, powszechnie znanym słowem „koszerny”, a istotnym rytuałem obrzezanie. W tradycji religijnej ważną rolę pełnią także postrzyżyny, czyli nie obcinanie włosów dziecku do 3 roku życia, czy Bar micwa – uroczystość pełnoletności obchodzona w dniu 13 urodzin chłopca. W trakcie podróży po Izraelu warto również przyjrzeć się najważniejszym świętom, takim jak: Pesach (Święto Paschy), Szawuot (Święto Tygodni) czy Jom Kipur (Dzień Pojednania). Turyści powinni zwrócić uwagę na Szabat, czyli dzień wolny po tygodniu pracy, upamiętniający odpoczynek Najwyższego po stworzeniu świata. W ten dzień rozpoczynający się w piątek wieczorem, tuż przed zachodem słońca, nie wolno wykonywać wielu prac i czynności. Szabat kończy wieczorna uczta w sobotę połączona z uroczystością hawdala, czyli spaleniem wonnego zioła. Należy mieć na uwadze fakt, iż w tym czasie komunikacja w kraju jest ograniczona, a większość instytucji i lokali usługowych jest zamknięta. Podobnie jest w trakcie święta Jom Kipur, kiedy ustaje ruch na ulicach miast.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W Izraelu można posługiwać się językiem angielskim, który na dobre zadomowił się jako język urzędowy, a większość nazw podawana jest w dwóch językach.

Przy wstępie do większości obiektów historycznych i stanowisk archeologicznych należy uiścić stosowną opłatę. Koniecznie trzeba pamiętać, że Izraelczycy są restrykcyjni jeżeli chodzi o ubiór. W trakcie zwiedzania kościołów, synagog i meczetów nie do przyjęcia są sukienki bez rękawów, krótkie spódniczki i bluzki oraz szorty, niemniej niektóre obiekty oferują turystom nieprzygotowanym na zwiedzanie odpowiednie nakrycia. Szczególne zachowanie obowiązuje także w miejscach kultu religijnego, do których nie zawsze można wejść bez aprobaty uczestników obrzędów. Z wyczuciem należy podchodzić do fotografowania ludzi oraz uroczystości religijnych, natomiast robienie zdjęć obiektom wojskowym i żołnierzom jest zakazane.

Turyści powinni pamiętać, że kelnerzy w restauracjach przywykli  do wręczania rachunków z dopiskiem „obsługa nie jest wliczona w cenę”, nie ma także zwyczaju targowania się ze sprzedawcą, jeśli nie jest się zainteresowanym kupnem oraz dawania napiwku taksówkarzom, którzy nie zawsze są uczciwi wobec swoich klientów.

Przed wyjazdem do Izraela należy zorientować się w bieżącej sytuacji politycznej, ponieważ do niektórych terenów może być ograniczony dostęp lub w ogóle brak możliwości poruszania się między nimi.

Aktywny wypoczynek

Ejlat położony jest w pobliżu niezwykłych i bajecznych raf koralowych, dlatego największą popularnością cieszy się nurkowanie i snorkeling. Wzdłuż wybrzeża, a szczególnie przy Plaży Koralowej, nie brakuje szkół nurkowania, w których można wypożyczyć sprzęt i podszkolić swoje umiejętności. Wody Zatoki Akaba i idealne warunki pogodowe służą także miłośnikom żeglarstwa, windsurfingu i nart wodnych. W wielkiej przystani można wypożyczyć jachty i łodzie, a na chętnych niecodziennych wrażeń czekają łodzie z przeszklonym dnem.

W całym kraju działają kluby jeździeckie i stadniny, bez problemu wypożycza się rowery, a w przyhotelowych kompleksach rekreacyjno-sportowych można pograć w tenisa lub squasha, skorzystać z prywatnych basenów i centrów SPA. Popularną formą aktywnego spędzania czasu są także jeep safari i wyprawy na wielbłądach w głąb pustyni.

Wycieczki Fakultatywne

Kolumny Amrama – zjawiskowe miejsce wyrzeźbione w górach przez przyrodę położone na północ od Ejlatu. Na krótkiej wycieczce turyści mogą poznać niezwykłą krainę wąwozów, filarów z piaskowca i naturalnych kolumn skalnych.

Kanion Salomona – piesza wyprawa do zapylonego i skąpanego promieniami słonecznymi Rezerwatu Przyrody Harei Eilat prowadzi turystów koło potężnej skały zwanej „twierdzą”, przez dno ogromnego kanionu oraz na imponujące skały z pięknymi widokami. Podczas wycieczki można także zobaczyć Szosę Księżycowej Doliny przebiegającą przez terytorium Egiptu, Źródło Kropel, gdzie woda ze skał spływa do jeziora oraz Czerwony Kanion wyrzeźbiony w piaskowcu przez wiatr.

Ejlackie Kopalnie Kamieni i Centrum Diamentowe – kilkadziesiąt metrów pod ziemią można zapoznać się z metodami wytwarzania diamentowej biżuterii, eksploatacji diamentów oraz działalnością górniczą.

Safari po pustyni – bezkresna pustynia doskonale nadaje się do wypraw jeepami i qudami, więc bez problemu można zasiąść za kierownicą wypożyczonego pojazdu lub zdać się na przewodnika, który pokaże najciekawsze miejsca. Wiele agencji turystycznych organizuje również wyprawy na wielbłądach.

Park Narodowy Awdat – interesujące ruiny pustynnego miasta, wznoszące się na skalistym grzbiecie, datowane są  na około 300 r. p.n.e. Można tam podziwiać archeologiczne odkrycia w postaci dobrze zachowanych i zrekonstruowanych budynków, między innymi rzymskiej łaźni, warsztatów ceramicznych, dwóch kościołów z IV w. czy wspaniałego akropolu z niezapomnianym widokiem na równinę Awdat. Ciekawostką archeologiczną jest sieć jaskiń wykorzystywanych przed laty do pogrzebów, piwnic na wino oraz systemów nawadniających wymyślonych przez Nabatejczyków.

Park Narodowy Timna – w pustynnym parku na turystów czekają zadziwiające formacje skalne w kształcie grzybów, sfinksów, łuków i kolumn, a także sztuczne jezioro. Okolica zasłynęła z kopalni miedzi, w których rudę wydobywano z płytkich złóż. Na podstawie opowieści o legendarnych kopalniach króla Salomona nakręcono kilka znanych filmów.

Park Narodowy Yotvata Hai-Bar – w malowniczej dolinie utworzono rezerwat przyrody, który najlepiej zwiedzić samochodem. Na obszarze chronionym prowadzona jest między innymi hodowla zwierząt znanych z biblii, natomiast w najodleglejszych zakątkach można trafić na bardzo rzadkie gatunki roślin.

Park Narodowy Ramon – jedno z ciekawszych miejsc na Pustyni Negew z najsłynniejszą atrakcją jaką jest Makhetsh Ramon. Gigantyczny krater o długości 40 i szerokości 8 km robi na turystach ogromne wrażenie. Przypomina bowiem kratery księżycowe i jest jedną z największych tego typu form geologicznych na ziemi, powstałą na skutek naturalnego pęknięcia skorupy ziemskiej. Do najciekawszych miejsc prowadzą specjalnie wytyczone szlaki turystyczne, na których można zapoznać się z rozmaitymi skamielinami, minerałami i formami skalnymi. Wokół krateru powstał Park Narodowy, który zwiedza się na wycieczkach pieszych lub wyprawach samochodem terenowym. Na szlaku można spotkać różnorodne gatunki zwierząt, pozostałości dawnych cywilizacji, jaskinie, poszarpane wąwozy i rumowiska. Największym skarbem parku jest słynny punkt widokowy Micpe Ramon oraz niebezpieczna serpentyna Ma’aleh Ha’atzma’ut.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jerozolima – Jest największym miastem Izraela i jego stolicą administracyjną, nie uznawaną jednak przez ONZ. Ma długowiekową historię i jest centralnym punktem dla judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Już 1000 lat p. n. e. Była ważnym ośrodkiem religijnym ze względu na wybudowaną przez króla Salomona świątyni, w której przechowywano Arkę Przymierza. Dzięki niedalekiej odległości odbywają się tam 1-2 dniowe wycieczki, które obejmują głównie przejazd nad Morze Martwe z podziwianiem panoramy miasta z Góry Oliwnej, zwiedzanie Wieczernika, gdzie miała miejsce Ostatnia Wieczerza, grobu żydowskiego króla Dawida i kilka najważniejszych stacji Drogi Krzyżowej. Warto również zobaczyć dawną gminę żydowską, sanktuarium Zwojów, Wzgórze Świątynne ze Ścianą Płaczu i Kopuła na Skale oraz Bazylikę Grobu Świętego.

Wycieczki do Jordanii:

Akaba – niektóre biura turystyczne organizują wycieczki na drugą stronę granicy do Jordanii. Przed wiekami w tym miejscu swoją osadę założyli Edemici, natomiast w późniejszych czasach w okolicy Ejlatu i Akaby król Salomon założył słynny port Ecjon-Geber, z którego wyruszały okręty do Ofiru. W okresie panowania Rzymian kończył się tam szlak Via Traiana Nova wiodący przez Amman do Damaszku. Po dominacji licznych plemion arabskich do miasta zawitali krzyżowcy, a wzniesiona przez nich twierdza Helim była pierwszym miejscem, do którego zawitał słynny Lawrence z Arabii. Współczesna Akaba prezentuje się sympatycznie, przy wybrzeżu wznoszą się luksusowe hotele, w centrum można zrobić zakupy na interesującym targowisku lub miło spędzić czas w kawiarenkach z arabskimi słodyczami.

Petra – to miejsce, gdzie znajdują się ruiny miasta Nabatejczyków w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w wąskim i pięknym wąwozie As-Sik i słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W 2007 roku uznano Petrę za jeden z siedmiu cudów świata. Najważniejszymi budowlami wykutymi w skalach są: Khazneh – zwany też „Skarbcem Faraona” - najsłynniejszy zabytek Petry, który prawdopodobnie był grobowcem któregoś z władców Petry; Deir - „Klasztor”, pochodzący z czasów bizantyjskich, gdzie niegdyś mieścił się klasztor chrześcijański; Grobowiec Sekstusa Floreniusza – rzymskiego namiestnika – jeden z najbardziej znanych zabytków związany z Rzymianami; Wielki zespół Grobowców Królewskich na tzw. Ścianie Królewskiej – obejmujący „Grób Urny”, „Grób Jedwabny”, „Grób Koryncki” czy wielki „Grób Pałacowy”; Góra Mojżesza i Klasztor św. Katarzyny – Wycieczki obejmują wejście na górę, gdzie Mojżesz otrzymał od Boga tablicę z 10 Przykazaniami oraz zwiedzanie klasztoru, który został wybudowany w miejscu, gdzie Mojżesz ujrzał gorejący krzew i został powołany do wyzwolenia Izraelitów. Znajduje się tu bazylika Justyniana z VI w., studnia Mojżesza oraz przepiękna kolekcja ikon.

Wycieczki do Egiptu:

Taba – malownicze miasteczko leżące na pograniczu Egiptu, Izraela, Jordanii i Arabii Saudyjskiej. Jest najdalej na północ wysuniętym kurortem zatoki Akaba i różni się od innych kurortów głównie cudownym widokiem na Góry Synaj. Słoneczna pogoda przez cały rok, złote piaszczyste plaże, lazurowe ciepłe morze z pobliskimi rafami, laguny i wysepki tworzą bajkową wręcz scenerię wypoczynku. Taba znana jest na całym świecie jako wspaniałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Spotkać tu można pasjonatów nurkowania zachwycających się pobliskimi rafami, a silniejszy wiatr przyciąga miłośników windsurfingu. Z portu w Tabie można dostać się małymi statkami na słynną, skalistą Wyspę Faraonów, gdzie znajduje się forteca Salah El-Din – wybudowana w XII w. przez Krzyżowców by chronić pielgrzymów zmierzających z Jerozolimy w kierunku Góry Synaj. Kurort położony jest zaledwie 8 km. od granicy z Izraelem i 108 od Petry, gdzie można udać się na wycieczki fakultatywne. Okolice Taby znane są z cichych, malowniczych plaż i lagun, gdzie znajduje się ponad 20 centrów nurkowych. Najpopularniejsze to: Fjord, Sun Pool, Marsa El Muqabila, Napoleon Reef, Ras Burka, Devil's Head.

Kair – stolica i największe miasto Egiptu, w którym mieszka ponad 6,5 mln mieszkańców. Ze względu na fakt, że jest to największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu, a także największy ośrodek świata islamskiego często nazywany jest „Matką Świata” czy „Miastem tysiąca minaretów”. Położony jest po obu stronach Nilu, który od starożytności uważany był za rzekę życia. Najstarsza dzielnica Kairu znajduje się na wschodnim brzegu rzeki i właśnie tam znajduje się najwięcej starych zabytków. Zachodnie dzielnice zbudowane zostały w XIX w. wg wzorców zachodnioeuropejskich i cechują je szerokie aleje, zieleń i otwarte przestrzenie. Mieści się tu większość biur i budynków rządowych. Będąc w Kairze warto udać się do Muzeum Starożytności, Wielkiego Meczetu Alabastrowego, cytadeli Kairskiej czy zobaczyć starochrześcijańską Dzielnice Koptyjską. Na lewym brzegu Nilu znajduje się również Giza, na zachód od której mieszczą się najważniejsze zabytki Egiptu – piramidy i Sfinks.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Ejlat?
Sezon turystyczny w bajecznym kurorcie trwa przez cały rok za sprawą dużego nasłonecznienia. Lata są przeważnie suche i gorące, a zimy łagodne z temperaturą niespadającą poniżej 20°C i właśnie w tym okresie na plażach kurortu pojawia się najwięcej Europejczyków uciekających przed mrozami.

Stałą pozycją wśród lokalnych imprez jest sierpniowy Red Sea Jazz Festival przyciągający co roku najwięcej turystów. Ciekawie prezentuje się także styczniowy Festiwal Muzyki Klasycznej oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

Jaka waluta obowiązuje w Izraelu i jakie są orientacyjne ceny?
Walutą Izraela jest nowy szekel izraelski (NIS), 1 szekel =100 agorot. Ceny mogą się różnić zależnie od miasta, restauracji i poziomu konkurencji jaka występuje w poszczególnym miejscu. Warto także pamiętać, że za towary i usługi płaci się więcej w okolicach wielkich świąt żydowskich.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Ejlat?
Dobrym miejscem na robienie zakupów są deptaki małych miast, gdzie w witrynach sklepowych można wypatrzyć interesujące pamiątki.

Cenną pamiątką przywiezioną z Izraela są przedmioty mineralne wykonane z mułu Morza Martwego, luksusowa biżuteria, brylanty, eleganckie futra i orientalne dywany. W wielu sklepach można trafić na wyszukane wyroby ze srebra, miedzi i skóry, hafty oraz ceramikę, szczególnie ormiańską. Uwagę turystów przyciągają fajki wodne oraz misternie wykonane dzbanki, filiżanki i talerzyki. Nie ma problemu ze znalezieniem figurek z drewna oliwkowego i wyrobów z ręcznie dmuchanego szkła, za którymi najlepiej rozglądać się na targowiskach. Religijni turyści z pewnością zainteresują się tradycyjnym rękodziełem sakralnym i judaiką od takich przedmiotów jak menory, świeczniki i mezuzy, po tkaniny ścienne i rzeźby przedstawiające sceny religijne oraz jarmułki, szale modlitewne i pojemniki na kadzidło. Wiele ciekawych przedmiotów można znaleźć u handlarzy antykami, interesujące jest także niebieskie szkło z Hebronu. Turyści chętnie kupują suszone, aromatyczne przyprawy, gdyż są łatwe w transporcie i dobrze się przechowują. Z Izraela można wrócić z wygodnych, oryginalnych sandałach. Targowanie się jest tradycją, ale tylko wtedy, gdy turyście naprawdę zależy na poszukiwanym towarze.

Jaki czas obowiązuje w Izraelu?
W Izraelu do czasu polskiego dodajemy 1 godzinę.

Jak poruszać się w Ejlat?
Jednym z popularniejszych środków lokomocji są autobusy państwowej firmy, którymi szybko i wygodnie można podróżować po kraju. Dobrze prosperujące koleje państwowe, korzystające ze zmodernizowanych składów mogą być alternatywą dla autobusów, zwłaszcza, że ceny przejazdu są porównywalne. Na drogach można zobaczyć zbiorowe taksówki „szerut”, czyli mikrobusy kursujące na wybranych trasach. Połączenia lotnicze nie należą do najtańszych, ale bez problemu linami krajowymi można przemieszczać się między Tel Awiwem, Jerozolimą, Hajfą, Rosh Pinna i Eljatem.

Z głębi kraju do Ejlatu prowadzą przez środek pustyni dwie drogi, jedna z Tel Awiwu i Beer Szewy, a druga z Jerozolimy wzdłuż granicy jordańskiej, obok Morza Martwego. Są to niezwykle malownicze, chociaż nużące w podróży trasy.

Informacje na znakach drogowych mogą pojawiać się w językach: angielskim, hebrajskim i arabskim, na drogach obowiązuje ruch prawostronny, a żeby wypożyczyć samochód trzeba mieć ukończone 21 lat i posiadać kartę kredytową znanej sieci. Wypożyczonym samochodem nie można wjeżdżać na teren Zachodniego Brzegu Jordanu oraz do Strefy Gazy. Izraelskie władze honorują polskie i międzynarodowe prawo jazdy przez 90 dni od daty wjazdu, natomiast po przekroczeniu tego okresu trzeba uzyskać stosowne dokumenty. Osoby wjeżdżające na teren Izraela własnymi samochodami powinny posiadać „zieloną kartę”.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Należy pamiętać, że poruszanie po kraju w czasie trwania Szabatu jest znacznie utrudnione, natomiast ruch samochodowy i motocyklowy całkowicie ustaje w święto Jom Kipur obowiązujące zgodnie z ruchomym kalendarzem żydowskim.

Jakie plaże są w Ejlat?
Wybrzeże Ejlat ma ponad 10 km długości i na tej przestrzeni rozlokowane są wszystkie plaże kurortu. Najwięcej turystów gromadzi się na Plaży Północnej, która po części jest piaszczysta i kamienista, ocieniona palmami i tamaryszkami. Wzdłuż niemalże całego wybrzeża znajdują się wypożyczalnie sprzętów wodnych oraz tawerny i przyjemna promenada. W Ejlat można również wygrzewać się na piaszczystych, sztucznie usypanych lagunach znajdujących się za Plażą Północną lub na Plaży Koralowej, mniej atrakcyjnej za sprawą drobnych kamieni, ale przyrodniczo ciekawszej. Na niektórych odcinkach plaż niezbędne jest obuwie kąpielowe.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Izraelu?
Do Izraela można wwieźć w gotówce środki finansowe w dowolnej walucie, nie przekraczające 80 tys. szekli. Przepisy celne nie pozwalają wwozić żywności, roślin i chemikaliów. Ograniczeniom podlega także wwóz i wywóz zwierząt (w tym domowych), objęty przepisami międzynarodowymi. Zakaz obejmuje posiadanie stylizowanych monet, matryc do ich produkcji, oraz urządzeń i automatów do gier hazardowych. Ponadto można wwieźć alkohol do 2 l poniżej 40% i 1 l powyżej 40%, papierosy (400 szt.) i perfumy (250 ml). Obowiązuje całkowity zakaz wwożenia narkotyków.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Izraelu?
Usługi medyczne charakteryzują się wysokim standardem i opierają na lecznictwie prywatnym, dlatego należy pamiętać, że ubezpieczenie i usługi medyczne są w Izraelu kosztowne. Zaleca się zatem wykupienie w Polsce stosownego ubezpieczenia (polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane) opiewającego na kwotę nie mniejszą niż 100 tys. Euro., aby w przypadku choroby odzyskać koszty poniesione za leczenie.

Wymagane są ubezpieczenie komunikacyjne, a osoby wjeżdżające na teren kraju pojazdami mechanicznymi powinny posiadać „zieloną kartę”.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie zawsze jest zdatna do picia. Koniecznie trzeba pić dużą ilość wody, gdyż niska wilgotność powietrza może szybko odwodnić organizm.

Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej w niektórych krajach istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Izraela jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy. Na terenie Izraela bez wiz można przebywać 90 dni. O wjeździe na terytorium kraju decydują służby graniczne. Warto pamiętać, iż na teren Izraela nie można wjechać po wcześniejszej wizycie w niektórych krajach arabskich. Ten sam zapis obowiązuje w drugą stronę. Istnieje jednak możliwość poproszenia urzędnika w Izraelu o niestemplowanie paszportu przy przylocie i wylocie w celu otrzymania na osobnej karcie tzw. „flying viza”, dzięki której będzie można wjechać bez problemu do Izraela po wcześniejszym pobycie w krajach arabskich. Przekroczenie dozwolonego okresu pobytu, który wcześniej został określony stemplem w paszporcie, może być uznane za pobyt nielegalny, co przeważnie skutkuje aresztem i odmową wjazdu przy kolejnych wizytach. Należy również pamiętać, że ruch osobowy pomiędzy terytorium Izraela a terytoriami będącymi w kompetencji Palestyńskiej Władzy Narodowej bywa całkowicie wstrzymany przez izraelskie władze wojskowe, dlatego przed wyjazdem należy dokładnie zapoznać się z bieżącą sytuacją polityczną. Nie ma obowiązku meldunkowego, natomiast ze względu na uliczne kontrole izraelskich służb imigracyjnych i policji, należy stale mieć przy sobie dokumenty podróży.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Tel Awiw www.telavivpl.org

Adresy polskich placówek konsularnych:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Państwie Izrael
Izrael, Tel Awiw, Soutine 16, 64684
Tel.: +97 237253111 Faks: +97 235237806
telaviv.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.telavivpl.org

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Instytut Polski w Tel Awiwie
Izrael, Tel Awiw, Weizmann 4, 64239
Tel.: +97236962053 Tel.: +97236962059 Faks: +97236962064
secretary@polishinstitute.org.il
www.polishinstitiute.org.il

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Beer Shevie
Izrael, Beer Sheva, 14 Shenkar St., POB 2196, 46-120 Herzlia Pituach
Tel.: +972 99579997 Tel. dyżurny: +972 546618906 Faks: +972 99507061
jack@fliderbaum.com jack@beldor.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Jerozolimie
Izrael, Jerozolima, 27, Jabotynsky St., 92-141
Tel.: (00-972-2) 566-58-45 Faks: (00-972-2) 566-57-90
zevbaran@netvision.net.il

Hajfa

Jerozolima

Judea

Morze Martwe

Południowy Izrael

Północny Izrael

Samaria

Strefa Gazy

Tel Aviv

Wzgórza Golan

Izrael: Centralny Izrael , Ejlat , Hajfa , Jerozolima , Judea , Morze Martwe , Południowy Izrael , Północny Izrael , Samaria , Strefa Gazy , Tel Aviv , Wzgórza Golan

Wybierz region Centralny Izrael , Ejlat , Hajfa , Jerozolima , Judea , Morze Martwe , Południowy Izrael , Północny Izrael , Samaria , Strefa Gazy , Tel Aviv , Wzgórza Golan