Kraj Tajlandia

Stolica: Bangkok
Powierzchnia: 514 000 km²
Ludność: 65 493 tys.
Waluta: baht tajski (THB), 1 baht = 100 satangów
Język: tajski
Napięcie: 220 V
Wiza: wiza nie jest wymagana (wymagany paszport)

Bangkok

Cieśnina Malakka

Hua Hin – Cha Am

Koh Samui

Krabi

Pattaya

Phuket

Równiny Centralne

Tajlandia Północna

Tajlandia Wschodnia

Wybrzeże Andamańskie

Zatoka Tajlandzka

Zatoka Tajlandzka Płn.

Turystyczny raj na wyspie Koh Chang i nastrojowy klimat Koh Samet.

Informacje ogólne

Zatoka Tajlandzka jest jednym z popularniejszych regionów Tajlandii, w którym rozwinęła się masowa turystyka, a turyści mają do wyboru wiele ciekawych kurortów rozrzuconych po wszystkich zakątkach wielkiego akwenu. W większości z nich odpoczywać można na niebiańskich plażach z drobnym, białym piaskiem, uprawiać wiele dyscyplin sportowych i delektować się najznamienitszymi owocami morza oferowanymi przez tajlandzką kuchnię. Przeciwwagą dla głośnych i pełnych turystów kurortów są dzikie, spokojne wyspy skrywające kameralne plaże, z których można obserwować bezmiar błękitu i wsłuchiwać się w letni wiatr, popijając jednocześnie tropikalne drinki. Większość turystów odwiedza Zatokę Tajlandzką w celu błogiego leżakowania i opalania się, niemniej region dysponuje również wieloma propozycjami do aktywnego spędzania wolnego czasu. Mieszkańcy Bangkoku często wybierają się na wczasy do gęsto zabudowanej Pattayi, gdzie nocne życie nigdy nie ustaje, natomiast najlepszymi kurortami do weekendowego wypoczynku są Ch-am i Hua Hin. Turyści znajdą tam wiele ciekawych rozrywek, aczkolwiek cała okolica Zatoki Tajlandzkiej doskonale nadaje się do jednodniowych i nieco dłuższych eskapad, by w promieniach wakacyjnego słońca poznawać prawdziwe skarby architektury i niezwykle barwną, kulturową mozaiką tajlandzkiego społeczeństwa. Świat bogatej flory i fauny egzotycznego kraju, zamknięty w pięknych parkach narodowych i rezerwatach przyrody jest nie tylko ostoją spokoju, ale także zachwyca swoją niepowtarzalnością i niemalże baśniową atmosferą.

Zatoka Tajlandzka przed laty nazywana Zatoką Syjamską położona jest w zachodniej części Oceanu Spokojnego i południowo-zachodniej części Morza Południowochińskiego. Rozwinięta linia brzegowa wcina się na odległość 720 km w głąb Tajlandii między południowymi brzegami Półwyspu Indochińskiego a nasadą Półwyspu Malajskiego. Prowadzi do niego Przesmyk Kra wyglądający na mapie jak trąba słonia, po której obydwóch stronach można znaleźć niezrównane plaże. Spokojne wody zatoki mają duże znaczenie dla rybaków, którzy w stosunkowo płytkich wodach wyławiają wiele gatunków ryb. Liczne rafy koralowe przyciągają miłośników podwodnych wrażeń, natomiast wzdłuż brzegów żeglować można wśród malowniczych wysepek i romantycznych przylądków smaganych silnymi wiatrami.

Istotną rolę w historii kraju odegrały tereny leżące w południowej części Zatoki Tajlandzkiej, rozciągające się od dzikich gór graniczących z Birmą aż do Półwyspu Malajskiego. Przed kilkuset laty miasta i porty wąskiego skrawka lądu miały duże znaczenie i konkurowały z birmańskim portem Mergui. Na drodze z Ajutthai do Indii stał ważny ośrodek handlu Prachuap Khiri Khan, a portowe rynki zapełnione były najdroższymi jedwabiami, rzadką porcelaną i najlepszym gatunkiem drzewa. Badania archeologiczne wskazują, że miasto leżało na południowym krańcu potężnego imperium Khmerów, po którym pozostały wspaniałe świątynie dynastii khmerskiej. Z drugiej strony odkryto, że między VIII a XIII w. ważnym miastem imperium Śriwidżai, które panowało w obecnej Indonezji, Malezji i południowej Tajlandii było Chaiya. Od XIX w., kiedy ten region Zatoki Tajlandzkiej trafił pod panowanie rodzimych monarchów, w mieście zaczęły powstawać wspaniałe pałace i rezydencje będące miejscami odpoczynkowymi w trakcie wyczerpujących rządów. Południowy region Zatoki Tajlandzkiej stał się celem turystycznych podbojów w latach 20. XX w. Otworzono wtedy linię kolejową łączącą Bangkok z Hua Hin, w którym powstało pierwsze w kraju pole golfowe, a mieszkańcy stolicy tłumnie zaczęli wypoczywać w kurorcie Cha-am.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Koh Chang – turystyczny raj i trzecia co do wielkości wyspa w Tajlandii, która dużą popularność zawdzięcza niezwykłemu urokowi, dziewiczej przyrodzie i bazie noclegowej na wysokim poziomie. Wzdłuż całego wybrzeża ciągną się piaszczyste plaże otoczone palmami kokosowymi, co jakiś czas przedzielone malowniczymi wioskami rybackimi i ustronnymi ośrodkami wypoczynkowymi. Woda wokół wyspy jest krystalicznie czysta i doskonale nadaje się do nurkowania, a egzotyczny świat podwodnych rybek i raf koralowych pozostanie w pamięci na długie lata. Malownicza wyspa niemal w całości pokryta jest bujną roślinnością tropikalną z gęstym, wilgotnym lasem i zalesionymi górami, z których spływają szemrzące potoki tworzące liczne wodospady z oczkami kąpielowymi. Prawie cały teren objęty jest Narodowym Parkiem Morskim Koh Chang, natomiast we wnętrzu wyspiarskiej, dzikiej dżungli zamieszkanej przez egzotyczne ptaki wiją się niedostępne rzeki, w okolicy których wytyczono emocjonujące szlaki piesze. Koh Chang znajduje się w pobliżu wschodniego wybrzeża Tajlandii, w Zatoce Tajlandzkiej graniczącej z Kambodżą i odległa jest od Bangkoku o około 350 km. Sama nazwa „Wyspa Słonia” nawiązuje do kształtu, który z lotu ptaka przypomina drzemiącego słonia. W swojej historii Koh Chang zapisała się pobliską bitwą morską, którą w 1941 r. stoczyły okręty Unii Francuskiej stawiając czoła flocie Tajlandii wspieranej przez Cesarstwo Wielkiej Japonii, chociaż w ostateczności wyspa pozostała w rękach tajlandzkich. Z racji tego, iż wyspa prawie w całości objęta jest rezerwatem przyrody, nie ma na niej wielkich kurortów z wielkimi hotelami, natomiast dla turystów przygotowano położone po zachodniej części wyspy przyjemne i kameralne ośrodki wypoczynkowe z domkami typu bungalow i niską zabudową wtapiającą się w dziką przyrodę. Bambusowe chatki można bez problemu wynająć w sąsiedztwie plaż z drobnym białym piaskiem, natomiast w ich okolicach miło można spędzić czas robiąc zakupy w niewielkich sklepikach lub popijając egzotyczne drinki w tawernach krytych strzechą. Na wielu plażach głośna muzyka rozbrzmiewa do samego rana, a niektóre tajskie bary oferują wygodne poduchy do leżakowania i relaksującą muzykę reagge. Po pobycie na rajskiej wyspie w pamięci turystów na zawsze pozostaną czułe dłonie tajskich masażystów, romantyczne kolacje przy świecach w sąsiedztwie tropikalnej dżungli, orzeźwiające koktajle wypite w hamaku rozwieszonym między palmami oraz błękitne rejsy po okolicznych wysepkach.

Koh Samet – idealne miejsce na spędzenie wakacji w ciszy i spokoju przy nastrojowym szumie wiatru. Leżąc na białym piasku obmywanym delikatnie przez lazurową wodę można poczuć się jak w rajskim ogrodzie delikatnie muskanym słonecznymi promieniami. Chociaż wnętrze wyspy jest jałowe, jej wybrzeże charakteryzuje się poszarpaną linią brzegową z nadzwyczajnymi, piaszczystymi plażami spojonymi z wodami niewielkich zatok. Wyspa jest ostoją dla turystów uciekających przed gwarem i gorączkową atmosferą kurortu Pattaya. Przed masowym rozwojem turystyki dziki zakątek Tajlandii uchroniło stworzenie parku narodowego. Na wyspę najlepiej dotrzeć kutrem z miejscowości Ban Phe, by skosztować tajlandzkich przysmaków w niewielkim kurorcie Na Dan i udać się później na „plaże z diamentowym piaskiem”. Koh Samet przepięknie wkomponowana jest w Zatokę Tajlandzką i znajduje się w prowincji Rayong około 200 km na południe od Bangkoku. Dzięki temu, że wyspa objęta jest rezerwatem przyrody nie wybudowano na niej wielopiętrowych kompleksów hotelowych, tylko przytulne, niewielkie ośrodki wypoczynkowe wtapiające się w dziewiczą przyrodę. Hotele urządzone w nowoczesnym, minimalistycznym stylu dodatkowo oferują baseny z tarasami słonecznymi i doskonałą infrastrukturę turystyczną gwarantującą jednocześnie niezapomniane wrażenia z wakacji pełnych egzotyki i luksusu. Wypoczynek w kameralnej atmosferze, ciszy i spokoju z pewnością zadowoli najbardziej wymagających turystów. Na niewielkiej wyspie w kształcie klina panuje wiejska atmosfera i prosty styl życia jej mieszkańców. Nazwa Koh Samet odnosi się do drzew mirtowatych zajmujących większą część wyspy, po której można odbywać wielogodzinne spacery. Czyste wody, ustronne zatoczki i niebiańskie plaże nie mają sobie równych, a wyjątkowo suchy klimat zapewnia doskonałą pogodę. Najlepiej zorganizowaną miejscowością wypoczynkową jest port promowy Na Dan z rozmaitymi hotelikami, przytulnymi restauracjami serwującymi kuchnię tajską i najlepsze owoce morza, a także wypożyczalniami sprzętów do uprawiania wielu dyscyplin wodnych. Turyści najczęściej odwiedzają wschodnią część wyspy z dogodną bazą noclegową, natomiast miłośnicy spokoju i ciszy kwaterują się przeważnie w części zachodniej.

Kuchnia

Kuchnia tajska ma tę zaletę, że nie jest w Polsce dobrze znana, przez co turyści wybierający się do Tajlandii mogą oszaleć na jej punkcie. Intensywność smaków w powiązaniu z warzywami i egzotycznymi gatunkami owoców daje mieszankę odzwierciedlającą przede wszystkim obraz życia odległego kraju, ale także całą gamę potraw, których liczby nie byłby w stanie zliczyć żaden wyrafinowany podróżnik. Podobnie jest z dzienną ilością posiłków, dlatego nie ma stałych godzin przyrządzania dań, a czas otwarcia restauracji również bywa różny. Potrawy są wręcz rzeźbione z najrozmaitszych składników, najczęściej są ostre i obficie doprawione chili.

Niezależnie od miejsca pobytu, w restauracjach można zamówić dania pochodzące z najodleglejszych zakątków królestwa. Restauratorzy są wyczuleni na normy sanitarne, dlatego serwują najświeższe potrawy, niemniej jednak z przydrożnych jadłodajni, podobnie jak z usług ulicznych sprzedawców należy korzystać z dużą ostrożnością.

Tajlandczycy lubią biesiadować, długo spożywać potrawy i korzystać z szerokiego wachlarza ich różnorodności, dlatego zawsze warto jeść w jak największym towarzystwie, by skosztować jak najwięcej potraw. Dania w takich sytuacjach są w tradycyjny sposób ustawiane na macie rozłożonej na podłodze i z powodzeniem można próbować każdego z nich.

Tajlandia ma tradycje kulinarne pochodzące z Chin, Laosu, Birmy i Indii, a kucharze najczęściej kierują się zasadą „5 smaków”, której harmonia polega na starannym dobieraniu: słodyczy, ostrości, kwaśności, słoności i goryczy. Tradycja nakazuje jadanie z tzw. woka, czyli naczynia przypominającego miskę z uchwytami do szybkiego przyrządzania potraw na ogniu. W większości przypadków jednak każdy dostaje miseczkę ryżu i sam dobiera sobie pozostałe składniki.

Tajskie kompozycje kulinarne bazują najczęściej na ryżu – kow, mleku kokosowym, owocach morza oraz kombinacji sosów curry, do których zamiast czystej soli używany jest słony sos rybny nam plaa. Ryż przygotowywany jest na „sto” różnych sposobów, a wszystkie dodatki wzbogacone są aromatycznymi przyprawami i ziołami, gdyż Tajowie wierzą w zdrowotne i magiczne znaczenie takich składników. Warto pamiętać, że niektóre dania spożywa się palcami i przykładowo jest to gęsty, kleisty ryż, który lepi się prawą ręką w niewielkie kulki i macza następnie w podanych sosach. Dania z takimi dodatkami jak curry są filarem kuchni, a najbardziej znanym daniem jest gęsty sos z kurczakiem i pokrojonym bakłażanem – kaeng kiaw wan kai. Przykładowo w restauracyjnym menu można rozróżnić curry czerwone z mięsem wołowym lub wieprzowym kaeng pet oraz curry z posmakiem kokosu przygotowane na sucho – phanaeng.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Wpływy Birmy widać na przykład w potrawce z wieprzowiny z sosem curry, imbirem, kurkumą i tamaryndem, natomiast portugalskimi korzeniami charakteryzuje się muu pat priaw wan – wieprzowina przyrządzona na słodko-kwaśno. Turyści często rozglądają się za tom kha kai – gęstym curry na bazie mleczka kokosowego z kurczakiem i ciekawą odmianą trawy jaką jest palczatka kosmata. Warto również spróbować tajskiej zupy z krewetkami i pomidorami przyprawioną kolendrą, palczatką cytrynową i chili, która po ugotowaniu podawana jest wraz z niewielkim kociołkiem. Głodni turyści z pewnością ulegną duszonej w bananowym liściu zapiekance z owoców morza, kawałków ryb i skorupiaków w przecierze kokosowym – ho mok talay.

Pałeczki są używane w Tajlandii tylko do jedzenia makaronu – phat, który wprowadzili Chińczycy, a bardzo często można go kupić w niewielkich sklepikach otwartych na oścież. Makaron może być podawany na sucho, mokro lub w postaci zupy, a najznamienitsze dania to: pat tai – smażony w woku z tofu (twarożkiem sojowym), siekanymi jarzynami i suszonymi krewetkami, bami haeng mu daeng – pszeniczny makaron z plastrami czerwonej wieprzowiny czy pad see yoo – tzw. chiński makaron w sojowym sosie.

Dodatkiem do dań są wspaniałe, wytrawne sałatki tajlandzkie zwane yam, do których używa się beztłuszczowych sosów i najczęściej jest to sos sojowy, rybny lub wytworzony z limonki. Smaczna jest przede wszystkim yam thalay – sałatka z ugotowanych owoców morza ułożonych na liściach sałaty lub so tam – sałatka z papai połączona z chili i kawałkami kurczaka.

Turyści z Polski z pewnością zainteresują się egzotycznymi owocami, gdyż oprócz znanych w Europie bananów i arbuzów można rozkoszować się smakiem papai, kantalupy, mangostanu, pomelo, rambutanu, gujawy czy owoców longan. Na bazie tych owoców powstają również orzeźwiające soki. Po kulinarnych podbojach warto na trawienie sięgnąć po coś mocniejszego. Może alkoholowy rynek tajlandzki nie jest oszałamiający, niemniej najczęściej pija się piwo Singha, Kloster i Chang lub whisky Saeng Thip. Popularna, szczególnie wśród mężczyzn, jest wódka z ryżu zwana mekhong, a także rum o egzotycznej nazwie Sang Som.

Prawdziwym wyzwaniem jest natomiast wypicie kawy, która jest gęstym, smolistym i mocnym płynem z dodatkiem cykorii, chociaż prawdziwy jej skład dla większości turystów pozostaje wielką tajemnicą.

Obyczaje

Dla obcokrajowców spotkanie z kulturą i tajlandzkimi obyczajami może okazać się ciekawym i niespodziewanym doświadczeniem. Tajlandia w swojej historii narodowej uniknęła długich okupacji i wojen w odróżnieniu od sąsiednich regionów, dlatego jej mieszkańcy uważają, że mieszkają w „kraju wolnych ludzi” i przyjaźnie, z uśmiechem na twarzy odnoszą się do turystów. Wśród Tajów można czuć się bezpiecznie i bezgranicznie oddać się zabawie i radości skrywającej się pod określeniem sanuk, chociaż należy pamiętać, że sam uśmiech w Tajlandii ma kilkanaście znaczeń i może wyrażać również smutek. Ważne jest także postępowanie mieszkańców Tajlandii, prowadzące do łagodzenia wszelkich konfliktów i nieporozumień, określane jako mai pen rai. Często w trudnych sytuacjach można zobaczyć uśmiechniętych Tajów próbujących pomóc zakłopotanemu turyście i starających się rozładować kłopotliwą sytuację. Warto z takiej pomocy skorzystać, gdyż bardzo często może ona okazać się bardzo przydatna.

Przywiązanie do tradycji i narodu można zaobserwować każdego ranka, gdy w większości miast na maszty wciągana jest flaga państwowa symbolizująca buddyzm, ziemię, lud i monarchię. Tradycyjna jest także religia obowiązująca w Tajlandii, mająca silny wpływ na stosunek do życia. Chociaż w kraju żyje kilka grup etnicznych posługujących się różnymi dialektami, to łączy je kultura, wartości społeczne i przede wszystkim buddyzm wytyczający drogę postępowania i będący podstawą codziennego życia. Dlatego turyści odwiedzający ten piękny kraj powinni szanować obyczaje z tym związane. Niektóre, nawet nieświadome zachowania, mogą być źle odbierane czy nawet piętnowane, dlatego przed zwiedzaniem świątyń należy zdjąć buty i zadbać o odpowiedni strój z długimi rękawami, spodniami i skromnymi sukienkami zakrywającymi ramiona u kobiet. Odpowiedni ubiór obowiązuje również w muzeach, ambasadach, instytucjach i oficjalnych restauracjach. Z szacunkiem należy podchodzić do posągów Buddy, w żadnym wypadku nie można ich dotykać, a fotografować należy dyskretnie, bez zwracania na siebie uwagi. Turystów może zdziwić powszechna obecność mnichów, którzy nawet w komunikacji publicznej mają swoje miejsca, niemniej obowiązuje ich surowa zasada czystości, dlatego pod żadnym pozorem nie można dotknąć nawet stroju mnicha, co w szczególności dotyczy kobiet.

Z racji tego, że głowa w buddyzmie i hinduizmie jest ośrodkiem mądrości również nie wolno dotykać czy klepać tej części ciała, by nie wywołać niepotrzebnego napięcia, chociaż w europejskiej kulturze jest to zupełnie normalny i przyjacielski gest. Z kolei za niestosowne uchodzi zakładanie nogi na nogę czy kopnięcie czegoś w gniewie, a tym bardziej skierowanie stóp w stronę Buddy. Wiąże się to z tym, że stopy są pod względem duchowym uważane za najniższą część ciała. Tajowie podają większość przedmiotów prawą ręką, gdyż lewą uważają za „nieczystą” przeznaczoną do używania w toalecie – wypadałoby, żeby turyści postępowali tak samo.

Na słyszane powitanie wai nie należy odpowiadać, a jedynie uśmiechnąć się przyjaźnie. Warto również nauczyć się kilku słów powitalnych odnoszących się do kobiety: sawadee ka i do mężczyzny sawadee krap. Najlepiej używać ogólnego powitania i pożegnania sawadee z lekkim skłonem i dłońmi w modlitewnym geście dotykającymi czubka nosa. Tajowie zwracają się do wszystkich po imieniu i w taki właśnie sposób najlepiej odwzajemniać kontakty z tymi otwartymi ludźmi, dodając na początku słówko khun oznaczające „szanowny/szanowna”.

Chociaż Tajowie tolerują krytykę społeczeństwa, nietaktem jest żartowanie z rodziny królewskiej, a tym bardziej obrażanie monarchii, co może nawet skutkować problemami z prawem. W miejscach publicznych lepiej nie podnosić głosu i głośno nie gestykulować, by nie wzbudzać niczyjej uwagi. Podobnie jest z całowaniem się i przytulaniem, niemniej czynności takie w dyskotekach i barach są dopuszczalne.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W Tajlandii obowiązuje bardzo ważna etykieta zachowania się przy stole, a jej łamanie świadczy o ignorancji współbiesiadników. Nietaktem jest jedzenie kęsów widelcem trzymanym w prawej dłoni. Widelec służy wyłącznie do nakładania jedzenia na łyżkę, którą trzyma się w prawej ręce, natomiast noże podawane są tylko do dań europejskich. Kiedy posiłki podane są na dużym talerzu stosowniej jest nakładać sobie sukcesywnie mniejsze porcje niż na raz jedną dużą.

W całym kraju obowiązuje zakaz palenia papierosów w lokalach, na dworcach, i w różnego rodzaju instytucjach, a złamanie zakazu grozi wysokimi karami finansowymi.

Tradycyjnym elementem tajskiej kultury jest masaż, z którego korzysta wielu turystów. Taka forma poprawia nie tylko samopoczucie, ale jest także jedną z gałęzi tradycyjnej medycyny tego kraju, więc warto wydać „parę bahatów” na taką niebiańską przyjemność. W wielu miejscach można spotkać wirtuozów masażu dokonujących cudów na podróżnikach skarżących się na dolegliwości.

Ważnym elementem mocno zaznaczonym w tradycji tajlandzkiej jest boks i tradycyjne sztuki walki mające wymiar niemalże rytualny, a także ludowe przedstawienia teatralne li-khe i pełen wdzięku balet lakhon. Dużą popularnością, szczególnie wśród młodych chłopców, cieszy się natomiast takraw – dyscyplina podobna do piłki nożnej, siatkówki i gimnastyki polegająca na grze ratanową piłeczką.

Aktywny wypoczynek

Turyści wybierający się do Tajlandii w wolnym czasie z pewnością nie będą się nudzić. Poszczególne zakątki Zatoki Tajlandzkiej oferują turystom możliwość uprawiania wielu ciekawych dyscyplin sportowych. Jak przystało na egzotyczną wyspę, większość kompleksów hotelowych Koh Samet dysponuje wieloma ośrodkami sportów wodnych. Wśród wczasowiczów największą popularnością cieszy się nurkowania z akwalungiem, snorkeling, żeglarstwo i windsurfing.  Bez problemu można wypożyczyć również kajaki i rowery wodne, a piaszczyste plaże doskonale nadają się do gry w siatkówkę plażową. Dla turystów pragnących podreperować swoje zdrowie niektóre ośrodki przygotowały centra SPA, masaże, siłownie i zabiegi lecznicze. Cała wyspa poprzecinana jest ścieżkami doskonale nadającymi się na długie spacery, a najodleglejsze jej zakątki można zwiedzić wynajętymi rowerami, skuterami i quadami. Okoliczne wody wyspy Koh Chang idealnie nadają się do uprawiania windsurfingu, kajakarstwa i żeglarstwa. Przy wielu plażach działają szkoły i wypożyczalnie sprzętu wodnego, a lokalne biura organizują rejsy, na których można schodzić pod wodę zarówno w masce z rurką, jak i w pełnym akwalungu. Popularne są także dalekomorskie połowy egzotycznych ryb i sielankowe rejsy statkami wycieczkowymi. Hotelowe kompleksy całej Zatoki Tajlandzkiej proponują turystom baseny ze słodką wodą, wydzielone brodziki dla dzieci, jacuzzi, centa fitness i SPA, a także możliwość gry w siatkówkę plażową tenisa ziemnego i stołowego. Wyjątkowo egzotycznie zapowiadają się organizowane za pośrednictwem agencji turystycznych wyprawy na słoniach oraz wycieczki w góry z przewodnikiem. Warto również rozglądnąć się za wypożyczalnią rowerów lub skuterów, by w ten sposób zwiedzić dżunglę, w której można znaleźć drogi szutrowe i tereny trekkingowe o rożnym stopniu trudności.

Wycieczki Fakultatywne

Chanthaburi – okolica ciekawego miasta słynie z kamieni szlachetnych, wyrobów rzemieślniczych, zabytków, ciekawych plaż oraz spokojnej atmosfery sprzyjającej zwiedzaniu. Miasto położone jest wśród malowniczych wzgórz nad krętą rzeką, której okolica idealnie nadaje się do relaksujących spacerów. Chociaż w Chanthaburi nie ma zbyt wielu zabytków, niemniej można zwiedzić miejscowy kościół Niepokalanego Poczęcia wybudowany we francuskim stylu przez wietnamskich imigrantów i stare domy z drewnianymi zdobieniami. Największą atrakcją miasta są nowoczesne sklepy, kramy i warsztaty, w których u chińskich handlarzy można zaopatrzyć się w kamienie szlachetne i biżuterię.

Trat – w okolicy Koh Chang nie ma zbyt wielu ciekawych miast, niemniej warto zajechać do niewielkiej miejscowości Trat, by zapoznać się z tajlandzką prowincją. Miasteczko odegrało ważną rolę w historii Tajlandii po 1767 r., kiedy przyszła ofensywa na birmańskich najeźdźców okupujących Ajutthaję. Miejscowość trafiła również pod francuskie panowanie w XIX stuleciu powracając ostatecznie do Tajlandii po początku wieku XX. Francuzi próbowali odbić miasto w 1941 r., co doprowadziło do bitwy morskiej nieopodal wyspy Koh Chang. Dlatego mieszkańcy miasta hucznie obchodzą dzień niepodległości, kiedy prowincja została wyzwolona spod władzy francuskich kolonizatorów. W Trat nie ma zbyt wielu atrakcji, niemniej warto zajść na najlepszy w okolicy rynek rybny lub poszukać regionalnych pamiątek na miejscowym targu. Najważniejszym zabytkiem godnym uwagi jest świątynia Wat Bupharam wybudowana w 1652 r. za panowania króla Thonga.

Muang Boran – tzw. Stare Miasto poświęcone architekturze i historii Tajlandii, reklamowane jako największe na świecie muzeum pod gołym niebem. W specjalnie przygotowanym parku turyści mogą zobaczyć kopie najważniejszych budowli z całego kraju. Niezwykłą scenerię wzbogacają dodatkowo małe wodospady, potoki i skalne ogródki pełne bujnej zieleni.

Park Narodowy Khao Yai – doskonałe miejsce na ucieczkę z hałaśliwego Bangkoku, będące jednocześnie najstarszym parkiem narodowym w Tajlandii. Dla turystów przygotowano wiele krajobrazowych miejsc biwakowych oraz zakwaterowanie w okolicznych hotelach. Obszar parku zdominowały wiecznie zielone lasy szerokolistne, tereny trawiaste oraz najwyższe wzniesienia Khao Kieo i Khao Laem, z których można podziwiać niezapomniane widoki na bezmiar egzotycznej roślinności. Bogactwo rzadkich gatunków palm, paproci i pnączy można podziwiać na specjalnie wytyczonych szlakach turystycznych. Miejscowe biura organizują nocne wyprawy safari, na których nigdy nie brakuje emocji. Z niewielkiej odległości można podglądać dzikie zwierzęta żyjące na wolności.
Nocne safari w Parku Narodowym Khao Yai – wiele biur turystycznych organizuje ciekawą formę spędzania wolnego czasu, jaką jest nocne safari rozpoczynające się tajską kolacją. Wycieczka obejmuje przejazd specjalnym pojazdem przez dzikie tereny Tajlandii i podziwianie egzotycznych zwierząt takich jak żyrafy, lamy, tapiry czy słonie. Niezwykła wyprawa kończy się pokazem tresury.

Wycieczka po wyspie Koh Chang – chociaż wnętrze wyspy jest trudno dostępne, można pokusić się o zwiedzanie dżungli i dzikich zakątków w towarzystwie przewodnika. Pełne przygód wyprawy doprowadzą turystów w okolice przepięknych wodospadów Tham Mayom, Don Keo czy Khlong Phlu, które oprócz tego, że położone są w dzikich i odludnych miejscach stanowią doskonałe miejsce na zażycie relaksującej kąpieli i opalanie się na przepięknych kaskadach. Niewielkie sadzawki i oczka kąpielowe są nie lada gratką dla miłośników nurkowania i skoków do wody z wysokości.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Koh Si – z niewielkiej osady rybackiej Si Racha, która słynie z wyrobu ostrej przyprawy do ryb „nam phrik si racha” można wybrać się w pełen przygód rejs na okoliczną Ko Si. Przepiękna i malowniczo położona wyspa przez wiele lat pełniła rolę rezydencji królewskiej, w której skład wchodził dwukondygnacyjny letni pałac Wattana tworzący zespół kilkunastu budynków. Chociaż po letnisku pozostały tylko ruiny, spacer po nich ma swój urok i obfituje w niezapomniane widoki. Przy okazji pobytu na wyspie warto odszukać chińską świątynię San Chao Por Khao Yai z okolicznymi sanktuariami skrytymi w jaskiniach. Po zwiedzeniu wyspy można bez namysłu oddać się plażowaniu na piaszczystej plaży Hat Tha Wang.

Koh Lan – turyści wypoczywający w Pattayi bardzo często wyprawiają się na wysepkę położoną najbliżej kurortu, na której delikatny piasek jest znacznie czystszy niż na miejscowej plaży, a widoki przyprawiają o „turystyczny zawrót głowy”. Okolica doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych, a podwodny świat koralowców oraz bajkowej flory i fauny jest idealnym miejscem do uprawiania snorkelingu. Lokalne biura turystyczne organizują dalekomorskie połowy ryb i wyprawy nurkowe oraz rejsy łodziami z przeszklonym dnem. Na wyspie wyznaczono również szlak spacerowy doskonale nadający się do spędzenia przyjemnego popołudnia w ocienionej części wyspy. Przy plażach działają liczne wypożyczalnie sprzętów wodnych oraz kilka restauracji i sklepów z pamiątkami.

Błękitne rejsy z Koh Samet – lokalne biura podróży i ośrodki wypoczynkowe organizują emocjonujące rejsy na pobliskie wyspy Koh Kudi, Koh Mim i Koh Thalu, podczas których można wędkować, nurkować i godzinami pływać w błękitnych wodach Zatoki Tajlandzkiej.

Bangkok – podczas zwiedzania Bangkoku można od razu zauważyć, że nie ma tam ścisłego centrum, dlatego jego poznanie może okazać się niemałym wyzwaniem. Niezwykle ekscytujące miasto najlepiej zacząć zwiedzać od miejsca, w którym przeważnie gromadzi się najwięcej turystów, czyli wyspy Rattanakosin będącej jednocześnie zabytkowym i kulturalnym sercem stolicy oraz królewską enklawą. Znajduje się tam wiele niebywałych zabytków, z których najtłumniej, co świadczy o ich atrakcyjności turystycznej, oblegany jest Wielki Pałac należący do największych cudów Azji, a także słynne zespoły świątynne Wat Mahathat, Wat Suthat i Wat Phra Kaeo z prawdziwym skarbem, jakim jest szmaragdowy posąg Buddy. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest królewski klasztor Wat Po, w którego misternych murach można natknąć się na spacerujących mnichów, astrologów, masażystów i odpoczywającą młodzież szkolną. Do największych atrakcji klasztoru należy zadziwiający pomnik leżącego Buddy oraz Wzgórze Powykręcanych Pustelników usiane figurami o zaskakujących pozach. Nieopodal tego miejsca, w szkole masażu, można liczyć na najbardziej profesjonalny masaż tajski, jaki tylko jest się w stanie wymarzyć. Wielu turystów z przyjemnością zagląda do Dzielnicy Chińskiej ograniczonej przez rzekę Chao Phraya i ulicę Charoen Krung. Powstała w XVIII w. „Chinatown” jest jedną z najstarszych w mieście, a jej największą atrakcją są setki sklepików z wyszukanymi produktami. Podczas spaceru wśród chaotycznie porozstawianych straganów warto zahaczyć o pawilon wegetariański Boonsamakan, czyli niewielką świątynię ze wspaniałymi, chińskimi rzeźbami, zadziwiający zaułek Sampeng Lane z ciekawymi sklepikami czy Stary Rynek Talaad Kao z barwnym targowiskiem. Nieco inny charakter turystyczny ma wschodni Bangkok z miejskim krajobrazem zdominowanym przez hotele, budynki biurowe i domy mieszkalne. Dzielnicę najlepiej jest podziwiać z kolejki naziemnej Skytrain, a jej charakterystycznym miejscem jest targ Chatuchak pełen fascynujących towarów, usług i rozrywek. Między ulicami Silom i Ploen Chit rozciąga się ogromne centrum miasta, po którym spacer obfituje w odwiedziny w najlepszych tajskich sklepach i restauracjach. Od miejskiego zgiełku najlepiej uciec do Parku Lumphini rozciągającego się wzdłuż sztucznego jeziora, po którym można pływać łodziami i odpoczywać na brzegach kontrastujących z bujną zielenią, by z nowymi siłami zabrać się za zwiedzanie dzielnicy Dusit. Zachowały się tam stare, niewysokie budynki przy wysadzanych drzewami ulicach prowadzących do najważniejszych instytucji rządowych, królewskich pałaców oraz parków publicznych. Dzielnica jako jedyna w Bangkoku obrazuje charakter przestrzenny miasta, a jej największymi atrakcjami są Park Dusit z Muzeum Zegarów, Muzeum Królewskich Powozów, ZOO oraz pałac Vimanmek – bajkowa rezydencja królewska licząca blisko sto pokoi, zwana również „pałacem w chmurach”. Wart zobaczenia jest także Dwór Królewski z interesującą architekturą stylu europejskiego i tajskiego, a także zespół pałacowy Wang Suan Pakkard zachwycający swoją magią. Specyficzną atmosferę tworzą turyści i podróżnicy z całego świata przemierzający ulicę Khao San w poszukiwaniu wyszukanych pamiątek, natomiast ciekawscy spacerowicze zaglądają do owianego legendami Domu Jima Thompsona, w którym amerykański architekt i poszukiwacz przygód urządził interesujące muzeum. Wśród dodatkowych atrakcji, z których najbardziej zadowolone będą dzieci, można wymienić chociażby Siam Ocean World – największe w Tajlandii oceanarium czy znajdujące się na obrzeżach miasta Safari World z setkami gatunków dzikich zwierząt. Spragnieni kąpieli turyści mogą wybrać się do Siam Park z atrakcjami w postaci sztucznej plaży, zjeżdżalni wodnych, basenów i kolejek górskich, natomiast na miłośników wspaniałych widoków czeka Bayoke Sky Tower z ekskluzywnymi restauracjami i tarasami widokowymi. W czasie, gdy najmłodsi będą zafascynowani zadziwiającym lunaparkiem Dream World, turyści o mocnych nerwach mogą zajrzeć na budzącą emocje Farmę Węży. Wielu turystów wybiera inną formę zwiedzania miasta, jaką jest poruszanie się łodziami po niezliczonych kanałach i rzece. Wspaniała wycieczka nie tylko obfituje w niezapomniane przygody, ale także zahacza o najważniejsze zabytki miasta. Bangkok nigdy nie zasypia, więc po emocjonującym zwiedzaniu miasta najlepiej wybrać się na drinka do przytulnych knajpek przy Thanon Phra Athit czy Thanon Sukhumvit lub zawitać w największym centrum rozrywki w rejon Patpong Road.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać nad Zatokę Tajlandzką?
Najdogodniejszym okresem, z którego korzysta najwięcej turystów jest pora chłodna (tylko z nazwy) z miesiącami od listopada do lutego, kiedy temperatury oscylują między 28-32°C, są do wytrzymania i najlepiej nadają się do zwiedzania kraju. Klimat Tajlandii, która jest krajem tropikalnym z trzema klimatycznymi porami roku – gorącą, deszczową i chłodną, zmienia się bardzo często ze względu na położenie kraju w strefie przejściowej obszaru indo-malajskiego. Od czerwca do października trwa nieprzychylna ruchowi turystycznemu deszczowa pora powodowana monsunami z upałami sięgającymi 38°C, które znieść można tylko w pomieszczeniach klimatyzowanych. Wybierając się do Tajlandii, ze względu na tropikalny klimat, trzeba być przygotowanym zarówno na palący upał, jak i ulewne deszcze.

Pomimo iż doskonałe warunki panują na wyspach Zatoki Tajlandzkiej przez cały rok, najwięcej turystów wybiera się w te regiony poza sezonem monsunowym, który trwa od czerwca do września.

Tajlandia słynie z wielu świąt obchodzonych bardzo hucznie, dlatego w stolicy kraju i miejscowościach turystycznych warto pojawić się w trakcie ich trwania. Ciekawym przeżyciem może być Chiński Nowy Rok obchodzony w lutym, marcowe „puszczanie latawców”, lipcowe święto buddyjskie Asalaha Puja, wrześniowy Festiwal Księżyca czy październikowy Chiński Festiwal Wegetariański. Wielu turystów przyjeżdża nad Zatokę Tajlandzką, by spędzić tam najpiękniejszego Sylwestra w życiu.

Jaka waluta obowiązuje w Tajlandii i jakie są orientacyjne ceny?
Walutą Tajlandii jest baht tajski (THB), 1 baht =100 satangów. Dla turystów z zachodu ceny w Tajlandii nie są wygórowane, a koszty wyżywienia i zakwaterowania, w porównaniu do biletów lotniczych, są tanie.

Gdzie i jakie pamiątki kupić nad Zatoką Tajlandzką?
Wybór pamiątek w Tajlandii jest bardzo duży, a jakość wyrobów i przystępne ceny zachęcają do robienia zakupów. Można je kupić na straganach mniejszych miast, w sklepach rzemieślniczych specjalizujących się w pamiątkach i wielkich centrach handlowych nastawionych na ruch turystyczny. Najbardziej pożądane są wyroby rzemiosła artystycznego i dzieła sztuki. W niemalże każdym zakątku tego egzotycznego kraju można kupić biżuterię wysadzaną drogimi kamieniami, srebrne misy, przezroczystą, seledynową porcelanę, misternie wykonane figurki Buddy czy tajską odzież z delikatnego jedwabiu i doskonałej bawełny. W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór wzorów zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Turyści poszukują także trójkątnych poduszek, wyrobów artystycznych górskich plemion, rattanowych plecionek oraz rękodzielniczych wyrobów z cyny.  Egzotyczną pamiątką może być elegancka portmonetka wykonana z wytrzymałej trawy „yan lipao”, wyroby z laki czy unikalne dzieła sztuki, jakimi są maski „khon”. Z jedwabiu i papieru „sa” wytwarza się także poszukiwane przez turystów parasolki i wachlarze. W większości sklepów z pamiątkami i warsztatach rzemieślniczych warto pokusić się o targowanie, gdyż Tajlandczycy z dobrego serca obniżają ceny, a przy okazji można nieco poznać tajską kulturę.

Jaki czas obowiązuje w Tajlandii?
W lecie do czasu polskiego dodajemy 5, a zimą 6 godzin.

Jak poruszać się po regionie Zatoki Tajlandzkiej?
Poruszanie po Tajlandii, szczególnie wzdłuż wybrzeża Zatoki Tajlandzkiej jest przyjemne i bezproblemowe. Wygodnym sposobem przemieszczania się jest kolej, która uchodzi za tani sposób podróżowania. Wycieczka pociągiem może być wspaniałym wprowadzeniem w poznawaniu krajobrazów Tajlandii. Do mniejszych miast można dojechać autobusem, chociaż dłuższe odległości lepiej pokonuje się pociągiem lub samolotem. Warto korzystać z prywatnych przewoźników, którzy zapewniają szybsze połączenia między miejscowościami turystycznymi.

Najlepszym sposobem na zwiedzenie okolic jest wypożyczenie samochodu, chociaż wiąże się to z pewnym ryzykiem. W centrach turystycznych działają międzynarodowe wypożyczalnie, niemniej warto poszukać atrakcyjnych cen i dużych rabatów w mniejszych kurortach. Należy jednak pamiętać, że najlepiej podpisywać, po wcześniejszym dokładnym zapoznaniu się, wyłącznie umowy angielskojęzyczne, gdyż turyści podpisujący dokumenty w języku lokalnym często padają ofiarami oszustw ze strony wypożyczalni. Przy wypożyczeniu samochodu wymagany jest depozyt w postaci paszportu, dlatego w razie jakichś nieprzewidzianych zdarzeń może być problem z jego odzyskaniem.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Należy pamiętać, że w Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny, wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy i odpowiednie ubezpieczenia, natomiast polskie prawo jazdy nie jest dokumentem uznawanym przez władze Tajlandii.  Drogi są w dobrym stanie, przynajmniej te łączące duże miasta i najważniejsze miejscowości turystyczne wybrzeża (przeważnie są to autostrady). Przejazd większością dróg jest darmowy, niemniej na niektórych odcinkach pobierane są niewysokie opłaty. Praktykowane jest oznakowanie informacyjne zarówno w języku tajskim, jak i angielskim.

Z racji tego iż wyspy Zatoki Tajlandzkiej są niewielkie i nie mają rozwiniętej komunikacji, najlepszym sposobem przemieszczania się po niej jest wypożyczenie roweru, skutera lub quada. Funkcje taksówek pełnią wszechobecne zielone pick-up’y, natomiast kontakt ze stałym lądem zapewniają połączenia promowe. W lokalnych portach można wynająć łodzie motorowe i jachty, by w ten sposób zwiedzać Zatokę Tajlandzką z bezludnymi wyspami i niezapomnianymi zachodami słońca.

Jakie plaże są nad Zatoką Tajlandzką?
Większość kompleksów hotelowych rozmieszczona jest po zachodniej stronie Koh Chang przy samym jej wybrzeżu, dlatego nie ma problemu z dostępem do przepięknych, piaszczystych plaż połyskujących na złoto w promieniach wakacyjnego słońca. Najdłuższą i najpopularniejszą plażą na wyspie jest Hat Sai Khao, zwana przez wyspiarzy „plażą białego piasku”. Rozciąga się na długości kilku kilometrów w sąsiedztwie ośrodków wypoczynkowych, bungalowów i restauracji serwujących tajlandzką kuchnię. Nieco dalej za malowniczymi wzgórzami rozpościera się odludna, piaszczysta plaża Hat Khlong Phrao sąsiadująca z gęstymi zaroślami i lasem deszczowym. Turyści poszukujący ciszy i spokoju powinni wybrać się na południe, gdzie wytchnienie można znaleźć na mniej uczęszczanych plażach Hat Kai Bae i Hat Kruat.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Tajlandii?
W Tajlandii nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy, a za zakup niektórych towarów przy wylocie można uzyskać zwrot podatku VAT (aktualne stawki na stronie MSZ), niemniej wcześniej trzeba odebrać odpowiednie zaświadczenie z miejsca zakupu towarów. Zakazany jest wwóz narkotyków, broni palnej, materiałów pornograficznych oraz niektórych gatunków roślin i zwierząt. Restrykcyjny zakaz dotyczy wywozu statuetek i wizerunków Buddy (wymagane jest wcześniejsze zaświadczenie wystawiane przez Ministerstwo Sztuki). Zakaz ten nie dotyczy drobnych wyrobów rzemieślniczych sprzedawanych na potrzeby turystyczne.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Tajlandii?
Ze względu na wysokie koszty leczenia przed wylotem do Tajlandii zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego. Usługi medyczne są na wysokim poziomie, niemniej ich ceny są dużo droższe w stosunku do krajów europejskich. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są w Tajlandii uznawane, o ile mają swoje przedstawicielstwo na terenie kraju. W hotelach o wysokim standardzie działają indywidualne placówki medyczne zapewniające gościom odpowiednią opiekę.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.

Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ważne informacje MSZ

Turyści z Polski zwolnieni są z obowiązku wizowego na pobyt turystyczny nie dłuższy niż 30 dni. Przy wjeździe i wyjeździe wymagany jest paszport z co najmniej 6-miesięcznym okresem ważności liczonym od daty planowanego opuszczenia terytorium Tajlandii. Na terenie państwa obowiązek meldunkowy dotyczy wszystkich przyjezdnych, a stosowny formularz można wypełnić w hotelach, pensjonatach itp.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Bangkoku: www.bangkok.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
Tel.: +66 2645 0367- 9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618 Faks: +66 2645 0365
bangkok.amb.sekretariat.@msz.gov.pl
www.bangkok.polemb.net

Zatoka Tajlandzka Zach.

Tajlandia: Bangkok , Cieśnina Malakka , Hua Hin – Cha Am , Koh Samui , Krabi , Pattaya , Phuket , Równiny Centralne , Tajlandia Północna , Tajlandia Wschodnia , Wybrzeże Andamańskie , Zatoka Tajlandzka , Zatoka Tajlandzka Płn. , Zatoka Tajlandzka Zach.

Wybierz region Bangkok , Cieśnina Malakka , Hua Hin – Cha Am , Koh Samui , Krabi , Pattaya , Phuket , Równiny Centralne , Tajlandia Północna , Tajlandia Wschodnia , Wybrzeże Andamańskie , Zatoka Tajlandzka , Zatoka Tajlandzka Płn. , Zatoka Tajlandzka Zach.